אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן מרקסטון נקלעה לעימות חריף עם בנק דיסקונט, דורשת התערבות המפקח על הבנקים צילום: בלומברג

קרן מרקסטון נקלעה לעימות חריף עם בנק דיסקונט, דורשת התערבות המפקח על הבנקים

הקרן דורשת להשוות את תנאי ההחזר של שתי הלוואות שקיבלה משתי קבוצות בנקים שונות. במקביל נודע ל"כלכליסט", כי זהבית כהן מנהלת את המו"מ מול הבנקים במקום מנהלי הקרן

02.07.2015, 07:53 | גולן חזני

קרן מרקסטון הגיעה לעימות חריף מול בנק דיסקונט, שבמהלכו ביקשה את התערבות בנק ישראל. ל"כלכליסט" נודע כי המחלוקת נסובה על ריבית הפיגורים שגבה הבנק בשתי ההלוואות שנטלה מרקסטון באמצעות חברה שהקימה, פנומנל. 

קראו עוד בכלכליסט

פעמיים פנומנל

למעשה מדובר בשתי חברות־אחיות בעלות אותו שם, פנומנל, אשר מרקסטון הקימה ומחזיקות ב־24% ממניות בית ההשקעות פסגות. שתי החברות חייבות כ־280 מיליון שקל לשתי קבוצות של בנקים ישראליים: האחת בראשות הפועלים ושותף בה בנק דיסקונט, והשנייה בראשות דיסקונט, ובה נכללים מזרחי טפחות, הבינלאומי ואגוד.

פנומנל מאחרת בהחזר התשלומים, כשבתשלום שהיתה אמורה לשלם במאי, 45 מיליון שקל, פרעה רק 15 מיליון שקל. הבנקים החלו לגבות ממנה ריבית פיגורים בגין האיחור, אך מרקסוטן טוענת כי על דיסקונט לגבות ריבית זהה בשתי ההלוואות. הבנק מצדו טוען כי לכל סידנקציה של בנקים יש תנאים משלו, ולא ניתן להתאים את תנאי ההלוואה מהסינדיקציה של דיסקונט, מזרחי והבינלאומי להלוואה בראשות פועלים, שהריבית בה נמוכה יותר. מטעם מרקסטון מטפל בהלוואה ובהתנהלות מול הבנקים היו"ר החדש מוטי ויס, שהיה גם זה שפנה לפיקוח על הבנקים בצעד חריג. אולם, המפקח דודו זקן לא התערב בסוגיה.

בד בבד מנהלת מרקסטון, בניהולו המשותף של רון לובש, מגעים להסדר חוב מול מחזיקי האג"ח שלה ומול הבנקים, בנוגע להלוואות של פנומנל. בנוסף להלוואה מהבנקים יש לפנומנל חוב של 100 מיליון שקל למחזיקי האג"ח, שאינם מחזיקים בשעבוד כלשהו. מחזיקי האג"ח הגדולים של פנומנל הם מנורה, הפניקס, איילון, הכשרה ביטוח וקופות הגמל של התעשייה האווירית. נציגות מחזיקי האג"ח מורכבת מהפניקס ומנורה. הנושים דורשים מהחברה ריביות פיגורים גבוהות, עמלות שונות וקנסות שמביאים את החוב כולו לכ־450 מיליון שקל.

איפקס תשלם החוב

ל"כלכליסט" נודע כי מרקסטון ויתרה על ניהול המו"מ להסדר מול הבנקים, ומי שמנהלת אותו היא זהבית כהן, מנהלת קרן איפקס, שמחזיקה ב־76% ממניות פסגות. עוד נודע ל"כלכליסט" כי כהן מנסה להגיע למעשה להסדר שבו תשלם איפקס את החוב לבנקים, עם תספורת מסוימת. בנוסף תשלם איפקס גם למחזיקי האג"ח, באופן שיאפשר למרקסטון להעביר חלק מהתמורה למשקיעיה, שלהם היא מחויבת להחזיר 40 מיליון שקל מסכום של 85 מיליון שהוזרמו לפני שנה, וכן להעביר מענקים שונים — ובהם ליו"ר ויס. כפי שפורסם ב"כלכליסט" בשבוע שעבר, איפקס מבקשת לשלם עבור המניות של מרקסטון במסגרת ההסדר 450 מיליון שקל.

זהבית כהן, צילום: אוראל כהן זהבית כהן | צילום: אוראל כהן זהבית כהן, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות