אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדיון בערר נגד התוכנית להרחבת בתי הזיקוק הסתיים ללא הכרעה צילום: אלכס קולומויסקי

הדיון בערר נגד התוכנית להרחבת בתי הזיקוק הסתיים ללא הכרעה

ארגוני הסביבה טוענים שההרחבה תייצר זיהום אוויר נוסף, אך במפעל טוענים שאין מדובר כלל בהרחבה אלא בהסדרה של השטח הקיים שתאפשר לחברה להחליף מתקנים ישנים

09.07.2015, 09:00 | הדס גליקו

הדיון בערר נגד התוכנית להרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה במועצה הארצית לתכנון ובנייה הסתיים אתמול ללא הכרעה.

ארגוני הסביבה טוענים שההרחבה תייצר זיהום אוויר נוסף, אך במפעל טוענים שאין מדובר כלל בהרחבה אלא בהסדרה של השטח הקיים שתאפשר לחברה להחליף מתקנים ישנים. כרגע הסעיף היחיד שעליו מערערים בתי הזיקוק נוגע להליכי שימוע ציבורי עתידיים במסגרת אישור התוכנית.

בחברה משכו את הערר שהגישו על החלטה קודמת של המועצה ביחס להיקף הפליטה של המפעלים. דיון נוסף צפוי להיערך בערר של הארגונים הירוקים. תוכנית בזן הופקדה ביולי 2012 כתוכנית מתאר מקומית החלה על שטח מפרץ חיפה שבו פועלים כיום מספר מפעלים ובהם בתי הזיקוק לנפט, כרמל אולפינים, גדיב תעשיות פטרוכימים, שמנים בסיסיים חיפה וחיפה כימיקלים.

מבזן נמסר שמטרת התוכנית להסדיר בהליך תכנוני את פעילות מפעלי הקבוצה ולאפשר המשך פיתוח בר־קיימא וידידותי לסביבה במתחם בזן בלבד. בדיון שהתקיים אתמול בוועדת המשנה לעררים, עמדה בזן בהוראות הסביבתיות המחמירות שקבעה הוועדה המחוזית, ומשכה את הערר שלה על הוראות סביבתיות מחמירות אלו. בזן אף הסכימה בדיון לצמצם את אחוזי הבנייה כך שהבנייה העתידית לא תעלה על 20% מהבנוי היום".

עו"ד לי־היא גולדנברג מאדם טבע ודין: "אנו מנהלים קרב על זכות הציבור להגן על בריאותו מפני בעלי ההון שמטילים את כל כובד משקלם על רגולטור חלש, שכבר נכנע לרוב דרישותיהם. המלחמה על תוכנית בזן חורגת הרבה מעבר למתחם ולהיקף הפעילות העתידית של המפעלים ונוגעת לעצם הזכות של הציבור להגן על עצמו באמצעות שימועים ציבוריים עתידיים. התנגדות בזן לזכות זו היא שערוריה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות