אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר בקריאה טרומית: פיצוי של 120 אלף שקל על התעמרות בעבודה

אושר בקריאה טרומית: פיצוי של 120 אלף שקל על התעמרות בעבודה

לפי הצעת החוק שיזמה ח"כ מרב מיכאלי ניתן יהיה לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק לעובד שספג התנהגות מבזה ומשפילה מצד מעסקיו, בדומה לקבוע בחוק הטרדה מינית

01.07.2015, 12:21 | אורי תובל
מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק למניעת התעמרות בעבודה שיזמה ח"כ מרב מיכאלי מהמחנה הציוני. החוק זכה לתמיכת הממשלה, ועבר ברוב של 58 ח"כים ללא מתנגדים לוועדת העבודה והרווחה.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק מגדירה מהי התעמרות בעבודה: התנהגות חוזרת ונשנית כלפי אדם שיוצרת עבורו סביבה עוינת, מבזה ומשפילה עד כדי שיבוש יכולתו לבצע את עבודתו. לפי החוק, על התעמרות ניתן יהיה לפסוק פיצוי של עד 120 אלף שקל לא הוכחת נזק. בדומה לחוק למניעת הטרדה מינית, החוק מציע לחייב מעסיק לנקוט אמצעים סבירים כדי למנוע התעמרות כזו כמו קביעת תקנון למניעת התעמרות ומנגנון להגשת תלונה על התעמרות במקום העבודה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "התעמרות בעבודה היא תופעה חברתית נפוצה הפוגעת בעובדים רבים: מחקרים מראים שלפחות אחד מכל ארבעה עובדים ועובדות בישראל נתון במהלך שנות עבודתו להתעמרות במסגרת יחסי עבודה. התעמרות במסגרת יחסי עבודה פוגעת בכבוד האדם, בחירותו, ברווחתו, ביכולתו לבצע את עבודתו ובתפקודו המקצועי. ישנם מקרים בהם התעמרות פוגעת אף בבריאותו הגופנית והנפשית של אדם". לפי החוק, מוצע החוק יחול גם בשירות בכוחות הביטחון, השירות הלאומי ובמוסדות להשכלה גבוהה.

"עובדים ועובדות שהשתתפו בסקר של משרד הכלכלה דיווחו שכתוצאה מההתעמרות הם חווים תחושה של פגיעה קשה בתדמית, בערך העצמי, וגם פגיעה בבריאות הפיזית והנפשית. הם מרגישים שכבודם נרמס", אמרה מיכאלי. "התעמרות גורמת לבעיות בריאותיות, שעולות למשק במעל ל-2 מיליון ימי עבודה בשנה. יותר מ-50% מהאנשים שנפגעים מתפטרים והתופעה גם אחראית לכ-10% מההתאבדויות. החוק נותן שם לתופעה ומגדיר שזה אסור, מחוץ לנורמות שלנו ואיך שאנחנו רוצים לנהל את חיינו".

מימין: הרצוג, מיכאלי ודרעי. מיכאלי: "התעמרות גורמת לבעיות בריאותיות, שעולות למשק במעל ל-2 מיליון ימי עבודה בשנה" מימין: הרצוג, מיכאלי ודרעי. מיכאלי: "התעמרות גורמת לבעיות בריאותיות, שעולות למשק במעל ל-2 מיליון ימי עבודה בשנה" מימין: הרצוג, מיכאלי ודרעי. מיכאלי: "התעמרות גורמת לבעיות בריאותיות, שעולות למשק במעל ל-2 מיליון ימי עבודה בשנה"

שר הכלכלה אריה דרעי השיב בשם הממשלה: "הנושא הזה שהפך לנורמה של כלי ניהולי, במקום שתשתמש בכישורך כמנהל אתה משתמש בהתעמרות וזה חמור מאוד. עובד שמגיע הביתה אחרי שחטף התעמרות מהבוס, הבית הוא לא אותו בית והאדם הוא לא אותו דם. מי שסובל מיזה בעיקר אלה האוכלוסיות המוחלשות, שהם לא המנהלים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
חוק חשוב ביותר
לדעתי מנהלת או מנהל או סגנו שמואשם בהתעמרות צריך גם להיות פסול מלשמש בתפקידים ניהוליים. לא לשם כך ניתן הכוח בידיו ואם עשה במה שהופקד בידיו שימוש זדוני על מנת לרמוס ולהשפיל אדם אחר עליו, בנוסף לפיצוי הכספי להפקיד את המפתחות. המחנה הציוני בזכות החוק הזה קיבל פתק אחד לקלפי. אגב, האם ניתן לתבוע רטרואקטיבית כלומר, לפני כניסת החוק ? מכל קום, יישר כח ענק!
שימרית  |  09.04.16
9.
כל הכבוד לחכ מכיאלי
כל הכבוד לגב מיכאלי שיזמה חוק שכזה רבים מהעובדים חשים בתעמרות של מנהל מסויים זה בא לידי ביטוי בהשפלות מילוליות,הערות שלצורך ושלא לעיני כלל העובדים,דחיית השתלבות של העובד בחברת כלל העובדים בחברה,התעלמות מצרכיו של העובד, ביחס לשאר העובדים, כיד הדמיון הטובה של אותו מנהל..
אנגליקו  |  02.10.15
לכל התגובות