אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
yes מבקשת לאשר ערוצי ספורט נוספים בתשלום

בלעדי לכלכליסט

yes מבקשת לאשר ערוצי ספורט נוספים בתשלום

ביקשה ממועצת הכבלים והלוויין לבחון את האיסור שמחזק את הערוצים הקיימים. RGE מאיימת לוותר על ערוץ 10 אם תידרש למכור ערוצים אחרים

28.06.2015, 09:24 | אופיר דור

בקשה שהגישה חברת yes למועצת הכבלים והלוויין מבקשת מהמועצה לבחון מחדש את מדיניותה ביחס לשידור אירועי ספורט. הבקשה, שהוגשה לפני שבועיים, עוסקת במתן אישור לערוץ TRACE ספורט לשדר משחקי ספורט מוקלטים או בשידור ישיר. בשנים האחרונות אימצה מועצת הכבלים והלוויין מדיניות לא רשמית, שבמסגרתה נדחו בקשות של HOT ו־yes להעלות ערוצים חדשים בתשלום שישדרו משחקי ספורט בענפים העיקריים כדורסל, כדורגל וטניס.

ההגבלה אסרה הוספת ערוצים חדשים בתחום הספורט שהלקוח יידרש לשלם עליהם בנפרד, מחוץ לחבילת הבסיס. כמו כן נאסר על ערוצים חדשים בתשלום לשדר שידורים ישירים או מוקלטים של ענפי הספורט העיקריים. העלת ערוצים חדשים נאסרה גם על השחקנים הקיימים בשוק כ־RGE בעלת ספורט 5, וצ'רלטון המפעילה את ספורט 1 וספורט 2.

מדיניות מועצת הכבלים והלוויין מבקשת להגן על הצופה הישראלי, שכיום נדרש לשלם עשרות שקלים בחודש עבור ערוצי הספורט הקיימים. ההגבלות נועדו להגן על הצופה מדרישות תשלום נוספות ומזליגה של תכנים מערוצים בחינם לערוצים בתשלום. אולם באותה העת המדיניות הקיימת מונעת יצירת תחרות חדשה לערוץ ספורט 5 של RGE ולערוצי הספורט של צ'רלטון.

קנס של 200 אלף שקל עבור שידורים חוזרים

ערוץ TRACE ספורט, שעלה לאוויר ב־HOT ו־yes ב־2013, משדר תוכניות שעוקבות אחר ספורטאים מאחורי הקלעים בחיי היומיום. הערוץ מופק על ידי חברת אימג'ין מדיה שבבעלות מנכ"ל ערוץ הספורט לשעבר אבי בר, ומתבסס על תכנים זרים. בחודש שעבר נקנס הערוץ ב־200 אלף שקל על ידי מועצת הכבלים, לאחר ששידר במהלך 2014 שישה משחקים של צ'לסי ובאיירן מינכן בשידור חוזר.

TRACE ספורט משודר כחלק מחבילת הבסיס ב־HOT, אך ב־yes הוא מוצע בתשלום נוסף כחלק מחבילת הספורט.

"המדיניות הקיימת פשוט הזויה, ומשמרת בעיקר את הכוח של קבוצת RGE שמפעילה גם ערוצים בתשלום וגם ערוץ פתוח", אומר גורם בענף. "אין סיבה לאשר לערוץ 5 פלוס לשדר משחקים חיים, אבל לערוץ TRACE שפועל באותו המודל לא".

מועצת הכבלים מטילה מגבלות נוספות שמקשות מאוד העלאת ערוצי ספורט חדשים. כך למשל דורשת המועצה כי חלק ממשחקי ה־NBA ומשחקי ליגת האלופות ישודרו בערוץ פתוח בחבילת הבסיס כמו ערוץ 5 של RGE. אולם ערוץ ללא תשלום בחבילת הבסיס, שאין מאחוריו ערוצים בתשלום כמו שיש ל־RGE, יתקשה לרכוש את זכויות השידור היקרות של ה־NBA וליגת האלופות, במיוחד כשאינו יכול לשדר פרסומות. גם אירועי ספורט ישראליים בעלי חשיבות לאומית, כמו גמר גביע המדינה בכדורגל או כדורסל או משחקי נבחרת, חייבים להיות משודרים בערוץ פתוח.

רכישת השליטה בערוץ 10 על ידי קבוצת RGE של אביב גלעדי, לן בלווטניק ואודי רקאנטי טורפת את הקלפים בתחום שידורי הספורט. ב־RGE לא מסתירים כי בכוונתם לבצע סינרגיה בין נכסי התוכן השונים שלהם, כך שחלק מתכני ערוצי הספורט יעברו להיות משודרים בערוץ 10. עבור HOT ו־yes זליגה של תוכן מערוצים המשודרים בכבלים ובלוויין לערוץ 10 היא כמובן חדשות רעות. בחברות הטלוויזיה הרב־ערוצית היו בוודאי שמחים לראות את הכוח של RGE, שהיתה תמיד שותף אגרסיבי במשא ומתן, מתפזר בין כמה ערוצים שונים.

RGE לא רוצה לוותר על הערוצים הקיימים

מועצת הרשות השנייה אמורה לאשר היום סופית את עסקת רכישת השליטה בערוץ 10 על ידי RGE, לאחר שרשות ההגבלים העסקיים אישרה בשבוע שעבר את העסקה. אולם בסוף השבוע שעבר שלחה RGE למועצת הכבלים והלוויין מכתב, ובו היא מתנה את כניסתה לערוץ 10 בכך שלא תידרש לוותר על חלק מערוציה המשודרים בכבלים ובלוויין.

ל־RGE שישה ערוצים - ארבעה ערוצי ספורט, ערוץ הילדים וערוץ לוגי - אך על פי כללי מועצת הכבלים והלוויין, בעל שליטה בערוץ מסחרי יכול להחזיק לכאורה עד שלושה ערוצים ב־HOT ו־yes. מועצת הכבלים והלוויין טרם קיבלה החלטה סופית בנושא, וכרגע לא ברור עד כמה RGE מתכוונת לממש את האולטימטום שהציבה ולסגת מעסקת ערוץ 10.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
שיטות מתוחכמות של ערוצי הספורט להעביר תוכן חינמי לערוצי בתשלום
כל האיסורים על תוכן ספורט בתשלום לא עובדים, ערוץ הספורט מוצא דרכים מאוד מתוחכמות לעבור על החוקים האלה. הנה דוגמא: מתחיל טורניר טניס בווימבלדון. כמה משחקים מתנהלים במקביל. ערוץ הספורט הפתוח ישדר משחק לא אטרקטיבי של נשים מהדרג הנמוך, ובערוץ בתשלום ישדר משחק אטרקטיבי של גברים בין שחקנים מפורסמים. על פניו לא עבר על החוק - כן משדרים משחק מהטורניר. אבל אם לבחון מקרוב - קיימת פה שיטה מתוחכמת. עוד דוגמא: למה שידורי קופה אמריקה משודרים בערוץ בתשלום? רבע גמר אחד שודר בערוץ פתוח, שאר המשחקים לא. פשוט בזיון.
אייתולה ביבי , ימין קיצוני  |  29.06.15
17.
להתקין צלחת עם ממיר HD!!!!מחיר בסביבות 1200 שקלים חד פעמי!!!!
מתקינים צלחת, קולטים מאות ערוצים מכל העולם ותמיד יש משחקי כדורגל בחינם .כאשר ביס והוט חייב להתחבר בתשלום, כמו כן יש ערוצי שיתוף דרך מחשב!!מועצת הכבלים בארץ מחורבנת ולא אוכפת שום דבר!!!!!!!!!!משחקי קופה אמריקה בשתיים וחצי לפנות בוקר והחרות גובים כסף בערוץ בתשלום!!!!!!!!!!!!!
אלי תל אביב  |  29.06.15
14.
המדינה חייבת להגן על האזרחים כמו באירופה עושים
באירופה ב EU יד חוק המונע מונופול על תכני ספורט זה נקרא Television Without Frontiers - טלוויזיה ללא גבולות. זה אומר שבאירופה כל ארח יכול לרכוש את תכני הטלויזיה ממי שהוא רוצה - צרפתי בצרפת יכול לרכוש מנוי מאנגליה או מאיטליה או מאיפה שמתחשק לו ולא חייב להיות בחסדי הדואופול כמו בארץ רק בארץ חברה כמו צ'רלטון יכולה לתבוע כל מתקין צלחות לווין פרטיות מבלי שהמדינה חוסמת אפשרות כזו.
מוטי  |  28.06.15
לכל התגובות