אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספקים עצרו אספקה לעדן טבע מרקט משום שלא קיבלו תשלום

בלעדי לכלכליסט

ספקים עצרו אספקה לעדן טבע מרקט משום שלא קיבלו תשלום

מדפי הרשת האורגנית התרוקנו ממוצרי שטראוס וספקים מובילים נוספים. שלושה סניפים צפויים להיסגר בקרוב. גם מפעל הבשר של הרשת, עדן בשרים, ייסגר בשבוע הבא וששת עובדיו יפוטרו

24.06.2015, 07:12 | נורית קדוש

לצד הקיצוצים הכואבים במגה, מנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן מכווץ גם את פעילות רשת המזון האורגני עדן טבע מרקט. ל"כלכליסט" נודע כי ספקים מובילים ובראשם שטראוס עצרו אספקת סחורה לרשת שבבעלות מגה משום שלא קיבלו תשלום עבור הסחורה שסיפקו לסניפיה. במקביל פנה קפלן לספקי מגה וביקש מהם לפרוס את חובות הרשת.

קראו עוד בכלכליסט

לצד המחסור במוצרי שטראוס הניכר במקררי החלב, לא ניתן להשיג בעדן טבע מרקט עוף טרי כיוון שמשק ארצי, ספק העוף הטבעי, עצר אספקות בשבוע שעבר. גם תחליפי הבשר והחלב שמספקת חברת ליב שבבעלות ליימן שליסל חסרים על המדפים, וכמותם גם חלק ממוצרי חברת נטורפוד ומעדני חלב ומשקאות חלב אלפרו של שסטוביץ'. גם חברת סולימה, ספקית פירות יבשים בתפזורת עצרה אספקות על רקע עיכוב תשלומים. בשבוע שעבר עצרה גם נטו אספקות לעדן טבע מרקט, אך השבוע הוסדר התשלום והיא חזרה לספק לרשת האורגנית. עובדים ברשת ציינו שמאז המשבר חלה ירידה בתנועת הלקוחות. "לקוחות שלא מצאו את המוצרים שהם רגילים לקנות לא חזרו", אמר אתמול אחד מהם. להערכת גורם בסביבת עדן טבע מרקט בחודשיים האחרונים ירדו מכירות הרשת כמעט ב־40%, מכ־40 מיליון שקל בחודש לכ־25 מיליון שקל בלבד.

אביגדור קפלן, צילום: עמית שעל אביגדור קפלן | צילום: עמית שעל אביגדור קפלן, צילום: עמית שעל

עוד נודע ל"כלכליסט" כי מגה הודיעה לעובדי מפעל הבשר עדן בשרים, שסיפק לרשת בשר בהיקף של כ־250 טון בשנה, כי הוא ייסגר בשבוע הבא. המפעל הוקם לפני שש שנים בהשקעה של כ־2 מיליון שקל בכפר סבא ומועסקים בו 6 עובדים.

מתכוננים לסגירת סניפים

זה כחודש וחצי שעדן טבע מרקט מנוהלת על ידי מגה באמצעות מולי טימור, שכיהן בתפקידים שונים באלון רבוע כחול לאורך השנים. טימור מונה לתפקיד בעקבות הדחתו של גיא פרוביזור, מייסד ושותף (49%) בעדן טבע מרקט. הדחתו של פרוביזור על ידי יו"ר החברה לשעבר מוטי קרן התרחשה בעקבות סכסוך עסקי שהתגלע בין השותפים בחברה ונחשף ב"כלכליסט". פרוביזור מכר ב־2007 למגה 51% מהרשת שהקים, וההסכם עמו אומר שלא יידרש להזרים הון לרשת ויכהן כמנכ"ל או יו"ר שלה כל עוד הוא מחזיק במניות. עם הדחתו של דודי ויסמן מניהול קבוצת אלון רבוע כחול ומינויו של אביגדור קפלן, דרש האחרון מפרוביזור להזרים כסף לחברה או לדלל את חלקו בה. סירובו הוביל להדחתו.

עדן טבע מרקט מונה 23 סניפים, תשעה מהם מתפקדים כחנויות עצמאיות ברחבי הארץ, שמונה במתכונת חנות בתוך חנות בסניפי יו ושישה באותה מתכונת בסניפי מגה בעיר. לצד הבעיות השוטפות הרשת להתמודד בתקופה הקרובה גם עם ירידה במספר סניפיה, וזאת על רקע מכירת חלק מסניפי יו ומגה בעיר שבהם ישנה חנות עדן טבע מרקט. בשלב זה יש ברשימת החנויות המיועדות למכירה לפחות 3–4 סניפי יו שבהם פועלת הרשת האורגנית.

מקרר עוף ריק בעדן טבע מרקט מקרר עוף ריק בעדן טבע מרקט מקרר עוף ריק בעדן טבע מרקט

מגה רוצה לפרוס חובות

בהמשך לחשיפת "כלכליסט" אתמול את מיקומם של 16 מסניפי מגה שייסגרו, ההערכות הן כי רשימות העובדים שיפוטרו ימסרו למנהליהם ביומיים הקרובים. על פי מתווה ההבראה, מגה תפטר אלף עובדים ותקצץ את תנאי העסקתם של העובדים הנותרים בהיקף של 175 מיליון שקל בפריסה לחמש שנים. לצד ההתקדמות בקביעת אילו סניפים ייסגרו ובפיטורי העובדים, פנה אתמול קפלן לספקים הגדולים בבקשה לפרוס את חובות הרשת.

על פי המתווה שמציע קפלן, חצי מהחוב ישולם בתנאי הסחר הקבועים שיש לרשת עם כל ספק, והחצי השני ייפרס ל־36 תשלומים שיועברו לספקים לאורך שלוש השנים הקרובות. בענף מעריכים כי המתווה של קפלן עם הספקים נועד להעביר את קופת המזומנים של מגה מיתרה שלילית בגובה של מאות מיליוני שקלים אם ישלמו את מלוא החוב לספקים כעת, ליתרה חיובית של כ־100 מיליון שקל. אף שהספקים טוענים שידרשו בטוחות לצורך פריסת התשלומים, ההערכות הן כי קפלן יזכה לגיבוי שלהם משום שהם חוששים מההשלכות שעלולות להיות לסירובם ובהן פירוק הרשת.

משטראוס נמסר: "איננו מתייחסים למערכות היחסים עם לקוחותינו בתקשורת". מעדן טבע מרקט נמסר: "עדן טבע מרקט חוזרת מאז המשבר לפעילות שגרתית ומלאה, ומרבית הספקים מספקים סחורה כסדרה. המכירות עלו ב־10% מאז תקופת טרום המשבר. מפעל הבשר הוא אחד ממוקדי ההפסד של הרשת ולכן פעילותו תופסק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות