אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרעי לכחלון: "להכליל בתקציב הקרוב את מע"מ אפס על מוצרי יסוד" צילום: חיים הורנשטיין

דרעי לכחלון: "להכליל בתקציב הקרוב את מע"מ אפס על מוצרי יסוד"

מע"מ אפס על מוצרים בפיקוח היתה אחת הדרישות הכלכליות-חברתיות של ש"ס במשא ומתן הקואליציוני. כחלון התנגד לתוכנית גם בגלל עלותה המוערכת בכ-1.2 מיליארד שקל בשנה

07.07.2015, 19:21 | אורי תובל

שר הכלכלה אריה דרעי פנה היום (ג') במכתב לשר האוצר משה כחלון, והאיץ בו להקים את הצוות לבחינת הפטור ממע"מ על מוצרי יסוד מפוקחים, כך שהתוכנית תיכלל בתקציב הקרוב. "בימים אלו אנו מתחילים את דיוני התקציב, וזוהי הזדמנות נדירה לקבוע סדרי עדיפויות חברתיים ולהוכיח כי הדאגה לחלשים היא בראש מעיינינו", כתב דרעי לכחלון.

קראו עוד בכלכליסט

מע"מ אפס על מוצרים בפיקוח היתה אחת הדרישות הכלכליות-חברתיות של ש"ס במשא ומתן הקואליציוני. כחלון התנגד לתוכנית גם בגלל עלותה המוערכת בכ-1.2 מיליארד שקל בשנה וגם משום שהפטור מגיע דווקא לשכבות הגבוהות שאף צורכות יותר מוצרים בפיקוח. בנוסף, התגלו בעיות משפטיות המחייבות מתן הנחה דומה גם למוצרים מיובאים.

בנימין נתניהו ומשה כחלון, צילום: אוהד צויגנברג בנימין נתניהו ומשה כחלון | צילום: אוהד צויגנברג בנימין נתניהו ומשה כחלון, צילום: אוהד צויגנברג

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבתחילת מערכת הבחירות הבטיח פטור ממע"מ על מוצרי מזון מפוקחים, חזר בו. בסופו של דבר, ההסכמים הקואליציוניים שחתם נתניהו עם ש"ס לא קבעו שהתוכנית תבוצע, אלא ש"הממשלה תקדם את הורדת המע"מ לשיעור של 0% על מוצרי יסוד שבפיקוח החל מתקציב 2016-2015". כמו כן הוסכם להקים צוות שיבחן את הנושא, בשיתוף שני השרים. עתה כותב דרעי לכחלון: "הנחיתי את מנכ"ל משרדי, מר עמית לנג, לרכז את הנושא מטעמי, ואבקש לדעת בהקדם מי הנציג מטעמך".

הדרישה של דרעי באה על רקע ציפיות לקיצוץ משמעותי בהבטחות שחולקו ביד רחבה במו"מ הקואליציוני. לפי הערכות גובה ההבטחות הקואליציוניות מגיע לכ-8 מיליארד שקל בשנה, כאשר לאוצר חסרים כ-15 מיליארד שקל כדי לאזן את התקציב. בזמן המו"מ הקואליציוני גורמים בכולנו רמזו שהתוכנית לא תגיע לתקציב, אך נראה שדרעי מתעקש על התוכנית שצפויה להפוך לחיכוך פוליטי רגיש בין שתי השותפות החברתיות בממשלה.

"גורם משמעותי ליוקר המחיה הינו שיעור המע"מ בישראל אשר נחשב לגבוה יחסית, ובמיוחד כאשר דנים במוצרי יסוד בסיסיים. מחקרים מראים כי המע"מ משמש כמס רגרסיבי הפוגע באופן חריף במיוחד בשכבות החלשות", כתב דרעי, "מתוך דאגה לרווחת האזרחים במדינה, כיו"ר מפלגה חברתית השמה את האנשים החלשים במרכז, עמדתי על כך שהמדינה תתרום את חלקה באופן ישיר להורדת המחירים לצרכן".

לשכת כחלון לא הגיבה למכתב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות