אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צחי הנגבי סגר את הדיון על המאגר הביומטרי עוד לפני שהחל צילום: תומריקו

צחי הנגבי סגר את הדיון על המאגר הביומטרי עוד לפני שהחל

הנגבי מנהל את הדיון בשתי הוועדות המשותפות המפקחות על המאגר. לטענת הנגבי, הוא סגר את הדיון על הבקשה להצבעה מחודשת של ח"כ אחמד טיבי לאחר שטיבי לא הגיע לישיבה. הועדה התכנסה שוב בערב, אולם הריביזיה לא התקבלה עם תיקו של 12:12

29.06.2015, 14:20 | עומר כביר

המחטף הביומטרי של צחי הנגבי: חבר הכנסת מהליכוד, שמנהל את הדיון של שתי הוועדות המשותפת שמפקחות על פעילות המאגר הביומטרי, סגר ישיבה שבה אמורה הייתה להיערך הצבעה מחודשת על ההחלטה להאריך את פיילוט המאגר. הנגבי נימק את ההחלטה בכך שח"כ אחמד טיבי, שהגיש את הבקשה להצבעה המחודשת,  לא נכח באולם הוועדה במועד שנקבע לתחילת הישיבה, 14:00. זאת למרות שטיבי הגיע לאולם זמן שניות בודדות לאחר מכן.

קראו עוד בכלכליסט

מוקדם יותר הבוקר (ב'), התנהל דיון סוער בועדת ביקורת המדינה בנושא המאגר הביומטרי לקראת ההצבעה במליאת הכנסת המתוכננת ל-16:00 בנוגע לבקשת שר הפנים סילבן שלום להארכת פיילוט המאגר ב-9 חודשים נוספים.

צחי הנגבי, צילום: תומריקו צחי הנגבי | צילום: תומריקו צחי הנגבי, צילום: תומריקו

סמוך ל-14:00, התיישב הנגבי בראש שולחן הוועדה והכריז: “השעה 14:00. נקבע דיון ברביזיה שהגיש ח"כ טיבי. מכיוון שח"כ טיבי לא כאן, הדיון נעול". לאחר מכן הקיש הנגבי בפטישו ועזב את האולם. לטיבי, שנכנס כמעט מיד לאחר מכן לא נותר לעשות דבר פרט להביע מחאה. "אני כבר מ-1999 בכנסת ומעולם לא הייתה התנהגות כזאת, לעשות מחטף על 30 שניות", הוא אמר. "אין לי ספק שהתחילו את הישיבה לפני הזמן, והאמירות של העוזרים והעוזרות (שלפיהן הדיון התחיל בזמן; ע"כ) הן שקר. יועץ הכנסת המשפטי לא היה מאשר את זה”.

  

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) סיפרה ל"כלכליסט" שבדרכה לאולם הדיונים קיבלה SMS שנשלח ב-14:00 ושהודיעה לה על סגירת הישיבה. “אני מסיקה מכך שזה מחטף פוליטי", היא אמרה. "יו"ר הוועדה ראה שאין לו רוב, ולכן החליט להשתמש באמצעים פרוצדורליים כדי למנוע דיון מהותי. לאור העובדה שהפיילוט אמור להסתיים היום בחצות מדובר במחטף של השנה, ואנחנו דורשים מהיועץ המשפטי של הכנסת לקבוע שסגירת ישיבה בדקה שבה היא אמורה להיפתח מהווה שיקול דעת לא סביר".

גם היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, עו”ד יהונתן קלינגר, אמר שמדובר במחטף: "סוגרים עניינים במחשכים ומונעים דיון ציבורי בשאלה החשובה ששמענו בוועדה לביקורת המדינה, שלפיה אין נתונים שמראים על נחיצות המאגר הביומטרי. יושב הראש הנגבי צריך לחזור בו מהחלטות ואם לא נשקול את צעדינו המשפטיים".

הנגבי מסר בתגובה ל״כלכליסט״: ״על פי תקנון הכנסת, על מגיש הרביזיה להיות נוכח במועד ההצבעה. ההצבעה נקבעה לשתיים. הודעה על כך נמסרה בכתב לכל חברי הוועדה עוד אתמול. בשעה שתיים פתחתי את הישיבה. ח״כ אחמד טיבי מגיש הרביזיה לא נכח בחדר. לפיכך הרביזיה לא תקפה והישיבה נסגרה כמקובל במקרים רבים בעבר״.

זועמים ומצביעים

המחטף עורר סערה גדולה באולם הדיונים, וח"כים רבים, ובראשם יעל גרמן (יש עתיד), מחו על התנהגותו של הנגבי ודרשו לכנס מחדש את הוועדה על מנת להצביע על הרביזיה של טיבי. ואולם, היועצת המשפטית של הוועדה הגנה על החלטתו של הנגבי והבהירה שהיא נעשתה בהתאם לשיקול הדעת שניתן לו מתוקף תפקידו. אילו ח"כ גרמן הגישה ערעור רשמי על סגירת הישיבה, ולבסוף הוסכם שההצבעה במליאה תדחה עד לכינוס הועדה מחדש והצבעה על הרביזיה המתוכננת.

הועדה התכנסה שוב בשעה 21:00, אם כי הדיון נפתח באיחור של יותר מחמש דקות לאחר שצחי הנגבי בעצמו איחר - שעות לאחר שטרפד את הדיון בשעה 14:00 עקב איחור קצר הרבה יותר. לפני ההצבעה, נימק טיבי את בקשת הרביזיה שלו: “דובר רבות על עניין המאגר הביומטרי, המגרעות, החשש מדליפה של הנתונים, הפגיעה בפרטיות, הנתונים שהיו בחזקת חברות חקירות", הוא אמר. “רבים מחבריי באקדמיה הציגו עמדות נגד המאגר שטרם הוכיח את יעילותו".

הרביזיה נדחתה לבסוף, כאשר תוצאות ההצבעה הסתיימו בתיקו של 12 קולות למתנגדים ולותמכים. כעת עוברת ההחלטה להצבעה במליאת הכנסת, שצפויה להתקיים עוד הערב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות