אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש העליון הפחית מעונשו של צביקה רבין מ-30 ל-22 חודשי מאסר צילום: ענר גרין

ביהמ"ש העליון הפחית מעונשו של צביקה רבין מ-30 ל-22 חודשי מאסר

איש יחסי הציבור צביקה רבין הורשע ב-48 עבירות של שימוש במידע פנים; שופטי העליון: "בעת שרבין ביצע את העבירות המתוארות – בתי המשפט לא נהגו למצות את הדין עם נידונים בדרך של השתת עונשים מהסוג האמור. שיקול זה מצדיק הקלה מסוימת בעונשו של רבין"

29.06.2015, 11:49 | זוהר שחר לוי ותומר גנון

בית המשפט העליון הפחית היום (ב') מעונשו של איש יחסי הציבור צביקה רבין שהורשע ב-48 עבירות של שימוש במידע פנים והוא ירצה 22 חודשי מאסר במקום 30 חודשים. "בעת שרבין ביצע את העבירות המתוארות בתי המשפט לא נהגו למצות את הדין עם נידונים בדרך של השתת עונשים מהסוג האמור ושיקול זה מצדיק הקלה מסוימת בעונשו", נכתב בפסק הדין.

קראו עוד בכלכליסט

באפריל 2014 גזר שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב 30 חודשי מאסר בפועל על רבין, המשמש כמנכ"ל חברת יחסי הציבור קוואן תקשורת, לאחר שהרשיע אותו בביצוע 48 עבירות של שימוש במידע פנים. רבין הורשע כי ביצע עשרות עסקאות בניירות ערך בהיקף של כ-800 אלף שקל, על סמך מידע שהגיע אליו במסגרת תפקידו כיועץ לחברות ציבוריות. פרט לעונש המאסר הוטל על רבין גם קנס של 600 אלף שקל. גזר הדין בעניינו של רבין הוא החמור ביותר שהוטל בישראל על אדם שהורשע בשימוש במידע פנים והפעם הראשונה במקבל מידע פנים נשלח לכלא.

ביחד עם רבין הורשע גם עו"ד גיא פן, אליו הועבר המידע, בביצוע 136 עבירות של שימוש במידע לרכישת ניירות ערך בהיקף של כ-3 מיליון שקל שבגינן גרף סכום של כמיליון שקל. על פן נגזרו 15 חודשי מאסר בפול והוטל קנס של 1.5 מיליון שקל.

שופט בית המשפט העליון חנן מלצר, צילום: יאיר שגיא שופט בית המשפט העליון חנן מלצר | צילום: יאיר שגיא שופט בית המשפט העליון חנן מלצר, צילום: יאיר שגיא

רבין, המיוצג כיום על ידי עוה"ד בעז בן צור, עודד גזית ואלירם בקל, שהחלו לייצגו לאחר תום ההליך בבית המשפט המחוזי, ערער על הכרעת הדין ועל גזר הדין שניתן בעניינו. בהודעת הערעור נטען כי יש לזכותו מחלק מהעבירות בהן הורשע וכן כי העונש שניתן בעניינו מחמיר מדי, לא סביר וחורג לחומרה מענישה קודמת. עוד טען רבין בערעורו כי הענישה מתעלמת מנסיבות ביצוע העבירה ולפיהן רבין רכש את המניות על יסוד אמונתו בעתיד החברות וגם כאשר לא החזיק במידע פנים.

מנגד, טענה הפרקליטות, באמצעות עו"ד עופרה רובינפלד-הוך, כי אין להתערב בהכרעת המחוזי וכי ההחמרה בענישה במקרה של רבין היא מוצדקת. לפי הפרקליטות, מהות תפקידו של איש יחסי ציבור וקשרי משקיעים מטיל עליו חובת זהירות גבוהה במיוחד, בעיקר כשמדובר במידע פנים וכי רבין ניצל את המידע אליו היה חשוף מכח תפקידו לשם השאת רווחים לעצמו ועבור חברו פן.

שופטי העליון, חנן מלצר, יצחק עמית ונעם סולברג, קיבלו חלקית את הערעור וקבעו כי עונשו של רבין יופחת מ-30 חודשי מאסר ל-22 חודשים. "אין להתעלם מהעובדה", נכתב בפסק הדין, "שבעת שרבין ביצע את העבירות המתוארות – בתי המשפט לא נהגו למצות את הדין עם נידונים בדרך של השתת עונשים מהסוג האמור. שיקול זה מצדיק הקלה מסוימת בעונשו של רבין, מעבר לזו שכבר באה לידי ביטוי בגזר דינו של בית המשפט המחוזי".

למרות זאת, כך מציין פסק הדין, שיקול זה מצדיק רק הפחתה מתונה של עונש המאסר בשל חומרת מעשיו של רבין שנגעו למספר חברות ואירועים ונפרסו על פני כשנה. "מעשיו של רבין הובילו לפגיעה משמעותית באינטרס הציבורי, הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט של אמון הציבור ב'נייטרליות' של השוק ובבעלי התפקידים הפועלים במסגרתו".

גם את עונשו של עו"ד פן, המיוצג על ידי עוה"ד גיורא אדרת ואורן אדרת, הפחיתו שופטי העליון והוא ירצה 12 חודשי מאסר במקום 15 חודשים שנגזרו עליו בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות