אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באגים, כנראה לא האקרים: מדוע קפאו מערכות NYSE? צילום: שאטרסטוק

באגים, כנראה לא האקרים: מדוע קפאו מערכות NYSE?

בעוד משקיעים ברחבי העולם תוהים מדוע חדלה מלפעול פלטפורמת המסחר, מועלות יותר ויותר השערות בנוגע לגורמים לנפילתה. בעוד שיש הסוברים שמדובר במתקפת סייבר, ככל הנראה שהסיבה היא טכנית

08.07.2015, 19:39 | ניצן סדן ורפאל קאהאן

בורסת NYSE אינה פעילה מאז שעות אחר הצהרים, מסיבות לא ידועות; המסחר בניירות ערך קפא ב-18:40 והנהלת הבורסה הודיעה כי הגורם הוא "סיבות טכניות".

קראו עוד בכלכליסט

"אנו חווים קשיים טכניים", אמרה מריסה ארנולד, דוברת NYSE. "נספק עדכונים בנושא מוקדם ככל האפשר ואנו עושים כמיטב יכולתנו כדי למצוא פיתרון מהיר, שיוצג במהירות ובאופן שקוף, ולהבטיח פתיחה מהירה ככל האפשר של הבורסה".

האם האקרים פיצחו את אבטחת NYSE? סביר להניח שלא האם האקרים פיצחו את אבטחת NYSE? סביר להניח שלא האם האקרים פיצחו את אבטחת NYSE? סביר להניח שלא

ספקולנטים וחשדנים ברשת העלו השערות שמדובר במתקפת סייבר, בין השאר משום שמוקדם יותר היום נפלו מערכות חברת התעופה יונייטד. בנוסף, ביחד עם קריסת מערכת הבורסה נפל גם אתר הוול סטריט ג'ורנל - יעד מועדף על האקרים אנטי-אמריקאים, בעיקר מצד גורמים בסין, רוסיה ובמדינות ערב. תוך זמן קצר דיווח המשרד להגנת המולדת בארה"ב כי לא מדובר במתקפת סייבר.

פלטפורמות מסחר ומערכות בורסאיות אחרות הן מהמאובטחות ביותר בעולם - וכדי להפיל אותן יש צורך בטכנולוגיה, משאבים עצומים ושיתוף פעולה נרחב בין האקרים בשירות ממשלות. אנו חיים בעידן של כלכלה גלובלית, בו חברות בינלאומיות תלויות במשקים שונים במדינות שונות - לפיכך פגיעה בבורסה אמריקאית תוכל להזיק גם ליריבותיה, בין אם סיניות ובין אם רוסיות. לפיכך, נראה שאין לאף גורם שמסוגל טכנית לסכן את מערכות NYSE אינטרס לממש את יכולותיו. ולמרות הכל, לא ניתן לשלול על הסף מתקפת רשת. על אף מערכי האבטחה, אין מערכת שלא ניתנת לפיצוח.

האם יורונקסט עשתה זאת שוב?

הסיבה הסבירה היא טכנית - יתכן שבשל שדרוג מערכות, החלפת רכיבים או תחזוקה שוטפת. תקלות טכניות פקדו את מערכות ה-NYSE מזה מספר שנים. בחלק מהמקרים, הן נבעו מפגמים במערכות חברת יורונקסט, שמפעילה גם את הבורסה בפריז. בקיץ 2011 החלה שורה של תקלות שגרמו לעצירת המסחר שלוש פעמים במשך שישה ימים רצופים במחשבי הבורסה הצרפתית שמנוהלת בידי NYSE. גם ב-2013 סבלה יורונקסט משורה של תקלות שנבעו מתוכנות המסחר. בינואר 2013 הופסק המסחר למשך כשעה ב-NYSE, גם אז נטען כי כשלים טכניים במערכת היו הגורמים העיקריים לכך.

 

בורסת ניו יורק, צילום: בלומברג בורסת ניו יורק | צילום: בלומברג בורסת ניו יורק, צילום: בלומברג

 

למעשה, תקלות שכאלה אינן נחלתם הבלעדית של האמריקאים: באוגוסט 2005 הופסק המסחר בבורסת תל אביב למשך 40 דקות עקב תקלה טכנית במערכות התקשורת. ב-2011 אירעה תקלה נוספת במסחר באג"ח ובמק"מ, שגרמה להפסקתו למשך כחצי שעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות