אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחודש מרץ: הרשות להגנת הצרכן הטילה קנסות של 16 מיליון שקל על רשתות שיווק צילום: תומריקו

מחודש מרץ: הרשות להגנת הצרכן הטילה קנסות של 16 מיליון שקל על רשתות שיווק

כך נחשף בדיון בוועדת הכלכלה. מנכ"ל רשת ויקטורי: "בסוף נגבה את הקנס מהצרכן והמחירים יעלו". יו"ר הוועדה כבל: "מי שחושב שאפשר לתחמן ואחר כך לזעוק את זעקת הקוזק הנגזל - טועה"

24.06.2015, 15:06 | אורי תובל
הרשות להגנת הצרכן הטילה מאז מרץ קנסות בסך 16 מיליון שקל, חלקם הגדול על רשתות שיווק, בשל הפרת החוק להגנת הצרכן – כך נחשף הבוקר (ד') בדיון בוועדת הכלכלה. מנכ"ל רשת ויקטורי אייל רביד הזהיר בדיון כי "בסוף נגבה את הקנס מהצרכן והמחירים יעלו". רמי לוי, מנכ"ל שיווק השקמה, אמר כי "מוגזם להטיל קנס על אי סימון מחירים על 1% מהמוצרים" ואמר שלא ישלם את הקנס שהוטל על הרשת שלו. יו"ר הוועדה איתן כבל הגיב בכעס: "נא לא לאיים על חברי הכנסת", אך דרש מהרשות לפרסם בתוך שבועיים כללי אכיפה ברורים.

קראו עוד בכלכליסט

בשנה שעברה עודכן החוק להגנת הצרכן, כך שמתחילת 2015 יכולה הרשות להטיל קנסות של עד 45 אלף שקל על הפרות חמורות מצד בעלי עסקים. היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן, עו"ד חנה טירי, עדכנה כי בפועל הפעלת העיצומים החלה רק במרץ כדי לאפשר לרשתות להתארגן. מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אמר כי מתחילת השנה העבירה המועצה עשרות תלונות לטיפול הרשות, בעיקר על רקע חשד להפרת החוק בכל הנוגע לעסקאות טלמרקטינג והטעיות.

אייל רביד, מנכ"ל רשת ויקטורי, צילום: אוראל כהן אייל רביד, מנכ"ל רשת ויקטורי | צילום: אוראל כהן אייל רביד, מנכ"ל רשת ויקטורי, צילום: אוראל כהן

יו"ר הוועדה כבל אמר כי "במשך שנים החוק היה חסר והאכיפה היתה חלשה מאוד. מי שחושב שאפשר לתחמן ואחר כך לזעוק את זעקת הקוזק הנגזל טועה, אך צריך להפעיל את האכיפה עם שכל ישר".

נציג שופרסל ערן מאירי אמר כי הקנסות יכולים להגיע אפילו ל-35 מיליון שקל במקרה שבטעות לא סומן משטח שלם של מוצר מסוים. הממונה על הרשות להגנת הצרכן, עו"ד תמר פינקוס, אמרה כי לא הוטל עיצום כזה וכינתה את דבריו של מאירי כ"דמגוגיה". היא הוסיפה כי הרשות מגבשת כללים לאכיפה ותפרסמם בעתיד.

מנכ"ל רשת ויקטורי אייל רביד אמר כי עיצום כספי של 600 אלף שקל על אי סימון מחיר על מספר מוצרים מצומצם הוא לא מידתי ואיים שהעלות תגולגל לצרכנים. הבעלים של רשת שיווק השקמה, רמי לוי, הוסיף כי הוא מחזיק 250 אלף מוצרים בחנות "אם 10% מתוכם לא מסומן אז אכן מגיע קנס על כך, אבל אם רק 1% לא מסומן - לא צריך להטיל קנס. אנחנו לא רמאים או גנבים ואם לא נשמור על הצרכנים הם לא יקנו אצלנו", אמר לוי והוסיף כי הוא לא ישלם את הקנס שהוטל עליו.

היו"ר כבל הגיב בזעם וקרא שלא לאיים על חברי הכנסת: "אם כולם היו צדיקים - לא היינו צריכים חוקים". נורית קורן מהליכוד אמרה כי הקנסות לא מוטלים בשרירותיות וקראה לבעלי העסקים שלא להיתמם. בניגוד אליה, ח"כ דוד ביטן ממפלגתה אמר שלנוכח הטענות שנשמעו בדיון כנראה שיש בעיות ביישום החוק וקרא לרשות להוציא הנחיות ברורות בעניין האכיפה. ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר כי יש תהליך של החזרת אמון הציבור בפיקוח והאכיפה, אך צריך לוודא שלא נעשה שימוש מופרז בכלים הללו.

כבל העיר כי לכניסת החוק לתוקף קדמה תקופה הכנה ותהליך ארוך ומסודר אך דרש מהרשות למסור בתוך 14 יום כללי אכיפה לצוות מצומצם שיכלול את כבל, קורן, ביטן וח"כ עבד אל-חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות