אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משה כחלון סידר ללב לבייב מכירות שיא של דירות ביוני צילום: ענר גרין

משה כחלון סידר ללב לבייב מכירות שיא של דירות ביוני

בזכות ההכרזה של שר האוצר כי מס הרכישה יעלה ביולי, מכרה אפריקה ישראל מגורים 235 דירות ברבעון השני של השנה. מחציתן נמכרו בחודש יוני – יותר מהיקף המכירות של הרבעון הקודם. בחברה מודים כי לחץ הרכישה של הצרכנים פגע בהם

06.07.2015, 10:02 | דותן לוי

נתוני המכירות של חברות היזמות בתחום הנדל"ן למגורים לחודש יוני ולרבעון השני של השנה מתחילים להיחשף, ומהם עולה תמונה דומה לזו שמסתמנת מנתוני האוצר – גידול משמעותי בהיקף הרכישות.

קראו עוד בכלכליסט

אפריקה ישראל מגורים היא בין החברות הראשונות שדיווחו על נתוני יוני, שהיה החודש שבו אושרה העלאת מס הרכישה בממשלה ובכנסת, וכן החודש שבו שר האוצר משה כחלון הודיע ללא התראה מוקדמת על הקדמת מועד החלת העלאת המיסוי על דירות להשקעה.  

לפי נתוני אפריקה ישראל, במהלך חודש זה נמכרו 125 דירות – כמחצית ממכירות החברה לרבעון השני שבו נמכרו 235 דירות. נתון זה מקבל משמעות רבה כאשר בוחנים את נתוני המכירות של הרבעונים הקודמים, היות והוא זהה לנתוני המכירות של החברה בכלל הרבעון הראשון של השנה שבו מכרה אפריקה ישראל 125 דירות גם כן. בנוסף, מספר הדירות שמכרה החברה ביוני הוא גדול יותר מהיקף המכירות של הרבעון המקביל אשתקד שבו נמכרו 114 דירות בלבד.

יוני הוא חודש שיא עבור אפריקה ישראל

אפריקה ישראל אף דיווחה כי היקף המכירות של הרבעון הנוכחי הוא הגבוה ביותר שידעה החברה, כשרק הרבעון השלישי של 2009, בו נמכרו כ־200 דירות, מתקרב לנתון המכירות של הרבעון הזה.

במקביל למספר הדירות שנמכרו, גם ההיקף הכספי של המכירות גדל ועמד על 507 מיליון שקל, כשמתוכם 254 מיליון שקל התקבלו בגין מכירות של דירות ביוני. "הגידול המשמעותי בהיקף המכירות הושפע מעיתוי הליכי האישור של יוזמת החקיקה האחרונה להגדלת שיעורו של מס הרכישה בחודש יוני 2015", נכתב בהודעת החברה.

לב לבייב, בעלי אפריקה ישראל, צילום: עמית שעל לב לבייב, בעלי אפריקה ישראל | צילום: עמית שעל לב לבייב, בעלי אפריקה ישראל, צילום: עמית שעל

בתוך כך, במסיבת עיתונאים שערכה אפריקה ישראל היום להשקת מגדל מגורים של החברה בנתניה, אמר אורן הוד, מנכ"ל החברה, כי למרות הזינוק בהיקף המכירות הם היו מעדיפים שרמת הוודאות של הסביבה בה החברה פועלת תעלה, גם אם היקף המכירות יהיה נמוך יותר אך קבוע: "אחד הדברים שמנהלים שונאים זה 'פיקים'. אתה לא רוצה להכניס את המערכת שלך לחוסר ודאות. אתה רוצה לקבל ודאות לגבי קצב המכירות וקצב הבנייה".

שיאי המכירות מגיעים אחרי אירועים משמעותיים

הוד הוסיף ואמר כי "לאורך השנים אנחנו פוגשים את התופעות האלו של שיאי מכירות מסביב לאירועים משמעותיים. היה שיא אחרי המחאה החברתית ב־2011, ואח"כ אחרי הקפאת המע"מ ועכשיו בגלל מס הרכישה. קשה מאד לקבל ככה

החלטות. יש קבלנים קטנים שחייבים למכור כדי לשרוד והתזרים הורג אותם – הם לא יפתחו פרויקטים ולא ירכשו קרקעות עד שיקבלו ודאות".

עוד אמר הוד, כי השיא במכירות בחודש יוני התבטא בכך שעורכי הדין והמשווקים נשארו במשרדי המכירות עד חצות – כולל במוצאי שבת – כדי להחתים רוכשים. מהדברים שאמר הוד עולה גם כי שיאי המכירות הובילו לא מעט רוכשים לקבל החלטות תחת לחץ של זמנים: "היו אנשים שהיו להם יומיים להחליט על רכישת דירה וברור שיש כאן גם פגיעה בצרכן".

מבחינת נתוני המכירות הרבעוניים, ניתן לראות כי השיא הקודם של המכירות היה ברבעון הרביעי של 2014, לאחר שתוכנית 0% מע"מ על דירות חדשות, של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד, בוטלה. לאחר ביטולה של התוכנית, רוכשים רבים שהמתינו על הגדר בתקווה לירידת מחירים, ירדו ממנה ורכשו דירה.

ברבעון שלאחר ביטול תוכניתו של לפיד מכרה אפריקה ישראל מגורים 184 דירות סך הכל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
משה כחלון מדבר דבר אחד מבצע הפוך
משה כחלון פועל כביכול למען האזרחים שתמכו בו לכאורה ,בפועל הפוך למען הטייקונים,כמו שיאיר לפיד בלם המחירים והיתה התמתנות בשוק הדיור,בא משה כחלון ודאג שהמדפים של הקבלנים ינוקו מסחורה קרי דירות,עשו מיליארדים בחודש וחצי וכמובן הבנקים מסודרים. בענין הגז הוא לא פועל להורדת המחיר ממצב של ניגוד עינינים אחלה,כל הכבוד פועל לטובת הטייקונים,מה שכן יוצאים הכרזות ממישרדו שהוא עושה ועושה,לא יוצא מיזה כלום. במקום לחזק הצפון והדרום הוא בונה במרכז ,בין חדרה לגדרה.בצפון ובדרום צריך ליצור מקומות עבודה,צריך לשפר החינוך,צריך לשפר התחבורה והתשתיות.
כחלון של הטייקונים , צפון  |  07.07.15
לכל התגובות