אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שועל במנוסה: מה עובר על פיירפוקס?

דו"ח טכנולוגי

שועל במנוסה: מה עובר על פיירפוקס?

איך הפך הדפדפן של מוזילה מכוכב זוהר וחביב הגולשים למותג דועך וחלש, מי אשם בכך שהפרסומות בגוגל שוביניסטיות, למה צנחו מכירות הסמארטפונים בעולם ואיזו ממשלה פרסמה כללי בטיחות לחובבי הסלפי, כדי שלא יהרגו את עצמם תוך כדי צילום

08.07.2015, 14:21 | יוסי גורביץ
להצית מחדש את שועל האש

בואו נחזור לרגע עשר שנים אחורה: שממה טוטאלית בתחום הדפדפנים. כדורי אבק מתגלגלים אל האופק. מיקרוסופט ניצחה בקרב מול נטסקייפ לפני שנים, ומלוא כל העולם אינטרנט אקספלודר 5. הוא דפדפן גרוע, מאד גרוע: גרוע כמו מוצר יחיד בשוק שלאף אחד אין סיבה לעדכן אותו, כי אין תחרות.

ואז, זיק: אור קטן נדלק. שועל האש (פיירפוקס בלעז) מבליח באפלה. דפדפן חדש, שבנו מפתחים עצמאיים. הוא אומר שאתה יכול לעשות בדפדפן שלך מה שאתה רוצה. תתקין מה שבא לך. הפוך את הדפדפן לסביבת העבודה שלך. ואחר כך, עוד מהדורה. אפשר לפתוח לא רק חלונות חדשים, אלא גם טאבים. ולסגור אותם בלחיצת כפתור מהירה. ולפתוח אותם מחדש בעוד לחיצה, אם סגרת בטעות. מהפכה גדולה מתחילה.

גרסה ישנה של פיירפוקס. זוכרים כמה נהדר היה כשהושק? גרסה ישנה של פיירפוקס. זוכרים כמה נהדר היה כשהושק? גרסה ישנה של פיירפוקס. זוכרים כמה נהדר היה כשהושק?

הזמן חלף ואינטרנט אקספלורר איבד נתח שוק. גוגל, חברה בנסיקה, רואה פה הזדמנות לתת בעיטה רצינית ליריבה מיקרוסופט - וחותמת עסקה עם מוזילה, הקרן שמאחורי פיירפוקס, שבו זמנית הופכת את גוגל למנוע החיפוש בברירת מחדל של פיירפוקס ומדרבנת את גוגל לפרסם את הדפדפן. יוצא פוסטר: חברים לא נותנים לחברים להשתמש באינטרנט אקספלורר. יוצא פיצ'ר חדש: גלישה פרטית, פיצ'ר שמתחיל את ההקפדה על פרטיות.

חולפות כמה שנים, אנחנו בסוף 2008. ופתאום הפתעה. יש שיאמרו, בגידה. גוגל מוציאה דפדפן משלה, כרום. הוא דומה בראשיתו לפיירפוקס, והמחנה של האנשים שהשאירו את האקספלורר מאחור מתפצל. מאז, פיירפוקס מתקשה לחזור לעמדת ההובלה שלו.

כיום פיירפוקס מנסה למצוא את הדרך חזרה. מנהל ההנדסה במוזילה, דייב קאמפ, מתווה מסלול חדש. יש לו שלושה עקרונות: איכות בלתי מתפשרת, מיטב הרשת, וייחוד פיירפוקס. איכות בלתי מתפשרת - אם זה עובד טוב, מצוין; אם לא, זה הולך לפח. ייחוד פיירפוקס – להשקיע בפיצ'רים שמושכים את המשתמשים, כמו הדגש על פרטיות. מיטב הרשת? טוב, זה לא כל כך ברור.  בחמש השנים האחרונות פיירפוקס איבד משתמשים, בעיקר לכרום. עדיין יש לו קהל נכבד למדי של כחצי מיליארד משתמשים, ומפה צריך לנסוק שוב.

רוצה ג'וב בניהול? כדאי שתהיה גבר

כמו שאר חברות עמק הסיליקון, לגוגל יצא שם רע מואד מבחינת המחויבות שלה לגיוון בכ"א. שיעור מי שאינם גברים לבנים או אסייאתים בעמדות טכנולוגיות וניהוליות בה נמוך מאוד. עכשיו מצאו חוקרים שהאפליה כלפי נשים מבחינת גוגל מגיעה גם לרמת הפרסומות.

החוקרים בנו כמה דמויות מפורבקות וזרקו אותן לרשת, כדי לראות איזה סוג של פרסומות גוגל תציג להן. המחקר שלהם מצא שכאשר האלגוריתם של גוגל מאמין שהדמות שניצבת מולו היא גברית, הסיכוי שהוא יציג לה מודעות לעבודת ניהול או עבודה מכניסה גבוה משמעותית מאשר הסיכוי שהוא יציג מודעות כאלה כאשר האלגוריתם מעריך שהדמות היא נשית.

מי פה השוביניסט? מי פה השוביניסט? מי פה השוביניסט?

הנקודה שלא ברורה פה היא האם ההעדפה הזו, שלדברי החוקרים היא מובהקת, נובעת מאלגוריתם הפרסומות של גוגל עצמה, או שהיא נובעת ממה שרוצים המפרסמים. אלה, אחרי הכל, בוחרים את הקריטריונים של הצגת הפרסומת. גוגל מסרה שהיא מעריכה שמדובר בבחירה של המפרסמים ושהיא בוחנת את תוצאות המחקר ואת המתודולוגיה שלו לפני שתמסור התייחסות מעמיקה.

זו תגובה ראויה לנושא לא פשוט. השאלה היא מה יקרה אחר כך. גוגל היא במובנים רבים מונופול. אם היא מחליטה לשתף פעולה עם החלטה של מפרסם להפנות משרות ניהול רק לנשים היא תתקשה לטעון אחר כך שאין לה חלק בקיבוע המצב הזה.  

נקודת הטוב מספיק

סמסונג הודיעה אתמול (ג') על כך שגם ברבעון הנוכחי הרווחים שלה מסמארטפונים ירדו. זהו הרבעון השביעי ברציפות של ירידה ברווחים של סמסונג בתחום הסמארפונים, והענקית הקוריאנית לא לבד. HTC נאלצה להודיע לאחרונה, אחרי כמה סימנים מבטיחים, שהיא שוב מפסידה בתחום; ושיאומי הסינית, שנסקה כמטאור לפני שנה, דיווחה על האטה ניכרת.

אנשים קונים פחות מכשירים אנשים קונים פחות מכשירים אנשים קונים פחות מכשירים

מה קרה? כמה דברים. קודם כל, לא נשארו שווקים להתרחב אליהם. בשנים האחרונות כולם דיברו על השוק הסיני; הוא הגיע לנקודת רוויה. יש עדיין עוד כמה אנשים שאין להם סמארטפון, אבל לא נשארו רבים מהם. (על השפעת המשבר הכלכלי הצפוי בסין מוקדם מדי לדבר). כן, יש עוד כמה שבטים באמזונס שעוד לא התקינו ווטסאפ, ומל"טים של אפל דולקים אחרי כמה בושמנים בנסיון נואש לשכנע אותם להתקין אייטיונס, אבל זהו פחות או יותר. כמעט כל מי שיכול לקנות כבר קנה.

שנית, הסמארטפונים בשנתיים האחרונות לא מחדשים. אין שום דבר חדש, שום דבר עם אפקט "וואו" שיגרום לאנשים לנהור לרחובות ולצעוק על מוכרים שיקחו כבר את הכסף שלהם. החידוש האחרון הגדול היה, עד כה, הפאבלט, ואפשר להבחין בכך לאור העובדה שאפל חיקתה אותו. סמארטפונים כבר לא מרגשים. אם יש לך סמארטפון יותר משנה, הוא הופך להיות קצת כמו מחשב שולחני או מכונת כביסה: מדי פעם צריך לקנות חדש, אבל ההתרגשות פגה.

ושלישית, הסמארטפונים עמידים יותר. אפילו אלה של אפל. המשמעות של סמארטפון עמיד יותר, כשמשלבים אותה עם העובדה שהם כבר לא מחדשים כמעט כלום, היא שאנשים מחליפים אותם לאט יותר. וזה אומר האטה בשוק. יצרניות המובייל יצטרכו להתנחם בכך שהמצב שם עדיף לעומת המצב בשוק הטאבלטים.

קצרצרים

1. רשויות רוסיה לא אוהבות את תופעת הסלפי. ומסיבה טובה: כעשרה רוסים נהרגו עד כה ועוד כ-100 נפצעו בתאונות צילום עצמי. אי לכך ובהתאם לזאת, הוציא משרד הפנים כרזה שמזהירה מפני כל מיני צורות של סלפי. ההנחיות, איך לומר, נכתבו בדם. אנא מכם, מבקש ה-MVD, אל תצלמו את עצמם בזמן שאתם מנופפים באקדח, או על גג בית כשאתם אוחזים באנטנה; צילום סלפי בעת עמידה מול רכבת דוהרת עשוי לגרום נזק בלתי הפיך לבריאותכם; צילום בזמן שכלב חולה כלבת מסתער עליכם עשוי לגרור ביקור בלתי מתוכנן בבית החולים; וכמו כן, כנראה שצילום בזמן שאתם נשענים אחורה מסירת מירוץ לא יאריך את ימיכם.

סלפי עם דוב? לא רעיון טוב סלפי עם דוב? לא רעיון טוב סלפי עם דוב? לא רעיון טוב

2. במשטרת ארה"ב נחרדים מכיסוי חדש לאייפון, שנראה כמו אקדח. המשמעות של התועבה היא שיש אנשים שמסתובבים ברחוב עם משהו שלכל דבר ועניין נראה כמו אקדח - אפילו יותר מהרגיל. זה די מלחיץ שוטרים ויש להניח שגם שאר הציבור לא מתלהב מהרעיון. במשטרה מזהירים שבעלי כיסויים כאלה מסתכנים בכך ששוטרים לחוצים מדי יוציאו אותם לפנסיה מוקדם מהצפוי. הנה רעיון: אולי תחנכו את השוטרים שלכם לא לירות באנשים כל כך בקלות?

3. בזמן ששירות הדואר הישראלי גווע, שירות הדואר השווייצרי נוסק. כך ממש: בשווייץ החלו עכשיו במבחן של הבאת דואר באמצעות מל"טים. התכנית לא תכנס לפעולה מלאה בחמש השנים הקרובות, אבל עובדים על זה. אגב - שבו ונשמו עמוק אם אתם חובבי הפרטה - הדואר השוויצרי הוא חברה ציבורית שנשלטת על ידי המדינה. מסתמן שזה עובד.    

4. צוות של מופרעים אמריקאים בנה Mech - רובוט ענק, כזה שמסוגל להכיל נהג אנושי. על כן, מהיותם אמריקאים, הם עשו את הדבר המתבקש והתקינו עליו הרבה כלי נשק. מיד לאחר מכן הם הזמינו צוות של מופרעים יפנים שבנו גם הם רובוט ענק לדו קרב. היפנים הסכימו, כמובן, כשהם מציינים שרובוטי ענק הם מסורת יפנית והם מתכוונים להגן עליה בחירוף נפש. מול הרובים של האמריקאים מתכוון הצוות היפני לשדרג את המק שלו כך שזה יוכל לעשות את אחד השטיקים האהובים במשחק - לתלוש את אחת הזרועות של הרובוט האחר ולהכות בו באמצעותה עד זוב שמן מכונות. הקרב צפוי להיערך בעוד כשנה. דבר אזהרה לאמריקאים: אם לרובוט היפני יש חרב והוא מתחיל לנופף אותה באיטיות ולזהור, התכופפו; עומדת לצאת ממנה קרן לייזר ענקית.  
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות