אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אורי יוגב: "הפרטת תעש היא הפתרון המעשי היחיד"

אורי יוגב: "הפרטת תעש היא הפתרון המעשי היחיד"

ראש רשות החברות ל"כלכליסט": "ההפרטה היא הדרך להחזיר למדינה לפחות חלק מ-2.5 מליארד השקלים שהפסידה". אתמול הוחלט בוועדת הכספים להקפיא את ההפרטה עד שייבחנו החלופות

25.06.2015, 10:07 | הדס גליקו

רשות החברות תגיש לשר האוצר את ניתוח החלופות להפרטת תעש בימים הקרובים. ההערכות הן כי תהליך ההפרטה יימשך כמתוכנן תוך שבועות ספורים.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת הכספים החליטה אתמול (ד') להקפיא את הליך ההפרטה של תעש. עוד אישרה הוועדה הקצאת 275 מיליון שקל לטובת כתב שיפוי דירקטורים בתעש. הוועדה השיגה את הסכמת האוצר להשהות את התקדמות תהליך ההפרטה. אולם, על פי ההערכות בחברה וברשות ההתקדמות תיעצר זמנית בלבד ופתיחת חדרי המידע שהיתה אמורה להתקיים בתחילת יולי תידחה בשבועות ספורים.

אורי יוגב, ראש רשות החברות הממשלתיות, אמר ל"כלכליסט": "תהליך ההפרטה הוא הדרך להבטיח את העברת תעש לנגב, פינוי רמת השרון ולהחזיר למדינה לפחות חלק מאותם 2.5 מיליארד שקל שהפסידה בתהליך הבראה. אני משוכנע שניתוח החלופות ישכנע את ועדת השרים בכך שזה הפתרון היחיד המעשי שיבטיח את המטרו האלו. לבקשת הוועדה נגיש לשר האוצר בימים הקרובים מסמך מפורט שמציג איפה אנחנו נמצאים עם התהליך ומדוע לתפיסתנו זו האפשרות העדיפה".

אורי יוגב, צילום: אוראל כהן אורי יוגב | צילום: אוראל כהן אורי יוגב, צילום: אוראל כהן

הפרטת תעש נמצא כיום בתחילת השלב המעשי של תהליך ההפרטה. 11 הקבוצות המתמודדות נמצאות כיום בתהליך של בדיקה פיננסית וביטחונית לקראת פתיחת חדרי המידע. חברי ועדת הכספים שהוטל עליהם לבחון את אישור העברת השיפוי הביעו אתמול התנגדות לתהליך הפרטה והשיגו במהלך הדיון את אישור האוצר כי התהליך יוקפא עד שהחלופות להפרטה כמו הנפקת מיעוט ייבחנו מחדש.

עם זאת בחברה וברשות החברות שוררת הסכמה כי התהליך יימשך ויזכה לברכתה אוצר. יו"ר תעש אודי אדם אמר ל"כלכליסט" לאחר הישיבה כי נכון להיום גם שר האוצר וגם שר הביטחון מתכוונים להמשיך במתווה כמו שהוא. עוד הוסיף כי המשקיעים מודעים לכך שעשוי להיות עיכוב בפתיחת חדרי המידע בכפוף לאישורי ממשלה שונים. כך שלמעשה ההפרטה מתקדמת כמתוכנן.

יו"ר ועד העובדים של תעש יצחק יהודה שהתייחס בדיון לאלטרנטיבות להפרטה, טען כי לא ניתן היה להנפיק את החברה בזמן שהוחלט על הפרטתה. הסיבה לכך היא שמשרד הביטחון לא סיפק למפעל הזמנות והמדינה לא סיפקה ערבויות על מנת לבצע הזמנות מחו"ל. זאת בניגוד למצב כיום, בו יש לחברה צבר הזמנות של 8 מיליארד שקל ש-70% ממנו מיועד לחו"ל והשאר למשרד הביטחון. עד היום פרשו מתעש כאלף עובדים ובהתאם להסכם רשת הביטחון לפרוש עוד כ-60 עובדים מדי שנה למשך עשור. בארגון העובדים ציינו כי קיימת חשיבות גבוהה לקיום הסכם רשת הביטחון במקרה של הפרטה או הנפקה.

בתגובה לדברי יוגב אמר ל"כלכליסט" יו"ר הוועד: "יוגב זורה חול בעיני הציבור. לא ברור לי מדוע הליך ההפרטה הוא האופציה היחידה להחזר הכספי. הרי גם בהנפקה יעברו העובדים לנגב, שכן התחייבנו לכך בהסכם הקיבוצי. מכירת הקרקעות תכניס למדינה בין 35 - 45 מליארד שקל, הרבה יותר ממה שהמדינה השקיעה בתע"ש. בנוסף, בל נשכח שגם הליך ההנפקה עצמו יכניס כסף למדינה ויאפשר שימור חברה ביטחונית מבוססת בבעלות המדינה. ההנפקה היא הנפקה חלקית ואם המהלך לא יצליח - תמיד אפשר להפריט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות