אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ערן מלכה העיד: "יאיר ביטון הציע לברונו שטיין להיות יו"ר ב.יאיר" צילום: אלכס קולומויסקי

ערן מלכה העיד: "יאיר ביטון הציע לברונו שטיין להיות יו"ר ב.יאיר"

קצין המשטרה לשעבר העיד במח"ש כי בעל השליטה בחברת ב.יאיר הציע בעבר לניצב בדימוס שטיין את התפקיד תמורת 100 אלף שקל בחודש. גם עו"ד רות דוד הנאשמת בפרשה, סיפרה לחוקרי מח"ש על הצעת התפקיד שקיבל שטיין מביטון

24.06.2015, 21:13 | זוהר שחר לוי ותומר גנון

פרשת רונאל פישר: קצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה, העיד במח"ש כי בעל השליטה בחברת ב.יאיר, יאיר ביטון, הציע בעבר לניצב בדימוס ברונו שטיין את תפקיד יו"ר החברה הציבורית תמורת 100 אלף שקל בחודש. "היה דיבור שברונו יתמנה ליו"ר דירקטוריון חברת ב.יאיר וברונו שקל את זה ברצינות. ידענו שהולכת להיפתח החקירה הזאת והחברה הציבורית הולכת להינזק וכאילו מינוי של ניצב במשטרה אמור היה לצמצם את הנזק", העיד מלכה.

ערן מלכה טען בחקירתו: "פישר הציע לוינרוט לשלם מיליון דולר תמורת זיכויו" זוהר שחר לוי ותומר גנון, 3 תגובותלכתבה המלאה

בעדותו של מלכה, שניתנה בחודש מאי האחרון, לאחר שהחל לשתף פעולה עם חוקרי מח"ש, הוא סיפר על הקשרים בין ביטון לשטיין. "הכרתי את ברונו דרך רונאל (פישר, זש"ל)", סיפר מלכה לחוקרים. "רונאל היה חבר באיזה שהוא דירקטוריון שהקימו באגף התנועה כשברונו היה ראש אגף התנועה. כך הם התחברו ואני באמצעות רונאל הכרתי את ברונו וגם אנחנו נהיינו חברים. זה כלל ארוחות ביחד, בילויים ביחד, המון שיחות, חברות כמו שחברים".

מלכה המשיך: "רונאל הכיר בין ביטון לבין ברונו, קשר שהפך לחברי מאוד, הכוונה בין ברונו ליאיר, והתחזק. אני לא יודע אם זאת הייתה הפעם הראשונה או השנייה, אבל היו שתי פעמים שברונו ויאיר נפגשו בחו"ל. פעם אחת זה כאשר רונאל, ברונו ויאיר ביחד יצאו את הארץ, מדובר בנסיעה להונגריה. מרונאל הבנתי שיאיר מממן את הכל. הם נסעו במחלקת עסקים ושהו ביחד במלון מפואר בהונגריה, לא זוכר את השם שלו, אבל משהו שנקרא 5 כוכבים דלוקס".

לפי מלכה, שטיין ופישר חזרו לארץ וביטון נשאר בחו"ל. "הם הביאו לי בושם מתנה", העיד. "באחת הפגישות אצל רונאל במשרד, לקחתי את ברונו הצידה ושאלתי אותו אם הוא מבין מי זה יאיר ביטון ומה הסיפור שלו פחות או יותר. הוא אמר לי לא. דיברתי איתו בשקט רק אני והוא והסברתי לו פחות או יותר שיאיר מעורב באיזושהי חקירה של יאחב"ל (פרשת ב.יאיר, זש"ל) ושישמור על עצמו. הוא אמר לי תודה והוא אמר שרונאל לא אמר לו דברים כאלה. אמרתי לו בקיצור 'תשמור על עצמך, תראה מה אתה עושה, אתה ניצב במשטרה ואתה לא יכול להרשות לעצמך להתרועע'. הוא אמר לי 'אנחנו חברים סך הכל, הוא איש עסקים, מה הבעיה?'. אמרתי לו שהסברתי לו את הבעיה ושיעשה מה שהוא חושב. זהו, הוא הודה לי והלך משם".

קראו עוד בכלכליסט

"נשארתי עם רונאל לבד", ממשיך מלכה, "ושאלתי אותו על הנסיעה להונגריה. רונאל סיפר לי שיאיר שילם הכל. אמרתי לו – 'גם על ברונו?' הוא השיב בחיוב. אמרתי לו שהם לא נורמליים. הוא אמר לי מה זה עניינך? ברונו ילד גדול. ואז רונאל ציין שבנתב"ג הם עברו ביחד בכוונה כי ברונו מפקד מחוז מרכז ונתב"ג זה אחריותו ומי יעשה לו בעיות. הכוונה הייתה שלא יעכבו את יאיר ביטון. הוא תיאר שהם קיבלו ליווי משטרתי, חוויה מאוד מכובד. מאוד כיבדו את ברונו משהו כזה".

לפי עדותו של מלכה, כמה חודשים אחר כך בתו של ברונו התקבלה ללימודי רפואה בהונגריה והיה צריך למצוא לה דירה. "אני יודע מרונאל", סיפר, "ורק מרונאל שיאיר ביטון התבקש למצוא דירה לבת של ברונו בהונגריה. גם בגלל שהוא מעורב שם, איש עסקים שם והוא מחובר לכל מה שצריך. סיפר לי רונאל שיאיר מינה איזה מישהו שם שימצא לה דירה ואחרי זה הטיסו את ברונו לשם שוב. הציגו לו כמה דירות, הוא חזר לארץ וטס עם הבת שוב פעם".

חוקר: בפעם השנייה ציינת שהטיסו את ברונו שוב, מה הכוונה?

מלכה: "הכוונה שיאיר שילם על הטיסה למיטב הבנתי מרונאל".

ערן מלכה: "רונאל הכיר בין ביטון לבין ברונו, קשר שהפך לחברי מאוד, הכוונה בין ברונו ליאיר, והתחזק", צילום: אוהד צויגנברג ערן מלכה: "רונאל הכיר בין ביטון לבין ברונו, קשר שהפך לחברי מאוד, הכוונה בין ברונו ליאיר, והתחזק" | צילום: אוהד צויגנברג ערן מלכה: "רונאל הכיר בין ביטון לבין ברונו, קשר שהפך לחברי מאוד, הכוונה בין ברונו ליאיר, והתחזק", צילום: אוהד צויגנברג

מלכה ציין כי בסופו של דבר בחרה בתו של שטיין את הדירה "הכי יקרה" וכי ביטון שילם חצי מהשכירות "כי זה מחיר כבד". "עכשיו", הוסיף מלכה, "אני אגיד בהגינות שאני לא יודע אם ברונו מודע לכך שיאיר נושא במחצית השכירות, או שם הקשרים של יאיר בהונגריה יתכן כי הציגו לברונו מחצית המחיר כמחיר מלא ויאיר מאחורי הקלעים שילם. זה בהגינות".

לפי עדותו של קצין המשטרה לשעבר מלכה, במהלך הקשר בין שטיין לביטון "היה דיבור שברונו יתמנה ליו"ר דירקטוריון חברת ב.יאיר. זה היה לפני החקירה הגלויה של יאיר ביטון. ישבנו רונאל, אני וברונו ודיברנו על זה רבות. על ההשלכות של זה וברונו שקל את זה ברצינות. ידענו שהולכת להיפתח החקירה הזאת והחברה הציבורית הולכת להינזק וכאילו מינוי של ניצב במשטרה אמור היה לצמצם את הנזק או לתת מענה לאמינות החברה שחקירה מהסוג הזה נופלת עליה. בפגישה שסיפרתי שבה נכחו אני, יאיר ורותי וברונו בבית של רונאל הנושא הזה גם עלה שוב. לשאלתך, הנושא של מינוי ברונו כיו"ר בחברה של יאיר ביטון עלה שוב וכמעט שנסגר, כמעט שסוכם. ברונו חרצה לחשוב עוד קצת. נפתחה החקירה ביאחב"ל נגד יאיר ולמעשה נטרפו הקלפים".

מלכה המשיך: "ברונו דיבר איתי הרבה על זה, אם כן או לא. אם זה נכון או לא נכון. נפגשנו ברונו, רונאל ואני אצל עדת המדינה כשיאיר היה עצור... רונאל סיפר על המלחמות בבית המשפט ואז עלה שוב הנושא. ברונו אמר שלהפך – הגעתו של ברונו לתפקיד יכולה לשקם את השם של החברה. קצת זמן אחר כך היינו בערב ויסקי וסיגרים בגני תקווה, ברונו, אני, רונאל ויאיר שכבר שוחרר לחלופת מעצר, זה היה לפני החקירה הגלויה של נמל אשדוד... שוב דו שיח... ברונו החליט שהוא הולך על זה".

לפי מלכה השכר שדובר בין השניים היה של מאה אלף שקל בחודש, רכב ותנאים נוספים. "בשלב הזה ברונו הודיע על פרישתו למפכ"ל בלבד, לא משהו ציבורי. בניגוד אגב לכלי התקשורת הוא לא פרש בגלל הצילום שלו במסיבת הגיוס של הבת של רונאל אלא בגלל שהוא היה צריך ללכת להיות יו"ר דירקטוריון בב. יאיר.

גם עו"ד רות דוד, פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר הנאשמת בפרשה, סיפרה לחוקרי מח"ש על הצעת התפקיד שקיבל שטיין מביטון. "אני ידעתי מרונאל שהתפקיד הזה היה על הפרק מתישהו אבל פרטים על זה לא ידועים לי". כשנשאלה מדוע נבחר דווקא ברונו לתפקיד בכיר בחברת ב.יאיר, השיבה: "כי הוא יכול לנהל חברה שכזו, אם תשאלו את דעתי".

חוקר: "למה בסוף המינוי לא יצא לפועל?".

דוד: "מאיפה אני יודעת, אין לי מושג למה הוא לא יצא לפועל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות