אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קנדל ירצה מחר לשרים על המצב הכלכלי ביוון; נתניהו: "הוא קידם את נושאי הליבה של המשק" צילום: עמית שעל

קנדל ירצה מחר לשרים על המצב הכלכלי ביוון; נתניהו: "הוא קידם את נושאי הליבה של המשק"

ראש הממשלה הגיב להודעתו של ראש המועצה הלאומית לכלכלה על כוונתו לפרוש בקרוב מתפקידו לאחר 6 שנים. מחר: קנדל ידון בישיבת הממשלה בהשפעות המשבר ביוון על ישראל

04.07.2015, 20:53 | אורי תובל

"אני מודה ליוג'ין על תרומתו המשמעותית לכלכלת ישראל. יוג'ין והמועצה קידמו בהצלחה רבה את נושאי הליבה של המשק בישראל, תוך ראייה חדשנית, אסטרטגית ומחוברת למציאות", כך מסר הערב (שבת) ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה ראשונה להודעה שראש המועצה הלאומית לכלכלה ויועצו הכלכלי, יוג'ין קנדל, פורש בקרוב מתפקידו.

קנדל יציין מחר (א') שש שנים בתפקיד. בישיבת הממשלה יעדכן את השרים על המצב הכלכלי ביוון, ישווה בין המתרחש שם לישראל וידון בהשפעות של המשבר על ישראל. בהודעה שנמסרה ממשרד ראש הממשלה נאמר כי "פרופ' קנדל יציין כי הלקחים המרכזיים עבור ישראל הם הצורך לשמור על אמינות פיסקאלית והפנמה כי גם מדינות מפותחות אינן חסינות מפני עזיבת המשקיעים, אובדן אמון השווקים, והדרדרות כלכלית".

נתניהו. החמיא, צילום: נועם מושקוביץ נתניהו. החמיא | צילום: נועם מושקוביץ נתניהו. החמיא, צילום: נועם מושקוביץ

קנדל נכנס לתפקידו ב-2009, אז החליף את ראש המועצה הלאומית הראשון, פרופ' מנואל טרכטנברג. ביולי 2013 ביקש ממנו נתניהו שיישאר בתפקידו, וכהונתו הוארכה בארבע שנים נוספות, שאותן לא ישלים. לפי גורמים במשרד ראש הממשלה, הפרישה היתה מתוכננת ומתואמת עם נתניהו. קנדל מחזיק בתפיסת עולם נאו-ליברלית והוא זוכה להערכה רבה מצד נתניהו שראה בו את איש אמונו בעשייה הכלכלית הממשלתית. הוא אף ביקש ממנו בשתי הזדמנויות שיסכים להחליף את נגיד בנק ישראל הקודם, סטנלי פישר, אך קנדל סירב.

קנדל מסר כי הוא "מודה על הזכות לשרת את הציבור ולעמוד לצד ראש הממשלה בניווט כלכלת ישראל בשש השנים האחרונות. זו הייתה תקופה ארוכה ואינטנסיבית בה פעלנו בצמתים מרכזיים יחד עם השרים ומשרדי הממשלה. אני מודה לראש הממשלה על האמון המלא, חופש הפעולה המקצועי והגיבוי שנתן לי".

מאז הודעת הממונה על ההגבלים העסקיים דייוויד גילה בדצמבר כי הוא לא מאשר לחברות הגז פטור מהסדר כובל, עומד קנדל בראש הצוות המנהל מו"מ עם חברות הגז על המתווה הסופי – המתווה שעדיין לא ברור כיצד יאושר. ביום חמישי נודע כי המועצה בראשות קנדל היא אחת המבוקרים בדו"ח מבקר המדינה על פיתוח משק הגז, שצפוי להיות מפורסם עוד לפני חתימת ההסכם עם חברות הגז, כשבין השאר ידון הדו”ח גם על פעולת הצוות.

פרופ' קנדל למד כלכלה באוניברסיטה העברית והוא מחזיק בדוקטורט באוניברסיטת שיקגו. טרם ידוע מה יהיה תפקידו הבא של קנדל, ואם ישתלב בעולם העסקי – שם יצטרך בוודאי להמתין לתקופת צינון מסוימת – או ישוב לאקדמיה.

בשבוע שעבר אישרה הממשלה את התוכנית הכלכלית-חברתית האסטרטגית שגיבש קנדל ל-15 השנים הקרובות ואישרה את קידומן של שבע סוגיות אסטרטגיות בהן מיצוי ההון האנושי בישראל, התמודדות עם הזדקנות האוכלוסייה, אתגרי הדיור ועוד.

המועצה הלאומית לכלכלה אמורה היתה לספק לראש הממשלה עבודת מטה חברתית-כלכלית עצמאית, שאינה תלויה במשרד האוצר או בבנק ישראל. בשנים האחרונות היא היתה מעורבת בתוכניות ממשלתיות רבות והפכה במידה מסוימת גם לנציגה של נתניהו בעבודת מטה בין משרדית. בין השאר, המועצה היתה מעורבת בחוק להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות במשק, ועדות ששינסקי וצמח שעסקו בשוק האנרגיה, הקמת קרן הון ריבונית בישראל, ועדת גרמן, רפורמה במיסוי בעקבות ועדת טרכטנברג, המתווה לגיוס גברים חרדים ומעורבות בתוכניות דיור. קנדל גם היה אחראי על קידום היחסים הכלכליים עם סין.

לאחרונה פרסם מבקר המדינה ביקורת על פעילות המועצה הלאומית לכלכלה ובה טען שהיא לא מציגה לממשלה חוות דעת מסודרות ומתקשה לתת אלטרנטיבה להצעת התקציב של אגף התקציבים. לפי המבקר, המועצה הסבירה כי היא מקבלת את המידע על תוכן ישיבות הממשלה ועל טיוטות התקציב – מאוחר מדי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות