אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בזכות העלאת מס הרכישה: זינוק של 23% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה צילום: זהר שחר

בזכות העלאת מס הרכישה: זינוק של 23% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

לפי הלמ"ס, נמכרו בין ינואר למאי 21 אלף דירות חדשות, לעומת 17 אלף בתקופה המקבילה אשתקד. בדרום הזינוק החד ביותר של 56% בעיקר בשל מבצעי השיווק של רמ"י בכרמי גת; ירידה חדה בקבוצות הרכישה

06.07.2015, 17:49 | אמיתי גזית
זינוק של 23% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). על פי הנתונים בחודשים ינואר-מאי השנה נמכרו כ-21 אלף דירות חדשות ואילו באותה תקופה אשתקד נמכרו רק כ-17 אלף דירות. נראה כי להעלאת מס הרכישה חלק בזינוק החד, שכן במאי, שבסופו הוכרזה הרפורמה, נרשם שיא של 4,422 דירות חדשות. בשנה שעברה נמכרו במאי רק 2,958 דירות.

קראו עוד בכלכליסט

הזינוק החד ביותר בכמות הדירות החדשות שנמכרו נרשם במחוז דרום, בו נמכרו השנה יותר מ-3,000 דירות. כ-56% יותר משנה שעברה בה נמכרו פחות מ-2,000 דירות. נראה כי הסיבה העיקרית לכך היא מבצעי השיווק של רשות מקרקעי ישראל בשכונה החדשה כרמי גת שבקרית גת.

גם בתל אביב וחיפה נרשם זינוק בכמות הדירות החדשות שנמכרו בשיעור דומה של כ-30%. בכל אחד מהמחוזות ירושלים והמרכז נרשם גידול של כ-17% במכירת דירות חדשות במחוז צפון עליה של כ-10%.

הנתונים מורכבים משני פרמטרים עיקריים: דירות שנמכרו על ידי יזמים או קבלנים וכאלה שנבנו באופן עצמאי על ידי קבוצת רכישה ובמסגרת פרוייקטי בני ביתך.

דירות חדשות (ארכיון), צילום: גלעד קוולרצ דירות חדשות (ארכיון) | צילום: גלעד קוולרצ'יק דירות חדשות (ארכיון), צילום: גלעד קוולרצ

לעומת התקופה המקבילה אשתקד, חל זינוק של 50% בכמות הדירות שנמכרו על ידי חברות בנייה, מכ-9,000 אשתקד לכ-13 אלף השנה. לעומת זאת בבנייה העצמית וקבוצות רכישה חלה ירידה של כ-7% והשנה נבנו באופן זה 7,378 דירות חדשות.

בתוך כך, נרשמה ירידה חדה בכמות הדירות החדשות בקבוצות רכישה. בתקופה הנדונה הוחל בבנייתן, של כ-700 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 19.4 דירות שמכרו קבלנים. לעומת זאת, בתקופה המקבילה אשתקד, הוחל בבנייתן של כ-1,300 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 7 דירות שמכרו קבלנים. בבחינה לפי מחוזות, בתקופה זו, נמצא כי במחוז תל אביב הוחל בבנייתן של כ-360 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 6.5 דירות שמכרו קבלנים ובמחוז הדרום הוחל בבנייתן של כ-190 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 9.8 דירות שמכרו קבלנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
לא להיכנע ולקנות דירות במחירים של היום
השכר הממוצע (ולא החציוני) במשק הוא 9.5 אלף. הנטו הוא באזור 8-8.5. ההכנסה השנתית היא 100 אלף שקל נטו. ב -10 שנים של עבודה ההכנסה תהיה מיליון שקל. נניח שבנאדם ממוצע עובד כ- 40 שנים בחייו. מכאן שהוא מרוויח 4 מיליון שקלים בכל תקופת עבודתו. אנשים מדברים על עשרות אלפי שקלים כאילו זה כלום. דירת ארבעה חדרים חדשה עולה בממוצע 1.6 מיליון שקלים. כלומר 40% מההכנסות נטו של אדם בכל חייו. לא הכנסתי לחישוב הזה את הריביות שיעשו עליו הבנקים ואת ההון הראשוני שיהיה לו קשה לגייס ואז אנחנו עוברים את רף ה- 50 אחוז. לא דיברתי על ההוצאות המאוד יקרות שיש לנו בישראל ועל המיסים העקיפים שאנחנו משלמים (מע"מ, בלו, ארנונה וכדומה). לא דיברתי על השכר החציוני שנמוך לפחות ב1000-2000 שקלים מהשכר הממוצע. חברה - המחירים היום פשוט לא הגיוניים. להשתעבד למשכנתא להרבה שנים זה דבר רע. זה כמו להגיד שאני משלם 200 שקלים בתחנת הדלק ולא משנה לי מהו המחיר לליטר דלק. לשלם סכום של 4K בחודש ל 15 שנה או ל 30 שנה זה לא בקטנה בכלל. אני לא מדבר על מה יקרה שהריביות יעלו בכלל. לקנות דירת 4 חדרים בסכומים שמבקשים היום (גם יד 2) זה משהו שהוא אסון לעתיד. גם אם אתם חושבים שתעמדו בזה וכנראה שתצליחו בסוף, זה ימנע מכם דברים אחרים במהלך החיים שלכם.
חריש  |  06.07.15
1.
זאת בכלל טעות לקנות עכשיו! זוג שיחכה בשכירות, אפילו 5 שנים, וירכוש כשהריבית גבוהה - דווקא יחסוך!
אומרים לכם לרוץ לקנות דירה כי גם אם המחיר יירד הריביות הזולות של היום לא יחזרו? אתם לא מאמינים שלבזבז עוד כמה שנים בשכירות וגם לשלם יותר ריבית יכול לצאת בסופו של דבר הרבה יותר זול? כנסו לראות חישוב מפורט, עם מחשבון משכנתא, ונתונים מסודרים באקסל, שיראה לכם שאתם עושים טעות ענקית. לצפיה, חפשו את הטקסט הבא בגוגל: לקנות דירה או לחכות מחשבון משכנתא או פשוט https://www.youtube.com/watch?v=UydmZU2p0r8
זוג צעיר  |  06.07.15