אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כיכר הטוקבקים צילום: צילום מסך

מאקרו טכנולוגי

כיכר הטוקבקים

ניסוי חברתי: הגולשים כותבים הערות על העוברים ושבים. התוצאה יותר מצחיקה ומעניינת ממה שאתם משערים

02.07.2015, 10:55 | נמרוד צוק
מיד לאחר הכניסה לאתר exhaustingacrowd.com המסך מתמלא בתמונה מוכרת לכל מי שאי פעם ביקר בלונדון. כיכר פיקדילי העמוסה באדם עם האוטובוסים האדומים, המזרקות והמוני התיירים. זווית הצילום, לעומת זאת, מוכרת בעיקר למפעילי מערך מצלמות האבטחה של לונדון: מבט מלמעלה בזווית קבועה, כזה שסוקר את הכיכר ברצף לאורך כל שעות היום והלילה.

קראו עוד בכלכליסט

האתר מציג סרטון באורך 12 שעות וברזולוציה גבוהה, שצולם במצלמה שהותקנה בכיכר ורץ בלופ אינסופי ברשת. מאחוריו עומד קייל מק'דונלד, אמן ופרופסור לתקשורת אינטראקטיבית באוניברסיטת NYU, שנוהג להציג בדרכים לא שגרתיות תובנות על הפרטיות בעידן הדיגיטלי ועל הפשפוש של חברות ומוסדות בחיי האזרחים. בעבר הוא אף השתיל מכשירי ציתות באתרים ציבוריים.

מתוך Exhausting Crowd. רשת חברתית בסיסית, צילום: צילום מסך מתוך Exhausting Crowd. רשת חברתית בסיסית | צילום: צילום מסך מתוך Exhausting Crowd. רשת חברתית בסיסית, צילום: צילום מסך

החלק המעניין באתר הוא האפשרות להוסיף הערות קצרות בנקודות שונות על המסך. האלגוריתם מזהה את האדם או החפץ שאליו מכוונת ההערה, והיא זזה ונעלמת בהתאם לתנועתו. הן נעות בין הערות מחמיאות ("הבחור הקירח נראה טוב"), ניסיון לדובב את העוברים והשבים ("זוז לי מהדרך, אוטובוס!"), הומור ("איזה ווינר!", הערה שהוצמדה לנהג אופניים שעקף נהג אחר) והרבה הערות סתמיות ("יש כאן המון מטריות").

יותר מ־24 אלף הערות גולשים נשתלו באתר עד היום. התוצאה היא שילוב בין רשת חברתית בסיסית ומאוד לא שגרתית, לבין גרסת ההמונים לעבודתם של גופי ביון ממשלתיים דוגמת ה־NSA, שמנתחים את הזרם האינסופי של המידע על מעשי האזרחים בניסיון למצוא בו משמעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות