אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט האירופי לצדק יקבע אם הפייר פליי הפיננסי של אופ"א חוקי צילום: אי פי איי

בית המשפט האירופי לצדק יקבע אם הפייר פליי הפיננסי של אופ"א חוקי

תלונה שהוגשה נגד חוקי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א הועברה לבית המשפט האירופי לצדק (ECJ), בעוד שארגון הכדורגל האירופי מתכונן לדון בחוקים בפגישה שתתקיים בשבוע הבא

24.06.2015, 14:26 | שירות כלכליסט

תלונה שהוגשה נגד חוקי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א הועברה לבית המשפט האירופי לצדק (ECJ), בעוד שארגון הכדורגל האירופי מתכונן לדון בחוקים בפגישה שתתקיים בשבוע הבא.

קראו עוד בכלכליסט

מישל פלאטיני. "מפרים את חירויות היסוד של האיחוד האירופי בנוגע לתחרות חופשית, תנועה חופשית של הון והחופש להשקיע, תנועה חופשית של עובדים ותנועה חופשית של שירותים"., צילום: איי אף פי מישל פלאטיני. "מפרים את חירויות היסוד של האיחוד האירופי בנוגע לתחרות חופשית, תנועה חופשית של הון והחופש להשקיע, תנועה חופשית של עובדים ותנועה חופשית של שירותים". | צילום: איי אף פי מישל פלאטיני. "מפרים את חירויות היסוד של האיחוד האירופי בנוגע לתחרות חופשית, תנועה חופשית של הון והחופש להשקיע, תנועה חופשית של עובדים ותנועה חופשית של שירותים"., צילום: איי אף פי

עורכי הדין שהגישו את התביעה בשם סוכן השחקנים דניאל סטריאני ואוהדי כדורגל של מספר מועדונים, ביניהם מנצ'סטר סיטי ופריס סן ז'רמן, אמרו כי בית המשפט יבקש להכריע האם החוקים "מפרים את חירויות היסוד של האיחוד האירופי בנוגע לתחרות חופשית, תנועה חופשית של הון והחופש להשקיע, תנועה חופשית של עובדים ותנועה חופשית של שירותים".

ז'אן – לואיס דופו ומרטין היסל הוסיפו הצהרה לפיה בית המשפט בבלגיה הוציא צו זמני שימנע מפיפ"א להוציא לפועל שלב נוסף בחוקים. בשלב הזה הגירעון המורשה לקבוצות היה אמור להצטמצם ל-30 מיליון יורו מ-45 מיליון יורו.

"כמייצגים של התובעים, אנחנו מאמינים שהשיפוט הבלגי הוא התשובה הנכונה לנושא חוקי הפייר פליי הפיננסי", טענו דופו והיסל. "בואו ניתן לבית המשפט הגבוה של האיחוד האירופי לבחון את החוקיות".

החוקים, שהושמו לראשונה ב-2011, אוסרים על הקבוצות באירופה להוציא מעבר לאמצעים שלהן. הקבוצות שמפרות את החוקים עומדות בפני קנסות כבדים וכן עונשים בדמות הגבלת מספר השחקנים בסגל והשעיה מליגת האלופות והליגה האירופית.

מנצ'סטר סיטי מהפרמיירליג האנגלית ואלופת ליג 1 הצרפתית פריס סן ז'רמן הן בין הקבוצות שהוענשו במסגרת החוקים. הקבוצות, שבבעלות חברות מהאמירויות ומקטאר, נקנסו ב-67.7 מיליון יורו, והוטלו עליהן הגבלות לעונת 2014-15.

ביום שישי האחרון, השעתה אופ"א את דינמו מוסקבה מהשתתפות בתחרויות האירופיות למשך עונה אחת, זאת לאחר שהקבוצה מהפרמיירליג הרוסית הפרה את חוקי הפייר פליי. הקבוצה העפילה לשלב שמינית הגמר של הליגה האירופית העונה, אך לא תורשה להתחרות בעונת 2015-16.

נשיא אופ"א, מישל פלאטיני הבהיר בחודש שעבר דברים שאמר בנוגע לאפשרות שיקלו על החוקים. הוא אישר כי ייתכן שהחוקים הנוכחיים יעברו התאמות, אך הבהיר כי לא מדובר בשינוי דראסטי. פלאטיני צוטט כאומר שאופ"א עשויה "להקל" את החוקים כדי לאפשר השקעות נוספות מצד בעלים. אולם הוא ציין כי אף שהארגון שוקל לעדכן את החוקים כדי שיתאימו לנסיבות החדשות, לא השתנתה הגישה הכללית.

הוועד הפועל של אופ"א יצביע על ההצעות לחוקים החדשים בפגישה שתתקיים בפראג בימי שני ושלישי בשבוע הבא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות