אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא רק לטייקונים: מיזם חדש יאפשר לציבור לשכור שירותים של לוביסטים צילום: שאטרסטוק

לא רק לטייקונים: מיזם חדש יאפשר לציבור לשכור שירותים של לוביסטים

המיזם לובי 99 שיצא אתמול לדרך מבקש לאפשר גם לציבור להיעזר בלוביסטים כדי לייצג לא רק את האינטרס של בעלי ההון. ראשי המיזם מעוניינים לגייס 70 אלף שקל בתוך חודש

24.06.2015, 21:03 | אורי תובל
האם בקרוב תוכלו להפעיל לוביסט בכנסת? כ-30 פעילים חברתיים יצאו אתמול במיזם מימון המונים בשם "לובי 99" שמיועד לשכור לוביסט שייצג את הציבור, ומטרותיו ייקבעו בהצבעה על ידי התורמים. הלוביסט יפעל בשקיפות, יפרסם את המפגשים שלו בכנסת ובמסדרונות הממשלה, וידווח כיצד השפיע על חקיקה בנושאים כמו התחרות בבנקאות, במשק הגז, צמצום חוק ההסדרים וביטול השר"פ.

בראש המיזם עומד יאיר פינק, מי שהיה בעבר ראש המטה של שלי יחימוביץ' וכיום מנהל השטח של הבנק הקואופרטיבי אופק, ושותפים בו גם פעילים מהליכוד והבית היהודי. "הלוביסטים הם המקף בין ההון לשלטון, ואנחנו נשתמש בכלים שלהם כדי שגם האינטרס הציבורי ייוצג, בנושאים שיש בהם הסכמה רחבה", אומר פינק.

לוביסטים בפעולה בכנסת. "הלוביסטים הם המקף בין ההון לשלטון", צילום: מיקי אלון לוביסטים בפעולה בכנסת. "הלוביסטים הם המקף בין ההון לשלטון" | צילום: מיקי אלון לוביסטים בפעולה בכנסת. "הלוביסטים הם המקף בין ההון לשלטון", צילום: מיקי אלון

המיזם שעלה באתר הד-סטארט מנסה לגייס 70 אלף שקלים בתוך חודש, כדי לשכור שדלן שיעבוד במשך 4-3 חודשים בשלב הראשון. בזמן הפיילוט ינסו היזמים להקים חברה לתועלת הציבור שתגבש מודל עסקי להפעלת לוביסט חברתי-ציבורי.

כיום, כ-90 לוביסטים קבועים מייצגים בכנסת כ-330 לקוחות, רובם גופים מסחריים בעלי עוצמה הנהנים מנגישות קלה למקבלי ההחלטות ולמחוקקים. בדרך כלל, השכר הגבוה מרתיע גופים חברתיים וסביבתיים ובוודאי אנשים פרטיים מלשכור לוביסטים, אולם ברשימת הלקוחות אפשר למצוא גם גופים שלא למטרת הרווח כמו החברה להגנת הטבע. במקביל, יש מספר גופים שאינם מסחריים ומקדמים סדר יום חברתי ופעילים בכנסת בכוחות עצמם.

היזמים החברתיים אומרים כי ביכולתם לעמוד מול הכסף הגדול. "בעוד הלוביסטים מייצגים ביחד נוכל לייצג את האינטרסים של 99% מהישראלים". העמותה לדמוקרטיה מתקדמת שעוסקת רבות בהגבלת כוחם של השדלנים אינה שותפה למיזם. "אנחנו כמובן מברכים עליו", אמר המנכ"ל שבי גטניו, "אך אין תחליף לכך שהמדינה תעמוד בחובתה לייצוג שווה ותעמיד לציבור שדלנים ציבוריים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות