אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק דמי אבטלה לעצמאים אושר פה אחד בקריאה טרומית צילום: דוברות הכנסת

חוק דמי אבטלה לעצמאים אושר פה אחד בקריאה טרומית

החוק הפרטי שקידם ח"כ אלי כהן מכולנו יהפוך להצעת חוק ממשלתית. לפי החוק, תוקם קרן שממנו יוכל העצמאי לתבוע דמי אבטלה לאחר סגירת העסק שלו

01.07.2015, 12:54 | אורי תובל

צעד נוסף בדרך לדמי אבטלה לעצמאים: הצעת החוק של ח"כ אלי כהן ורועי פולקמן מכולנו אושרה פה אחד בקריאה טרומית במליאת הכנסת ותעבור לוועדת העבודה והרווחה.

קראו עוד בכלכליסט

"החוק נועד לתקן את אחד העיוותים המרכזיים בין מעסיקים לשכירים. כמו ששכיר זכאי לדמי אבטלה - גם עצמאי זקוק לסיוע בתקופה קשה זו", אמר יוזם החוק כהן כשהציג את החוק. לדבריו, "כיום בישראל יש 490 אלף עסקים קטנים ובינוניים מתוכם 240 אלף שלא מעסיקים איש. אין הבדל בין אותו שכיר לעצמאי ולכן אנחנו צריכים להבטיח שיש להם את אותם תנאים. 30-40 אלף עסקים נאלצים לסגור את העסק שלהם מדי שנה. אנחנו חייבים לדאוג להם לרשת ביטחון סוציאלית".

ח"כ אלי כהן." 30-40 אלף עסקים נאלצים לסגור את העסק שלהם מדי שנה. אנחנו חייבים לדאוג להם לרשת ביטחון סוציאלית" ח"כ אלי כהן." 30-40 אלף עסקים נאלצים לסגור את העסק שלהם מדי שנה. אנחנו חייבים לדאוג להם לרשת ביטחון סוציאלית" ח"כ אלי כהן." 30-40 אלף עסקים נאלצים לסגור את העסק שלהם מדי שנה. אנחנו חייבים לדאוג להם לרשת ביטחון סוציאלית"

לפי הצעתו של כהן ופולקמן, תקום קרן ייעודית לתשלום דמי האבטלה, שאותה יוכל העצמאי לתבוע לאחר שסגר את העסק העצמאי שלו, וזאת באישור רואה חשבון. דמי האבטלה יחושבו לפי השכר הממוצע ב-24 החודשים שלפני האבטלה, וניתן יהיה לתבוע את הקרן שלוש פעמים לאורך החיים, ובהפרש של לפחות שלוש שנים מפעם לפעם. להצעה זו הוצמדו הצעות דומות של חברי הכנסת מיקי לוי, סופה לנדבר, אילן גלאון ואראל מרגלית.

החוק עבר בתמיכת הממשלה, שמתכוונת להגיש הצעה ממשלתית בנושא. שר הרווחה חיים כץ הודיע "גם הממשלה חושבת שהגיע הזמן לתת דמי אבטלה לעצמאיים ולכן ההצעה (של כהן) תאושר בקריאה טרומית בלבד ואנחנו נגיש הצעה ממשלתית בהסכמת המציעים, שתפתור את הבעיה".

בהסבר להצעת חוק נכתב כי "העסקים הקטנים מהווים מנוע צמיחה משמעותי ומייצרים מקומות תעסוקה במהירות גבוהה יחסית. על המדינה לעודד יזמים לפתוח עסקים קטנים ולתת להם רשת ביטחון בדמות דמי אבטלה".

במקביל, מקדמת ח"כ מרב מיכאלי הצעת חוק הקובעת שעצמאים יוציאו תלוש שכר לעצמם – וכך יהיו זכאים לכל זכויות השכירים

אחת מהצעות החוק שהוצמדו לזו של כהן ואושרה אף היא, היא של אילן גילאון ממרצ שקידם אותה גם בכנסת הקודמת. "אחרי שנים של מאבק נגד עוול גדול שנעשה למגזר עצום במשק שנותר ללא רשת ביטחון ליום סגריר, הכנסת הביעה נכונות לשים סוף לחוסר הצדק המשווע הזה", אמר גילאון. "עצמאיים רבים פרטו את שארית החסכונות שלהם, הגדילו את קו האשראי עד שהעסק נסגר סופית, נותרו ללא פרוטה בכיס מול ההוצאה לפועל ולבסוף גם נותרו ללא כל הגנה סוציאלית. זהו יום של בשורה לציבור העובדים העצמאיים בישראל, ואני מברך על כך.״

גם נשיא לשכת לשכת העצמאים אהוד רצאבי בירך על החוק. "זהו רגע היסטורי עבור לה"ב והעסקים הקטנים לאחר מאבק עיקש של שנים בנושא. אני מברך את הממשלה על צעד ראשון ומשמעותי בדרך לבניית כלכלה בריאה אשר תוביל לחברה חזקה יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
עצמאי סוגר עסק מפסיד איך יחשבו את שכרו
חוק מטומטם, עצמאי שמרויח לא סוגר עסק. עצמאי שמפסיד, אין לו משכורות לחשב שכר אבטלה. חוצמיזה, עצמאי משלם יותר ביטוח לאומי משכיר, לכן צריך להתייחס אליו לפחות כמו לכל שכיר רגיל. ולקבוע לו אבטלה לפי דמי הביטוח הלאומי ששילם. מדינת חלם.
דוד  |  16.02.17
5.
חוק בושה וחרפה
רק טבעי שח"כ של כולנו ימציא חוק מטופש כזה הזוי ממש. מעלים את הביטוח הלאומי והרי ההורדה בביטוח לאומי זה רק לעצמאי שמרוויח עד 5600 ש"ח, כזה שגם כך לא משלם כמעט מיסים ומעלים את הביטוח הלאומי למי שמרוויח מעל זה (שזה שווה הרבה יותר כסף למדינה!). כלומר מעלים מיסים ובאופן משמעותי, ועוד אנחנו אמורים לשלם לעצמנו את דמי האבטלה ולא ביטוח לאומי... כלומר גרמו לנו לשלם עוד הרבה יותר מסים על כלום, מעבר למס הגבוה שכבר גובים מאיתנו-על כלום.
אייל  |  08.12.16
לכל התגובות