אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יקיר גבאי רוצה את נכסי פישמן בגרמניה ב־1.1 מיליארד שקל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

יקיר גבאי רוצה את נכסי פישמן בגרמניה ב־1.1 מיליארד שקל

בעל השליטה בחברת הנדל"ן המניב גרנד סיטי מעוניין לקבל 13% מתיק הנכסים של כלכלית ירושלים, ששוויים ההוגן מוערך ב־1.87 מיליארד שקל. גם יגאל אהובי, שרגא בירן וטדי שגיא מצטרפים למתעניינים ברכישת מניות כלכלית של לאומי

25.06.2015, 08:02 | גולן חזני

כלכלית ירושלים, שבשליטת אליעזר פישמן, נמצאת בימים אלה בעין הסערה לאחר שבנק לאומי החל לנהל מגעים למכירת 40% ממניות החברה המשועבדות לו. ל"כלכליסט" נודע כי בעיצומו של התהליך מנהלת כלכלית ירושלים גם מו"מ למכירת תיק הנכסים שלה בגרמניה לידי גרנד סיטי, בבעלותו של יקיר גבאי, תמורת 265 מיליון יורו (1.1 מיליארד שקל). במקביל, גבאי מתעניין גם ברכישת מניות כלכלית מידי לאומי.

קראו עוד בכלכליסט

הפורטפוליו הגרמני, שמהווה 13% מתיק הנכסים של כלכלית, מתחלק בין כלכלית ירושלים לחברות־הבנות שלה מבני תעשייה ודרבן. לקבוצה 118 נכסים ששוויים ההוגן מוערך ב־1.87 מיליארד שקל. הנכסים משתרעים על פני 658 אלף מ"ר ומייצרים NOI ׁ(הכנסות משכירות בניכוי הוצאות תפעול) בקצב שנתי של 120 מיליון שקל.

אם מכירת הנכסים בגרמניה תושלם, כלכלית ירושלים תוכל לקבל מהחברות־הבנות שלה, מבני תעשיה (78%) ודרבן (100%), דיבידנד של 300-100 מיליון שקל.

גבאי גייס בשנה וחצי האחרונות כ־800 מיליון יורו בהנפקות אג"ח שונות עבור חברת הנדל"ן המניב שבבעלותו וחלק מהגיוס ישמש לרכישות הנכסים. גרנד סיטי הונפקה לראשונה בגרמניה בסוף מאי 2012 ושווי השוק של החברה זינק פי 3 ל־1.5 מיליארד יורו. שווי מניותיו של גבאי, שמחזיק ב־35%, עומד על חצי מיליארד יורו.

משפחת נקש ניסתה למנוע את המכירה לגבאי

עוד נודע ל"כלכליסט" כי משפחת נקש, שמנהלת מו"מ לרכישת מניות כלכלית מידי לאומי ב־600 מיליון שקל ותשלום נוסף בעתיד, ניסתה למנוע את מהלך המכירה לגבאי.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

אולם פישמן מתעקש לבצע את מכירת הנכסים כדי שכלכלית תוכל לעמוד בהחזר החובות שלה למחזיקי האג"ח ולבנקים. כלכלית נושאת על גבה חוב פיננסי נטו של 3.6 מיליארד שקל ופרעונות של 1.5 מיליארד שקל עד מרץ 2017. האג"ח של כלכלית נסחרו אתמול בתשואה של 10%.

עם זאת, בינתיים המשפחה עדיין מצויה בתמונה ותתמודד על הרכישה מול גופים אחרים, בראשם קרן בלקסטון שפועלת בשיתוף פעולה עם פישמן לרכישת השליטה בחברה.

בלקסטון נחשבת לקרן השקעות הנדל"ן הגדולה בעולם ומנהלת נכסים של 110 מיליארד דולר, והיא בעלת היכולת הגבוהה ביותר לגייס סכום מהיר לרכישה.

שבעה מתעניינים חדשים במניות כלכלית ירושלים

ל"כלכליסט" נודע כי גורמים נוספים חתמו על הסכם סודיות מול בנק לאומי כדי להיכנס לחדר המידע של כלכלית ירושלים ולהתחיל במו"מ לרכישת השליטה בחברה.

בני שטיינמץ ואליעזר פישמן בני שטיינמץ ואליעזר פישמן בני שטיינמץ ואליעזר פישמן

הראשון בהם הוא בני שטיינמץ שמנהל מגעים עם קרן DK פרטנרס לרכישה משותפת של השליטה. כאשר קיימת אפשרות שהקרן תנסה לרכוש לבדה את השליטה ושטיינמץ יתמודד לבד. גורם נוסף הוא טדי שגיא, שמעוניין לרכוש רק את מניות מבני תעשייה שבידי כלכלית ירושלים.

גורמים נוספים שחתמו על המסמכים הם יגאל אהובי, בעל השליטה ברבד, קרן מונרך, שרכשה את חובו של פישמן למגדל לפני כשנה, שרגא בירן, בעל השליטה בקבוצת אלון, ואוליגרך רוסי ששמו לא נחשף. האוליגרך, שמעוניין בפורטפוליו הנדל"ן של החברות־הבנות מירלנד וסוויטלנד ברוסיה ואוקראינה, צירף משקיעים מארה"ב שירכשו מידיו את נכסי החברה שנמצאים במערב אירופה וארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות