אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חריש: הביקוש הנמוך הביא למחירים מגוחכים

חריש: הביקוש הנמוך הביא למחירים מגוחכים

המכרז בשכונת המגף בחריש מעלה חשש לסיכויי ההצלחה של תוכנית מחיר למשתכן בפריפריה: תנאי המכרז הביאו לכך שחלקות נמכרו במחירים קרובים מאוד למינימום, כך שההנחה על מחיר הדירה אינה משמעותית

25.06.2015, 08:35 | דותן לוי

מאז הקמת העיר מודיעין בשנות התשעים לא הוקמה בישראל עיר מבראשית כפי שמוקמת בימים אלה חריש. אמנם קיים במקום יישוב פעיל בשם חריש, אך זה מאכלס כ־1,000 תושבים בלבד שצפויים להיבלע בעיר החדשה. השבוע נסגר בהצלחה של 92% מכרז של רשות מקרקעי לישראל לשיווק 2,519 דירות בשכונת המגף בעיר. מתוך 12 מתחמים שווקו בהצלחה עשרה הכוללים זכויות לבניית 2,311 דירות.

במרבית הקרקעות זכו חברות מובילות בשוק הנדל"ן ובהן אפריקה ישראל, י.ח דמרי, אשדר, דונה וחנן מור, שקיבלו את המתחמים הגדולים יותר. המכרז אופיין בהוצאות פיתוח גבוהות שהיוו רף כניסה גבוה ביחס למחירי הדירות המשווקות בשכונה, והביאו למיעוט הצעות במחירים נמוכים עבור הקרקעות.

קראו עוד בכלכליסט

תנאי המכרז אפשרו לחברות להתמודד על כמה מתחמים, אך לזכות רק במתחם אחד כדי לשמר את התחרותיות בשלב שיווק הדירות. הכתבה זו הביאה לפסילה של מספר גבוה מתוך ההצעות, כך שמתוך 3.75 הצעות בממוצע לכל מתחם (שיעור נמוך כשלעצמו) נפסלו קרוב לשתיים בממוצע. 

 , צילום: אלעד גרשגורן צילום: אלעד גרשגורן  , צילום: אלעד גרשגורן

   

סימן אזהרה למכרזי מחיר למשתכן

הביקוש הנמוך לקרקעות אפשר למתמודדים לזכות בקרקעות בהצעות שהיו קרובות למחיר המינימום שלהן. כך למשל הצליחה פרץ לוזון לזכות בחלקה לבניית 128 יחידות במחיר לקרקע ליחידת דיור הגבוה ב־117 שקל בלבד ממחיר המנימום, לאחר שארבע הצעות גבוהות יותר לחלקה נפסלו.

המכרז בחריש מדגים את אחת הבעיות המהותיות בתוכנית מחיר למשתכן שמקדם שר האוצר משה כחלון כאמצעי המרכזי לשיווק קרקעות המדינה. במסגרת התוכנית תעניק המדינה ליזמים הנחה של עד 60% במחירי הקרקעות, וזאת במטרה לדרוש מהם להתחייב על מחיר דירה סופי לצרכן שיהיה נמוך ממחירי השוק. אלא שבמקרים רבים בפריפריה, שווי הקרקע נמוך מכדי לגלם הנחה משמעותית עבור היזמים.

המחירים הנמוכים שבהם נמכרו הקרקעות במכרז בחריש מוכיחים כי לו היתה המדינה משווקת אותו במסגרת מחיר למשתכן, מדובר היה בהפחתת עלויות של 10,000 שקל בלבד לדירה עבור היזם. גם אם רק מחצית מהדירות ששווקו במכרז היו משווקות במסגרת מחיר למשתכן - מה שהיה מאפשר להפחית את העלויות לדירה ב־20 אלף שקל - עדיין היה מדובר בהפחתת אחוזים בודדים ממחיר הדירה הסופי.

את מקום החרדים החליפו משקיעים

זכייתן של חברות הבנייה הגדולות שצפויות לשווק את הדירות שייבנו במחירים של יותר ממיליון שקל מהווה סמן נוסף למותה של התוכנית המקורית להקמת חריש כעיר חרדית, כפי שתוכננה בימי כהונתו של אריאל אטיאס כשר השיכון. עם זאת, אופייה של העיר והרכב דייריה עדיין מצויים בסימן שאלה על רקע שיעורם הגבוה של המשקיעים מקרב רוכשי הדירות בה, המוערך ב־30%.

כתוצאה מתכנונה של חריש כעיר חרדית שיעור שטחי הציבור בה גדול מהמקובל. אף שמאז שהובהר כי העיר תיועד לאוכלוסייה הכללית בוצעו שינויים בתכנון, עדיין צפויים תושביה ליהנות מתכנון מרווח יותר.

השלמת התוכנית לעיר תכלול 12.5 אלף דירות עבור 60 אלף תושבים עד לסוף שנת 2018, ובימים אלה נערכת הוועדה המיוחדת לאישור תוכנית בנייה ל־2,000 יחידות דיור נוספות.

שכונת המגף בחריש

  • מיקום: בחלק הדרומי של חריש, 5 ק"מ מזרחית לפרדס חנה־כרכור

  • בנייה: בשכונה ייבנו כ־3,000 דירות לאחר ש־8,000 דירות כבר שווקו ביישוב בהצלחה
  • רמת מחירים: דירת 4 חדרים חדשה נמכרת ב־915 אלף שקל בממוצע, דירת 5 חדרים חדשה נמכרת ב־1.056 מיליון שקל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות