אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההאקרים גנבו את סודות חיי המין של עובדי הממשל הפדרלי

ההאקרים גנבו את סודות חיי המין של עובדי הממשל הפדרלי

חלק מהמידע שנגנב ממחשבי כוח האדם של ממשלת ארה"ב לאחרונה כלל גם פרטים אינטימיים. התיקים כללו בין השאר, העדפות מיניות, שימוש בסמים, חובות כספיים ורישומים פליליים

28.06.2015, 18:30 | רפאל קאהאן

הפריצה למחשבי ה-Office of Personnel Management במסגרתה נגנבו כ-4 מיליון תיקים אישיים של עובדי ממשלת ארה"ב הטילה צל כבד על יעילות מערכת אבטחת המידע האמריקאית. כעת מתברר שבין התיקים הרשמיים שנגנבו ישנם גם שאלונים, חומרי חקירות רקע ובדיקות סיווג המכילים את הפרטים האינטימיים ביותר על העובדים.

קראו עוד בכלכליסט

אתר הדיילי ביסט חשף בסוף השבוע כי התיקים של העובדים כללו גם מידע על העדפותיהם המיניות, זהות בני זוגם, התמכרויות לסמים ואלכוהול, חובות, נטייה להימורים, בעיות בחיי הנישואין ורישומים פליליים. כל המידע הרגיש הזה היה ככל הנראה מצורף לתיקים האישיים וכעת נמצא בידי ההאקרים שמקורם על פי החשד בסין.

הפריצה למחשבי הממשל מהווה את אחת הפרשיות המביכות עבור אובמה, צילום: בלומברג הפריצה למחשבי הממשל מהווה את אחת הפרשיות המביכות עבור אובמה | צילום: בלומברג הפריצה למחשבי הממשל מהווה את אחת הפרשיות המביכות עבור אובמה, צילום: בלומברג

מקור המידע הוא חקירות ובדיקות רקע שהממשלה האמריקאית מבצעת ברגע שעובדים וקבלנים מבקשים לקבל סיווג ביטחוני. חלק מהמידע נמסר על ידי העובדים במסגרת שאלון שנקרא טופס 86, אך את המידע הנוסף משיגה הממשלה על ידי חקירות המתבצעות במקביל ושנועדו לאמת את התשובות שנמסרות בשאלון.

שלושה בכירים במודיעין האמריקאי ציינו שפוטנציאל הנזק של המידע שנאסף על העובדים הוא גבוה מאוד. לדבריהם, מידע זה עלול לשמש סוכנויות ביון זרות כאמצעי סחיטהכמו גם לשמש אותם לזיהוי עובדים בעלי גישה למידע המסווג כסודי ביותר.

מבצע הסייבר המוצלח בהיסטוריה של ארה"ב

חשיפת הפריצה וההודאה של ממשל אובמה בהיקפה ובחומרתה לא כללה פירוט מלא של החומרים שנגנבו על ידי ההאקרים, ועד כה הסברה הייתה שמדובר במידע רשמי בלבד. לדברי גורם בקהילת המודיעין האמריקאית, מידע מעין זה שנגנב מהווה מטרה ראשונה במעלה בקרב סוכנויות ביון גם בארה"ב, מפני שהוא מאפשר לזהות מקורות פוטנציאליים למידע חסוי.

בדיקות הרקע כללו פרטים אינטימיים ביותר בדיקות הרקע כללו פרטים אינטימיים ביותר בדיקות הרקע כללו פרטים אינטימיים ביותר

"ההאקרים שביצעו את הפריצה מחזיקים בידיהם מידע שיכול להצביע על המטרות הטובות ביותר לריגול בארה"ב", הסביר מומחה סייבר לשעבר בפיקוד המבצעים המיוחדים האמריקאי. "זהו ללא ספק מבצע הסייבר המוצלח ביותר בהיסטוריה של ארה"ב", הוא הוסיף.

המידע שנאסף במסגרת חקירות הסיווג כולל תוצאות של מבחני פוליגרף, שיחות רקע עם בני משפחה ומכרים וכן היסטוריית תעסוקה. בכיר לשעבר ב-OPM הסביר שחקירות הרקע מגיעות לרמות אינטימיות ביותר וגובלות ב"השפלה". עובד לשעבר העיד כי בין השאלות שנדרש לענות עליהן במהלך בדיקת הפוליגרף הייתה התייחסות למשיכה מינית לחיות.

המידע הרגיש שנכלל בחקירות הסיווג נשמר גם אם מדובר בעובדים לשעבר. על פי גורמים רשמיים, המידע יכול להישמר כ-30 שנה ויותר ועל פי ההערכות מדובר בכ-18 מיליון תיקים בסך הכל. בכיר נוסף העיד שהנזק שנגרם לממשלה יותר מסוכן מהנזק שספגה ה-NSA בעקבות פרשת החשיפות של אדוארד סנודן ופרסומי וויקיליקס.

בדיקות רקע פולשניות

חקירות הרקע מיועדות לחשוף פרטים אישיים שעלולים להוות גורמי סיכון בקרב בעלי סיווג גבוה. חוקרי הממשל מחזיקים בעוצמה רבה מפני שהם הגורם היחיד שמחליט על הענקת רמת סיווג כזו או אחרת. תהליך החקירה מכיל התייחסות לשורה של גורמים באישיות המבקש והוא עוצב כתהליך "פולשני" שנועד לחשוף גורמי סיכון אישיים.

חייל בעל סיווג גבוה הודה במהלך בדיקת רקע שניהל רומן במשך 20 שנה חייל בעל סיווג גבוה הודה במהלך בדיקת רקע שניהל רומן במשך 20 שנה חייל בעל סיווג גבוה הודה במהלך בדיקת רקע שניהל רומן במשך 20 שנה

בין הגורמים שנבדקים ניתן למנות: צריכה של אלכוהול וסמים, בגידה בבן או בת הזוג, נטייה לאלימות וכל סוג של מידע שיכול להעיד על "אמינות" המבקש וחולשתו לסחיטה או לגיוס על ידי ממשלה זרה.

החוקרים מתבקשים לתעד כל פרט שעלול לדעתם להעיד על אמינות הנבדק או על חולשתו לסחיטה. הפרטים האלה כוללים נטייה להימורים למשל, או התנהגות קומפולסיבית, נטייה להרס עצמי או חיי מין בעלי סיכון גבוה. גם נטייה להתמכרות לאלכוהול, חוסר יציבות רגשית, נטיות פרנואידיות, אלימות והתהגות מוזרה נלקחים בחשבון במהלך החקירה.

חלק מהמידע שנצבר במהלך החקירה כן עלול להתפרסם - בעיקר אם מבקש הסיווג מערער על ההחלטה לבית משפט. אך למעט מקרים אלה המידע נשמר באופן אנונימי לחלוטין, למעט אחרי צירופו לתיק העובד שנשמר במחשבי הממשלה.

חובות, רומנים והתמכרות לפורנו

בין הסיפורים בפורסמו בעילום שם נכלל מקרה בו נבדק הודה שירה ברגלו של בנו בן ה-19 במהלך מריבה משפחתית. מועמד אחר ששירת כ-25 שנה בצבא האמריקאי בתפקיד רגיש הודה בפני החוקר שניהל רומן עם אשתו של חברו הטוב במשך 20 שנה. במקרה אחר נמצא שמבקש סיווג צבר חובות בהיקף של כ-1.8 מיליון דולר מה שהוביל לפסילת מועמדותו.

עוד נחקר נתפס על ידי מנהלו כשהוא גולש לאתרי פורנו במהלך העבודה - הוא הסביר לחוקר שלא סיפר על כך לאשתו עד היום. עובד נוסף קיבל סיווג למרות שהתגלה שהוא אלכוהוליסט שכבר ניסה להיגמל ארבע פעמים משתייה, ובכל פעם חזר לסורו.

פרטים אינטימיים מעין אלה צפויים לגרום לכאב ראש עבור אנשי מערכת הביטחון האמריקאית והתוצאות עלולות להשפיע על עובדים רבים. התוצאות עלולות להיות אף יותר חמורות עבור אלה שמחזיקים בסיווג גבוה במיוחד. מומחה אבטחת מידע ציין ש"ככל שאתה עולה ברמת הסיווג, כך הבדיקות שמתבצעות עליך כוללות מידע אינטימי יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות