אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לנגוצקי בהפגנה נגד מתווה הגז: "יש כאן דברים לא סבירים" צילום: עמית שעל

לנגוצקי בהפגנה נגד מתווה הגז: "יש כאן דברים לא סבירים"

יוזם קידוח הגז במאגר תמר: "בל נופתע אם נראה בעתיד את חלק מאותם שקיבלו החלטות בלתי סבירות ומקוממות - מועסקים בחברות הגז"; כמה מפגינים נעצרו; בבוקר צפוי רוב בממשלה להעברת סמכויות דרעי בעניין עקיפת הממונה על ההגבלים - לכלל השרים

27.06.2015, 23:58 | רן אברמסון ותומר גנון

מטה מאבק הגז ערך הערב הפגנה בכיכר הבימה בתל אביב נגד המתווה הממשלתי לפירוק המונופול. מהכיכר המשיכו המפגינים לכיוון קרית הממשלה; נכון לשעה 23:45, כוחות משטרה מונעים מהם להתקדם לעבר נתיבי איילון - וצומת קרליבך-דרך מנחם בגין נחסם לתנועה. כמה מפגינים נעצרו.

 

קראו עוד בכלכליסט

יוסי לנגוצקי, שבין השאר יזם את קידוח הגז "תמר", אמר בנאומו בכיכר הבימה: "בושה לאן שהגענו. ממשלת ישראל היא האשמה בכל. אני מבין את חברות הגז שרוצות להרוויח, אבל זה בא על חשבון הציבור. הממונה על ההגבלים העסקיים לא סתם התפטר. ממשלת ישראל גוזלת כסף מהציבור".

הוא הוסיף: "בל נופתע אם נראה בעתיד  את חלק מאותם שקיבלו החלטות בלתי סבירות ומקוממות אלה, מועסקים בחברות הגז. לא אופתע אם יתברר בעתיד כי גורמים שונים שהיו קשורים לקבלת החלטות מבישות אלה, קיבלו שוחד". לדבריו, "יש כאן דברים כל כך בלתי סבירים, שלא אופתע שהיו מעשים לא כשרים".

מפגינים הערב בתל אביב, צילום: עמית שעל מפגינים הערב בתל אביב | צילום: עמית שעל מפגינים הערב בתל אביב, צילום: עמית שעל

מפגינים בתל אביב, צילום: עמית שעל מפגינים בתל אביב | צילום: עמית שעל מפגינים בתל אביב, צילום: עמית שעל

ח"כ פרופ' יוסי יונה מהמחנה הציוני הוסיף: "לא סופרים את הציבור, הדיון מתנהל בקבינט המדיני ביטחוני, כאילו מאחורי דלתיים סגורות. המתווה הקיים אינו משרת את האינטרנס הציבורי. במתווה הנוכחי יש ריכוז של כוח כלכלי בידי בעלי אינטרסים, בהם גם גורמים זרים, זה מהווה איום אסטרטגי על ריבונותה של מדינת ישראל".

מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה, ממארגני ההפגנה: "יש כאן מחאה אזרחית אדירה. אנחנו מוחים נגד שוד הגז הטבעי, נגד המתווה המסתמן של ממשלת נתניהו שמשאיר את מונופול הגז בידי יצחק תשובה. המתווה הזה כפי שהוא מסתמן משאיר אותנו עם מחירי גז מופקעים ושערוריתיים שלא יתרמו להורדת יוקר המחיה, לפיתוח תעשייה מקומית חזקה, לפיתוח תעשיית הפריפריה, להפחתת הזיהומים. שוד הגז בהובלת נתניהו ובשתיקתו של כחלון לא יעבור".

יאשה מרמר, מתנועת מאבק סוציאליטי: "אנחנו מפגינים נגד שוד משאבי הטבע. על כך שהממשלה החליטה לתת את הגז ששייך לציבור במתנה לטייקונים. בשורה התחתונה הויכוח כרגע הוא על האופן שבו תשובה ובעלי הון אחרים ימשיכו להחזיק בגז. לנו לא משנה אם זה טייקון אחד או ארבעה, אנחנו לא מוכנים שמשאב ששייך לציבור יהיה בידיהם".

מתווה הגז אושר פה אחד בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהתקיימה ביום חמישי האחרון, אך שר הכלכלה אריה דרעי, שהיה צריך לאשר את הסעיף שעוקף את הממונה על ההגבלים (סעיף 52 לחוק ההגבלים) - סירב לחתום עליו, ובכך למעשה העביר את ההכרעה הסופית לממשלה. בתום התייעצות בעניין עם היועץ המשפטי לממשלה הוחלט כי לאחר שהעברת הסמכות תאושר בממשלה, היא תובא כבר ביום שני לאישור הכנסת. 

האופוזיציה דרשה שכל מתווה הגז יובא לאישור הכנסת אך בשלב זה הכנסת תצביע על אישור העברת הסמכות משר הכלכלה לממשלה - השלב הראשוני בדרך לאישור המתווה שהושג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות31 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

31.
ראש הממשלה ושריו משרתים רק אינטרסים זרים. תרתי משמע.
לא סופרים אותנו. פיספוס אדיר של הזדמנות לשיפור באיכות החיים של כל אחד מאיתנו. זה כסף שהיה יכול להקפיץ את איכות החינוך, הרווחה ,התרבות, וכו' בלי לפגוע בתקציב הביטחון שאסור לגעת בו. אבל את ראש הממשלה לא עניין לעשות משהו לטובת העם. הוא עסוק בלשרת את תשובה והאמריקאים.
צוף , צפון  |  28.06.15
29.
עד מתי רשעים יעלוזו? מאמינה שהקארמה עובדת בסוף וסוף גנב לתליה
למה מאשימים את תשובה? מתנהג כמו כל איש עסקים אחר שרוצה למקסם רווחים. מי שנותן יד למדיניות הזאת ע"ח רוב הציבור זה החונטה של ביבי . הייתם מאמינים ?ראש הממשלה עושה הכל כנגד האזרחים שלו. אין אבסורד גדול מזה. התזכורת תהיה יומיומית במחירים הגבוהים שמשלמים האזרחים. לא נוכל לשכוח לביבי ולכל מחבלי הכנסת שתומכים בגז ילה עד שהכל יתפוצץ להם בפנים.
רונה  |  28.06.15
28.
שוד הגז פיקוח על המחיר 3$ ליחידת חום
שוד הגז - כשאתם שומעים את האיומים על "המשקיעים שילכו" תזכרו שמאגר תמר הוא המאגר הכי ריווחי של נובל אנרג'י מבין כל הפרויקטים שלה בעולם, על פי דיווחים שלה לבורסה. במאגר תמר יש עליה ברווחים כל הזמן.אין שום מקום בעולם שבו נובל אנרג'י מוכרת גז במחיר שהוא גבוה מישראל.נובל מרוויחה הכי הרבה מתמר. השקיעה בו הכי פחות בהשוואה לפרויקטים אחרים בעולם.ועל זה אומרים לנו: "המשקיעים ילכו". חה.חה. חה
ששון  |  28.06.15
לכל התגובות