אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל עדכן את הנתונים וחובות משקי הבית צנחו ב- 8 מיליארד שקל צילום: עמית שאבי

בנק ישראל עדכן את הנתונים וחובות משקי הבית צנחו ב- 8 מיליארד שקל

יתרת החוב של המגזר העסקי גדלה בכ-5 מיליארד שקל. מהנתונים מתברר כי בחודש מאי נרשמה עלייה בהיקף המשכנתאות החדשות שנטלו משקי הבית והן הסתכמו בכ-5.8 מיליארד שקל

29.06.2015, 14:32 | אמנון אטד

בנק ישראל עדכן החודש לאחור את נתוני התפתחות החוב במשק, וכתוצאה מכך יתרת החוב של משקי הבית לחודש מרץ צנחה בכ-8 מיליארד שקל. במקביל, יתרת החוב של המגזר העסקי גדלה בכ-5 מיליארד שקל. הסיבה לעדכון הנתונים היא תיקונים שביצעו כמה בנקים בדיווח השוטף שלהם לחודש מרץ שהם העבירו לבנק ישראל, בעקבות עריכת הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של השנה.

קראו עוד בכלכליסט

מהנתונים המעודכנים מתברר כי אחרי חודשיים של יציבות (בחודשים מרץ ואפריל), יתרת המשכנתאות של משקי הבית חזרה לגדול. בחודש אפריל גדלה יתרת החוב לדיור של משקי הבית בכ-1.8 מיליארד שקל, ובסוף החודש היא הסתכמה בכ- 306 מיליארד שקל. יחד עם זאת, בארבעת החודשים הראשונים של השנה גדלה יתרת המשכנתאות בסכום כולל נמוך יחסית של כ- 3 מיליארד שקל. זאת לאחר שבמהלך שנת 2014 גדלה יתרת המשכנתאות בכ- 15 מיליארד שקל (5.2%), בדומה לקצב הגידול השנתי שנרשם גם בשלוש השנים הקודמות. יתרת החוב הכוללת המעודכנת של משקי הבית, לדיור ושלא לדיור, נותרה בחודש אפריל כמעט ללא שינוי והסתכמה בסוף החודש בכ-436 מיליארד שקל. 

מהנתונים שמפרסמת היום (ב') החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל מתברר עוד כי בחודש מאי נרשמה עלייה, עונתית בחלקה, בהיקף המשכנתאות החדשות שנטלו משקי הבית והן הסתכמו בכ-5.8 מיליארד שקל. זאת לעומת ממוצע נטילת המשכנתאות החדשות בארבעת החודשים הראשונים של השנה, שמסתכם בכ- 4.9 מיליארד שקל. במקביל, נמשך הגידול במשקלן של נטילת המשכנתאות החדשות בריבית קבועה.

קרנית פלוג , צילום: עומר מסינגר קרנית פלוג | צילום: עומר מסינגר קרנית פלוג , צילום: עומר מסינגר

עוד מתברר מנתוני בנק ישראל כי בחודש אפריל ירדה יתרת החוב המעודכנת של המגזר העסקי בכ-4.2 מיליארד שקל (0.5%) והסתכמה בסוף החודש בכ-822 מיליארד שקל. זאת בעיקר בשל הייסוף בשיעור של 3% בשער השקל מול הדולר, שהקטין את השווי השקלי של החוב הצמוד והנקוב במטבע חוץ.

בחודש מאי הנפיק המגזר העסקי, ללא בנקים וחברות הביטוח, אגרות חוב קונצרניות בשווי של כ- 1.3 מיליארד שקל, כולן בהנפקות של אג"ח סחירות בבורסה. בהמשך לחודש הקודם, סכום הנפקות זה נמוך מממוצע הגיוסים מתחילת השנה, שמסתכם בכ- 2.7 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות