אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המועצה הארצית דחתה את ההכרעה לגבי שדה בריר צילום: חיים הורנשטיין

המועצה הארצית דחתה את ההכרעה לגבי שדה בריר

מנכ"ל משרד הפנים החליטה כי היא דוחה את ההצבעה האם לאשר לכיל לכרות בשדה שליד ערד פוספטים בשווי של 60 מיליארד שקל. כיל כבר הודיעה כי תחפש מכרות חדשים בסין

07.07.2015, 18:33 | מיקי פלד

מנכ"ל משרד הפנים, אורנה הוזמן בכור, החליטה היום (ג') לדחות למועד לא ידוע את ההכרעה האם לאשר לחברת כיל לכרות פוספטים בשדה בריר שליד ערד. הוזמן בכור, המשמשת גם כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, אמרה כי המועצה לא תדון בנושא כי היא רוצה ללמוד את הנושא לעומק. זאת, למרות שעד לאחרונה שימשה כמנכ"ל משרד האנרגיה שכתב את מסמך המדיניות הממשלתי שתומך בכרייה. בשדה בריר מצויים פוספטים השווים למעלה מ-60 מיליארד שקל ועל פי הערכות אם הנושא היה עולה להצבעה הכרייה היתה מאושרת.

קראו עוד בכלכליסט

החלטתה של המנכ"ל הגיעה בהפתעה, שכן משרד הפנים הוא זה שאחראי על סדר היום של המועצה והוא זה שהכניס לתוכו את נושא אישור הכרייה בשדה בריר. בינתיים, כיל עצמה הוציאה הודעה לפיה היא תמצא מקומות כרייה אחרים בעולם ולא בישראל. תגובה צינית משהו התקבלה מעמותת לחיות בלי מכרות המאגדת את התושבים המתנגדים לכרייה, ובה נאמר כי "העמותה מברכת את הנהלת כיל על שמצאה אלטרנטיבה להמשך פעילותה מחוץ לישראל בהתאם לאסטרטגיה הגלובלית שאימצה בשנים האחרונות".

מפעל רותם אמפרט , צילום: חיים הורנשטיין מפעל רותם אמפרט | צילום: חיים הורנשטיין מפעל רותם אמפרט , צילום: חיים הורנשטיין

כריית הפוספטים בשדה בריר נחוצה לחברה הנכדה של כיל, רותם אמפרט, שכן בעוד כחמש או שש שנים ייגמרו הפוספטים במישור רותם בו החברה כורה כיום. כיל מאיימת שאם לא תאושר הכרייה בשדה בריר היא תיאלץ לסגור את רותם אמפרט ולפטר כאלף עובדים, מהלך שייפגע באופן דרמטי בתעסוקה בנגב וגם בייצוא הישראלי. עם זאת, מנגד תושבי ערד חוששים כי חלקיקים מזהמים שייפלטו מהמכרה ייגרמו להם למחלות בדרכי הנשימה. התושבים מסתמכים גם על עמדת משרד הבריאות שמתנגד באופן נחרץ לכרייה, שבעזרת מומחה אמריקאי מצא כי משמעות הכרייה היא תוספת של נפטר אחד בעיר ערד כל 8-9 שנים, מעל המקובל בעולם המערבי.

רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע והמשרד להגנת הסביבה דווקא תומכים במתן היתר כרייה, בין השאר כדי למנוע מראש אפשרות לכרייה מרבץ הפוספטים של הר נשפה, שהינה שמורת טבע ייחודית בנגב. לטענת המשרד להגנת הסביבה, חוק אוויר נקי לא מונע את הכרייה בשדה בריר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
החלטה שנותנת תקווה לחיים בעיר
שמחה שרגע לפני ההחלטה הבינה בופור את כובד ההחלטה שעשויה להשפיע באופן דרמטי על חיי התושבים.רבים מחברי מתכוונים לעזוב את ערד אם תתקבל ההחלטה בעד הכרייה.וזאת דווקא כשיש אופק חדש ומעורר תקווה בזכות הבחרו של ראש העיר החדש ניסן בן חמו.אנשים פוחדים להתחיל לבנות בתים על מגרשים שרכשו והכל בגלל איום הכרייה.ערד עיר עם פוטנציאל אדיר,עיר שנפתחו בה יזמי תיירות רבים רק השנה,עיר עם מע חינוך מצויינת ,עיר שבה אחוז האסמטים הגבוה בארץ שהגיעו להתרפא בה.אל תכרתו את התקווה של העיר.אנו רוצים עיר משגשגת בלי איום מכרה
טובה בן צבי מרק  |  09.07.15
1.
לאזור הכרייה יש אלטרנטיבה, לבריאות תושבי ערד אין אלטרנטיבה - לא לכרייה בבריר
בכי"ל מעדיפים לספור את הדולרים גם על חשבון בריאות תושבי ערד, לא אכפת לכי"ל שמשרד הבריאות קבע חד משמעית על ידי מספר מומחים כי כרייה בבריר הסמוכה מאוד לערד תעלה בעיר את התחלואה והתמותה, לא אכפת לכי"ל שיש אזור חלופי לכרייה שלא יפגע בבריאות תושבי ערד ויאפשר המשך הפיתוח בכי"ל למרות העלות המעט גבוהה יותר בשל עלויות שינוע וכרייה מעט לעומק בהר נשפה, לא אכפת לכי"ל לאיים על עובדיהם שאם לא ניתן יהיה לכרות בבריר הם יפוטרו למרות שיש אלטרנטיבות למקום הכרייה, לא אכפת לכי"ל לשסות בתושבי ערד את חבריהם עובדי רותם המעטים המתגוררים בערד והרבים המתגוררים בעיר השכנה בדימונה, לא אכפת להם שהנהגת העיר מתנגדת לכרייה בשל הסיבות הבריאותיות, בקיצור - לא אכפת לכי"ל מכלום חוץ מעצמם. "בריר: לא ניתן לזה לכרות" כי זה פשוט לא יקרה.
בריר: לא ניתן לזה לכרות , ערד  |  09.07.15