אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

השר גבאי: "המדינה צריכה לקבוע את הרגולציה ולא לנהל מו"מ עם חברות הגז"

השר להגנת הסביבה, שהצביע בממשלה נגד ההצעה בעניין הגז: "המדינה היא ריבון ולא שותף עסקי"; לקראת ההצבעה בכנסת: כבל מבקש לבדוק ניגודי עניינים; לוי-אבקסיס דורשת להציג את המתווה המלא; גלנט וכץ הודיעו שלא יצביעו בגלל ניגוד עניינים

28.06.2015, 14:42 | אורי תובל

"המדינה היא ריבון ולא שותף עסקי של חברות הגז. עליה לקבוע את הרגולציה ולא לנהל משא ומתן עם חברות הגז", כך אמר השר להגנת הסביבה אבי גבאי מסיעת כולנו - השר היחיד שהצביע הבוקר בממשלה נגד ההחלטה שקידמה את ההסכם עם חברות הגז. "על המדינה לשמוע וללמוד את טענות ודרישות החברות ולאחר מכן להפעיל את סמכותה וריבונותה כדי להגיע למתווה הנכון ביותר עבור אזרחי ישראל", הוסיף גבאי.

קראו עוד בכלכליסט

מאז סירב שר הכלכלה, אריה דרעי, ביום חמישי להשתמש בסמכות שנתונה לשר הכלכלה לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים, וביקש להעביר אותה לממשלה – הפך הצעד הטכני של העברת הסמכות לדיון הפוליטי הראשון בהסכם עם חברות הגז. העברת הסמכות מדרעי לממשלה, שאושרה הבוקר בישיבת הממשלה, תובא מחר לאישור הכנסת. כך, באופן מקרי ועקיף זכתה מליאת הכנסת בהזדמנות להתערב בהסכם המתגבש, ששום פרט ממנו לא פורסם רשמית אלא בהדלפות לכלי התקשורת.

בהצבעה בכנסת עלולה הקואליציה להיתקל בבעיה לאחר ששר האוצר משה כחלון, שר הבינוי יואב גלנט, שר הרווחה חיים כץ וייתכן שגם ח"כ אלי כהן מכולנו יהיו מנועים מלהשתתף בהצבעה בשל קשריהם השונים עם חברות הגז. כחלון מגובה בחוות דעת משפטית של משרד האוצר, אולם גלנט וכץ הודיעו "בהתנדבות" שלא ישתתפו.

גבאי. השר היחיד שהצביע נגד מתווה הגז, צילום: אוראל כהן גבאי. השר היחיד שהצביע נגד מתווה הגז | צילום: אוראל כהן גבאי. השר היחיד שהצביע נגד מתווה הגז, צילום: אוראל כהן

על רקע הפרסומים האלה, פנה הבוקר יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, מהמחנה הציוני ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וליועץ המשפטי לכנסת, אייל ינון, בבקשה שיבדקו באופן רשמי את ניגודי העניינים האפשריים של הח"כים עוד לפני ההצבעה בכנסת. "לאור הימנעותם של שר האוצר ושר הבינוי מלעסוק ובוודאי להצביע בסוגיית הסכם הגז, ולאור פרסומים בתקשורת בדבר ניגודי עניינים אפשריים של חברי כנסת בעיסוק בשאלת הגז, אבקש את בדיקתך הדחופה בדבר ניגודי העניינים של חברי הכנסת עוד בטרם תעבור הסוגיה להצבעה בכנסת", כתב כבל ליועצים המשפטיים.

על פי הערכות במערכת הפוליטית, מסתמן כי ישראל ביתנו של שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן תתגייס ותסייע לממשלה בהצבעה בכנסת עם זאת, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס מהמפלגה אמרה כי היא דורשת לראות את המתווה לפני ההצבעה. המפלגה תתכנס לישיבת סיעה מחר לפני ההצבעה, ובכוונת לוי-אבקסיס לשכנע את חברי הסיעה שלא לתמוך בהעברת הסמכות מדרעי לממשלה, אם המתווה לא יפורסם.

מימין: גלנט וכחלון. לא יצביעו בגלל ניגוד עניינים, צילום: תמיר ברגיג מימין: גלנט וכחלון. לא יצביעו בגלל ניגוד עניינים | צילום: תמיר ברגיג מימין: גלנט וכחלון. לא יצביעו בגלל ניגוד עניינים, צילום: תמיר ברגיג

בראיון לגלי לצה"ל אמרה היום לוי-אבקסיס כי "אני רוצה להיות עניינית ורוצה מה שהכי טוב לציבור. אם ראש הממשלה חושב שהמתווה טוב - שיחשוף אותו בפנינו". לוי-אבקסיס, החברה בוועדת הכספים, אמרה כי "יכול להיות שהמתווה טוב, אבל תאמרו מה החלופות האחרות. צודק השר גבאי ששואל על מה בעצם אנחנו מצביעים. אני רוצה תשובות ואם הן יניחו את הדעת - בבקשה. אם לא... ויש לי תחושה שבגלל זה מסתירים את המתווה".

יו"ר מרצ זהבה גלאון קוראת לכל חברי הכנסת להתנגד בהצבעה ו"למלא את תפקידם כנציגי הציבור", כדבריה. "מאכזב ומקומם ששרי הממשלה החליטו לשמש חותמת גומי למעקף שנתניהו מבצע. במקום לדאוג לאינטרס הציבורי, השרים החליטו לדאוג לעצמם ולכיסאם ולא להתווכח עם ההתנהלות המפוקפקת של נתניהו בנושא הגז".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
הממשל הוא ריבון? הממשל הוא אסופה של
חדלי אישים, עבריינים וחסרי מוסר. גם כבוד בשר ניהל מונופול עליו שילמתי עשרות ומאות שקלים כל חודש (ואתה גזרת קופון בצורת בונוס ודיבידנד). עכשיו לאחר שהפכת למיליונר על גב הציבור דרך לוביסטים בכנסת וחברויות עם חדלי אישים בכנסת אתה צועק שיש ריבון? אתה דוגמה קלאסית לקוז׳ק הנגזל.
פריאר ישראלי מצוי  |  28.06.15
לכל התגובות