אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות הקמת ועדת רגב: המו"לים מתנגדים לביטול חוק הספרים צילום: מיכאל קרמר

בלעדי לכלכליסט

בעקבות הקמת ועדת רגב: המו"לים מתנגדים לביטול חוק הספרים

יו”ר התאחדות המו”לים שלחה מכתב להוצאות לאור בבקשה שיפנו לשרת התרבות ויביעו את תמיכתן בחוק ובמקביל ידרשו להגביל את ההנחות לרשתות הספרים

25.06.2015, 08:38 | נורית קדוש

המו”לים בישראל לא נשארו אדישים להודעתה של שרת התרבות מירי רגב על הקמת ועדה לבחינת חוק הספרים, שעשויה להמליץ על ביטולו. ל"כלכליסט" נודע כי רחלי אידלמן, מו"ל הוצאת שוקן המכהנת גם כיו"ר התאחדות המו"לים, פנתה במכתב להוצאות לאור וביקשה מהן שני דברים: להתנגד לביטול חוק הספרים ולדרוש להגביל את ההנחות לרשתות הספרים.

קראו עוד בכלכליסט

המכתב של אידלמן נשלח למו”לים לאחר שמשרד התרבות והספורט פנה לציבור בבקשה שיעביר לוועדת רגב את עמדותיו בנוגע לחוק הספרים.

במכתב, שהגיע לידי "כלכליסט", הציגה אידלמן את עמדת ההתאחדות בנוגע לחוק: “חשוב מאוד שאתם, ובעיקר הסופרים שלכם, תפנו לוועדה להביע את תמיכתם בהמשך קיומו של החוק וחשיבותו הרבה לתרבות הספרות בישראל. הדגשים חשובים שיש לתת עליהם את הדעת הם שביטול החוק יבטל את הסעיף בחוק המגביל את היקף תצוגת הספרים ברשתות ההפצה לבעלים, שותפים ברשת או כל בעלי עניין אחרים. בנוסף לכך ביטול החוק יאפשר לרשתות לחזור לנוהג שהיה בעבר לתת תמריצים כספיים או שווי כסף למוכרים בחנויות לקדם ספרים של הבעלים/ שותפים ברשת”.

כמו כן היא התייחסה לגובה ההנחה הקמעונאית שעל ההוצאות לתת לרשתות הספרים, והבהירה שאם המו”ל לא יצטרך לתת הנחה גדולה מדי לקמעונאי, הוא יוכל לתמחר את הספר במחיר נמוך יותר. "יש צורך לתקן את החוק שיגביל את גובה ההנחה שמו"ל יוכל לתת לרשתות ההפצה (לידיעתכם בעולם ההנחה המקובלת בענף הספרים נעה בין 40 ל־45 אחוז). הדבר יביא להוזלת מחירי הספרים, וזו היתה אחת המטרות שעמדה בפנינו כשפעלנו לחקיקת החוק", כתבה אידלמן.

אידלמן ציינה עוד כי הנתונים המתפרסמים על ידי המתנגדים לחוק, ולפיהם יש ירידה במכירות ספרי ילדים וירידה בפרסום

ספרי ביכורים, הם מוטים ומוטעים. "בתקופה האחרונה אנחנו עדים לעליה בקניית ספרים מוגנים, ומו"לים רבים דיווחו על עלייה במכירת ספרים אלה בירידי שבוע הספר וברשתות הפצת הספרים. חייבים לזכור כי חזרה לתקופת ארבעה במאה תמיט אסון על הענף".

במכתבה ביקשה אידלמן מההוצאות כי יגייסו את כל הגורמים בסביבתם לתמיכה בחוק: "אנו מציעים שכל מו"ל יכתוב בעצמו לוועדה ויבקש מכל אחד מסופריו לכתוב אף הוא לוועדה. אנא בקשו גם מן המתרגמים, העורכים, המגיהים, בתי הדפוס והכריכיות לכתוב מכתבים אישיים לוועדה בתמיכה בחוק".

לשאלת “כלכליסט” אם אין בציון שיעור ההנחה הקמעונאית המועדפת על התאחדות המו"לים משום תיאום אסור בין ההוצאות לאור, השיבה אידלמן: "אין בדברים שכתבתי משום תיאום. לא המצאתי את הנתונים, אלא חזרתי על מה שפרסם הממונה על חוק הספרים בדו"ח שפרסם. הורדת ההנחה הקמעונאית תוביל להוזלת הספרים לציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
חוק הספרים
בכל תחום בסופו של דבר בני אדם מתרגלים ואותם 4 במאה או 1+2 בחינם ספרים שנמכרו במבצעים ולקוחות קנו במאה שקל שאותם שילמו אך לרבים מאוד התברר כי אומנם קבלו 3 או 4 ספרים במחיר זה אך למעשה אינם זקוקים להם והם התפתו בגין המחיר. הרי כיום הם התרגלו כפי שהיה תמיד לקנות מה שהלקוחות באמת צריכים אומנם רק ספר אחד אך אותו בחרו מתוך עניין וגם בסופו של דבר שילמו פחות כ-60 ש"ח במקום 100 ש"ח סף הכניסה למבצעים. וכידוע כשמתרגלים מחדש גם אט אט שוב קונים וכולם לבסוף מרוויחים... כך שחוק הספרים הוא מצויין ויש בהחלט להמשיך בו
חיים מור , רמת גן  |  26.11.15
6.
לפני החוק הסופרים קיבלו 1 שקל לספר במבצעים. אחרי החוק 8%-10% מן המחיר לצרכן
החוק דואג לסופרים יותר מן המו"לים ששחקו את שכרם עד עפר במבצעים לפני החוק. כל הזמן יוצאים לאור ספרים של סופרים חדשים ובלתי מוכרים ולפי החוק המו"ל יכול לקבוע מחיר נמוך לספר אם הוא חושב שכך ימכור יותר. החוק מגביל את מחיר הספר ל-18 חודש בלבד. החנויות מלאות בספרים במבצעים שיצאו לאור לפני תקופת החוק. לפני ואחרי זה המו"ל חפשי לעשות מבצעים כאוות נפשו.
חמור נושא ספרים  |  25.06.15
5.
לפי תגובה 1,3,4 ברגע שיתקנו את עיוות השוק ו'באמת' יגנו על הסופרים. עוגת הרווחים תגדל לכולם
לו כל סופר היה מרוויח 8 שקל על כל מכירת סיפור. יותר יותר סופרים יכתבו ספרים וזה יניע את משק הספרים בישראל. המו"ל והקמעונאי ימצאו את הדרך הנכונה להתחלק בניהם בשאר הרווחים ובכך האינטרס יהיה משותף לכולם למכור עוד ועוד ספרים. כל עוד יש כשל שוק מעוות לרעת הסופרים, פחות יצירות יכתבו ע"י יוצרים ופחות מכירות,ונתח עוגת הרווחים של שוק הספרים תקטן. למירי רגב יש הפעם הזדמנות לחולל שינוי דרמטי.להתעלם מהלוביסיטים,להתעלם מהאינטרסים הצרים של הקמעונאים שרווחיהם גבוהים למכביר.
תובנות לגברת רגב  |  25.06.15
4.
גברת רגב המתורבתת לשם שינוי תקשיבי ל"סופרים החלשים"-אלה שאינם כרישי עסקים!!!
אין יותר ברור מזה. לו גברת רגב רוצה לאזן את השוק. כדי שתגן על החוליה החלשה ביותר בשרשרת. ואלה הם הסופרים החדשים "בשר ודם". אלה מנוצלים ונחבלים ע"י כל ההוצאות לאור. הסופרים מושפלים בחוזים דרקוניים ריקים מתוכן לרעת הסופר החדש ומלאים בתפן לצד המו"ל העסקי המחוספס. לא רק זה, הסופרים מנוצלים רגשית ונאנסים ע"י "הגשמת חלום"-מניפולציות של מו"לים והבטחות שווא מיותרות. הכי אבסורד, אלה שרביםומתווכחים ושומעים את קולם בלבד בוועדות הם אלה שמרופדים בכסף ובלוביסטים, הם עתירי נדל"ן וקשרים. שימו לב להבדלי הכוחות בין דג הרקק-הסופר החדש. לבין כריש הנדל"ן הקמעונאי והמו"ל המשופשף העסקי. שתי החוליות האלה רבות ביניהם למי מגיע יותר כשלסופר החדש יש רק 1-2 שקלים ממכירת ספר בודד. בעוד שלמו"ל ולקמעונאי יש רווח בין 10-20 שקל ואף יותר1!! מירי תתעוררי, מקווה שאחד מהעוזרים הפרלמנטרים קוראים תגובה זו כדי להעיר את עיניה
25.06.15
לכל התגובות