אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרעי מקדם קנסות לגופים פרטיים שיעכבו תשלום לספק צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

דרעי מקדם קנסות לגופים פרטיים שיעכבו תשלום לספק

הצעת החוק של שר הכלכלה תקבע כי גופים ממשלתיים יידרשו לשלם לעסקים קטנים ובינוניים בשוטף פלוס 30, וגופים פרטיים ישלמו בשוטף פלוס 45. דרעי מציע קנס על איחור בתשלום אולם יכולת האכיפה מוטלת בספק

01.07.2015, 07:17 | הדס גליקו

עסקים קטנים ובינוניים יקבלו תשלום לא יאוחר משוטף פלוס 30 מגופים ממשלתיים, ושוטף פלוס 45 מגופים פרטיים. גורמים שלא יעבירו את התשלום בפרק הזמן הקצוב יחוייבו בריבית והצמדה או בקנס אם מדובר באיחור משמעותי. אלה עיקרי הצעת החוק שיציג בקרוב אריה דרעי שר הכלכלה והגיעו לידי "כלכליסט". לצורך הוראות החוק ייחשבו עסקים קטנים ובינוניים מי שיש להם מחזור מכירות שנתי של עד 100 מיליון שקל.

בשנים האחרונות היו מספר יוזמות חקיקה בתחום מוסר התשלומים, כולן נדחו בדרך כלל עקב התנגדות פוליטית שהגיעה בדרך כלל מכיוון הרשויות המקומיות. החוק שיציג דרעי חדשני במובן הזה שהוא מתיימר לחייב לא רק גופים ממשלתיים לסטנדרט תשלום במועד אלא גם גופים פרטיים. יחד עם זאת, בהצעה המסתמנת של דרעי יש מספר חורים שטרם ניתנו עליהם תשובות: למשל כיצד תיאכף מגבלת התשלום במגזר הפרטי. כמו כן, תזכיר החוק של דרעי קובע כי גופים שלא יעמדו במועדי התשלום יחויבו בריבית והצמדה על איחור קצר בתשלום וקנס כספי במקרה של איחור גדול בתשלום. יחד עם זאת, עדיין לא ברור מה ייחשב איחור קצר ומה ארוך.

אריה דרעי , צילום: עמית שעל אריה דרעי | צילום: עמית שעל אריה דרעי , צילום: עמית שעל

בתחילת השבוע דנה ועדת שרים לחקיקה בהצעת חוק שונה באותו הנושא שיזם ח"כ רועי פולקמן מכולנו. ההצעה של פולקמן חלה רק על מוסר התשלומים במגזר הציבורי. ש"ס היתה זו שסיכלה את מעבר הצעת החוק בדיון לאחר שהצעת חוק שהיא ביקשה לקדם נדחתה אולם הצעת החוק של פולקמן צפויה לעלות שוב לועדת שרים. אולם בטרם יתקיים דיון מחודש בהצעה של פולקמן צפוי דרעי להציג את הצעת החוק שלו שהיא כאמור מרחיקת לכת יותר.

הצעת החוק של דרעי באם תתקבל צפויה לקבוע באשר למגזר הציבורי הרחבה של מגבלות שקיימות היום על מועדי התשלום. ראשית, על פי הצעת החוק המגבלות יחולו על גופים ציבוריים במובן הרחב – כלומר על כל גוף שנהנה מתמיכה תקציבית ולא רק משרדי ממשלה לרבות למשל קופות חולים ומוסדות להשכלה גבוהה. בנוסף, להבדיל מגופים במגזר הפרטי, גופים ממשלתיים יחוייבו בתשלום תוך 30 יום.

הגבלה זו היא שונה מהוראות הקיימות כיום בתשלום לספקים על ידי הממשלה שאישר שר האוצר יאיר לפיד באמצע 2014. משרדי ממשלה חוייבו לשלם תוך 24 יום ממועד הגשת החשבונית על הזמנות בסכומים של עד 50 אלף שקל ובהזמנות שהיקפן גבוה מ-50 אלף שקל חוייבו משרדי ממשלה לשלם תוך 30 יום ממועד הגשת החשבונית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
ל 16 , צריך להתחיל מאיפשהו - ומי שהתחיל עם הנורמה הזו היא המדינה
שר הכלכלה והממשלה יכולים ועוד איך לחייב את משרדי הממשלה וגופים ציבוריים שכפופים להם לשנות את תנאי התשלום. מאמין שלאחר מכן תחל תגובת שרשרת שתקצר את פערי התשלום בכל המשק. וגם אם לא ... אין סיבה שהמדינה לא תשלם בזמן.
ל  |  01.07.15
לכל התגובות