אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זינוק של כ-160% במיחזור משכנתאות בחודש מאי, בסך כולל של 2 מיליארד שקל צילום: שאטרסטוק

זינוק של כ-160% במיחזור משכנתאות בחודש מאי, בסך כולל של 2 מיליארד שקל

עפ"י נתוני בנק ישראל, במאי גם נרשמה עלייה של 44% במספר הלווים החדשים - 10,000; לגבי יוני מעריכים בבנק כי הציבור לקח משכנתאות חדשות ביותר מ-6 מיליארד שקל; משכנתא ממוצעת במאי עמדה על 558 אלף שקל - ירידה של 1.3% ביחס לחודש הקודם

28.06.2015, 14:26 | תומר ורון
מספר משקי הבית שמחזרו את המשכנתא בחודש מאי זינק בכ-157% לעומת החודש המקביל אשתקד, כך עולה מנתונים שפרסם היום (א') בנק ישראל. במהלך חודש מאי האחרון יותר מ-4,700 משפחות מחזרו את המשכנתא שלהם נוכח תנאי השוק. סך הכל, כ-2 מיליארד שקל מוחזרו מחדש.

בהשוואה לחודש אפריל מדובר בעלייה של 14% במספר משקי הבית שמחזרו את המשכנתא. על פי נתוני בנק ישראל, כ-15% מהמחזורים נעשו בבנק אחר - כלומר לא בבנק שבו הוחזקה המשכנתא במקור, ואילו הרוב החליט למחזר את המשכנתא בבנק הקיים.

חודש מאי היה אחד מהחודשים החזקים עם היקף ביצועים של 5.8 מיליארד שקל והשתווה לשיא הביצועים ממאי 2012. בסך הכל בחודש מאי יותר מ-10,000 משפחות ורוכשי דירות לקחו משכנתא חדשה מהבנק - זינוק של 44% בהשוואה למאי 2014 או 24% בהשוואה לחודש אפריל השנה.

שר האוצר משה כחלון. מגמת העלייה בנטילת משכנתאות נמשכת , צילום: עומר מסינגר שר האוצר משה כחלון. מגמת העלייה בנטילת משכנתאות נמשכת | צילום: עומר מסינגר שר האוצר משה כחלון. מגמת העלייה בנטילת משכנתאות נמשכת , צילום: עומר מסינגר

הערכה היא שהמגמה תתחזק בחודש יוני שצפוי לשבור את שיא המשכנתאות החדשות שניתנות בחודש אחד. על פי הערכות בבנקים, הציבור לקח למעלה מ-6 מיליארד שקל משכנתאות חדשות. אחת הסיבות למספר השיא הצפוי בחודש יוני הוא שינוי מס הרכישה על משקיעים כך שאלו הקדימו את צעדיהם וביצעו את הרכישות כבר ביוני.

כמו כן, בשוק מציינים כי השלכות תוכנית מע"מ אפס אחוז עדיין מורגשות בשטח שכן אותם צעירים ורוכשים שישבו על הגדר וחיכו להתפחויות בתחום, אינם מחכים עוד ולוקחים משכנתאות כדי לרכוש דירה.

עוד עולה מהנתונים, כי המשכנתא הממוצעת במאי עמדה על 558 אלף שקל - ירידה של 1.3% ביחס לחודש הקודם. שליש מהציבור נטל את המשכנתא ברמת מינוף של 60%-75% מערך הדירה. כשליש נטלו את המשכנתא ברמת החזר של 30%-40% מהכנסתם החודשית הפנויה.

"למעלה משליש מהמשכנתאות שנלקחו לפני כשנה ויותר כדאיות במיחזור", אומר עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות. "מבחינת הלווה היחיד, החיסכון הממוצע במשכנתא הכדאית למיחזור עומד על כ12.5% מיתרת הסכום שנותר ללווה להחזיר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

תגובה אחת לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
@@@ קונים דירה ועכשיו -צעירים מפוקחים ורציונליים הפסיקו להאמין ולקוות @@@
נדמה כי תכניתו הסדורה של שר האוצר מתנפצת על תחושות הכאן ועכשיו. לא עוד אסטרטגיה שתביא לתיקונים בטווחים ריאליים המאפיינים את שוק הנדל"ן, אלא פתרונות מיידים, פתרונות קסם, שלאחריהם השר יוכל לגזור את הקרדיט הפוליטי בעודו בתפקידו. באופן תמוה, היה מצופה ממשרד האוצר להפיק לקחים מתוצאות מימוש התכנית להעלאת מס הרכישה, שכאמור, הביאו לשיא ביקושים של כל הזמנים ולפגיעה אנושה במלאי הדירות שנותר בשוק לאחר חודשיים סוערים במיוחד. קשה לשכוח את קריאתו הכמעט נואשת של כחלון למי שהוא מכנה "משקיעים" לא לזלול את כל היצע הדירות ולהשאירם לזוגות צעירים. זוהי קריאה של מי שלא מאמין בכוחו שלו לשנות את נתיב מחירי הדיור לכיוון מטה או אפילו לשמור על יציבות מחירים. בניתוח שלל ההצעות וההכרזות האחרונות, ברור כי משרד האוצר חזר לטקטיקה של תקופת מעבר במקום טיפול שורש במצוקת הדיור ההולכת ומחריפה - וכאן טמונה הסכנה האמתית.בדיוק כמו שהעלאת מס הרכישה תדלקה את שוק הדיור הרותח גם כך, והביאה לכך שכל היזמים מעדכנים כלפי מעלה את מלאי הדירות המצומצם שנותר בידם. בעבר הלא רחוק, חלק מהאסטרטגיה של שרים שונים הייתה לייצר הצהרות ותכניות על מנת לגרום לרוכשי הדירות להאמין. לעצור מיידית את הביקושים על סמך תפישה כי אוטוטו המחירים יורדים ובכך לייצר לחץ ולשנות את מאזן הכוחות בשוק החופשי. טוב יעשה כחלון באם יעצור, ייקח נשימה עמוקה, יתייצב מול הציבור ויודיע לו שהוא כאן כדי לטפל במחירים בטווח הארוך, ועד אז הוא משאיר לכוחות השוק לעשות את שלהם. שהרי מזמן לא ניסו את השיטה הזו. אין ספק שהרבה מזה תלוי מה יחשבו יועציו הפוליטיים שתהיה תגובת הציבור למהלך מציאותי שכזה. אנחנו היום -אנחנו הציבור הפסיק להאמין ולקוות !!!! אלו שגמלה בליבם ההחלטה לרכוש דירת מגורים, כבר לא מחכים ואינם סומכים על הצהרות הממשלה והצהרות כחלון הם עטים לרכוש את חלומם. !!!!!!!!!!!!! אלו צעירים שכבר הבינו את הכלל העגום בשוק הדיור הישראלי , מי שממתין, יקנה בהמשך במחיר גבוה יותר!!!!!!!!!!!!!!!!!! מסקנה : כל עוד ימשיכו כחלון וצוות יעוצים שלו והיחצנ"ים שלו ברשת בכל פוסט כאן לפזר סרטוני שקרים עם תחשיבים הזויים על ירידת מחירי הדיור וימשיכו לחשוב שהציבור מטומם .... אזי ...זה רק מוביל את כחלון והאוצר לשבור שיאים בחסות הפופוליזים ותהילת הפופוליזים ב"הטלת תכניות חילוץ למרחקים קצרים"... והמשך הפרחת בלוני הצהרות והבטחות חסרות כל סיכוי אמיתי לביצוע במציאות שאליו נקלע שוק הדיור בישראל!!
צעירים למען צעירים  |  16.07.15