אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עידן עופר שילם מכיסו לבכירי החברה לישראל כדי שימלאו אחר רצונו" צילום: בלומברג

"עידן עופר שילם מכיסו לבכירי החברה לישראל כדי שימלאו אחר רצונו"

כך נטען בבקשה לאישור תביעה נגזרת שהוגשה היום לבית המשפט המחוזי בת"א, ובה דרישה להורות למנכ"ל לשעבר, ניר גלעד, ולשלושה סמנכ"לים להשיב 56 מיליון שקלים שקיבלו מעופר. התובעים: התשלומים ניתנו לבכירים כדי שיקדמו מהלך חלוקה ופיצול שהטיב עם בעל השליטה. עוה"ד של החברה לישראל: "אין ממש בטענות"

09.07.2015, 21:57 | תומר גנון

בעל השליטה בחברה לישראל, עידן עופר, פעל לעקוף את מדיניות התגמול בחברה ושילם מכיסו בונוסים של כ-56 מיליון שקלים לעובדים הבכירים כדי שיקדמו שינוי מבני שהטיב עימו. כך נטען בבקשה לאישור תביעה נגזרת שהוגשה היום (ה') לבית המשפט המחוזי בת"א נגד החברה, עופר, המנכ"ל לשעבר ניר גלעד, והסמנכ"לים אבישר פז, מאיה אלשייך-קפלן וערן שריג.

קראו עוד בכלכליסט

התובעת, בעלת מניות בחברה בשם יהודית דה לנגה, דורשת מבית המשפט לחייב את בעלי התפקידים להעביר את הכספים לקופת החברה, על אף שניתנו להם מכיסו של עופר, משום שלטענתה מדובר בטובת הנאה שהעמידה אותם בניגוד עניינים, וצמחה להם על חשבון בעלי המניות.

"הליך זה עוסק בהפרה גסה של עקרונות היסוד של דיני החברות, עד כדי שיבוש מוחלט של הממשל התאגידי", נטען בבקשה שהוגשה על ידי שלושה משרדי עורכי הדין: גיל רון קינן ושות', רונן להב ואביעד סרן ושות'. "בעלי השליטה הכתיבו את התנהלות החברה כדי לקדם את עניינים האישי בדרך פסולה: העמדת סכומי כסף לעובדי החברה הבכירים ביותר, כדי שאלה ימלאו אחר רצונם. ממש כך".

ניר גלעד, צילום: עמית שעל ניר גלעד | צילום: עמית שעל ניר גלעד, צילום: עמית שעל

"מדובר במהלך חלוקה ופיצול, לפיו חלק מהחזקות החברה בתאגידים שונים הועברו לחברה בת הרשומה בסינגפור", נכתב בבקשה. "מניות חברת הבת חולקו כדיבידנד לבעלי המניות של החברה, והן נרשמו למסחר בבורסות בישראל ובארה"ב. כך הפכו בעלי המניות של החברה לבעלי מניות של שתי חברות, והמהלך הושלם בשנת 2015. לבעלי השליטה בחברה היה עניין אישי במהלך, נוכח הבדלים ניכרים בין ההשפעות של המהלך על בעלי השליטה, והשלכותיו על בעלי המניות בקרב הציבור. כך רשות ניירות ערך קבעה.

"נוכח האינטרס של בעלי השליטה במהלך, הם נקטו צעד יוצא דופן - ולא חוקי - כדי לקדמו", נטען. "הם עקפו את מוסדות החברה, והתחייבו לשלם לחברי ההנהלה הבכירים סכום עתק של כ-56 מיליון שקל, אם המהלך יושלם. התנהלות זו רומסת כללי יסוד של דיני החברות. מוסדות החברה, ובראשם הדירקטוריון, הם שקובעים את מדינות התגמול ואת שכר חברי ההנהלה. בהליך האישור ניתן מעמד מיוחד לבעלי המניות בקרב הציבור. המוסדות המוסמכים סירבו לאשר מענקים חריגים אלה, אך הוראות החוק וההחלטות שהתקבלו כדין לא עניינו את בעלי השליטה. הם התערבו בהסדרים שבין החברה וחברי ההנהלה, והתחייבו לשלם לחברי ההנהלה כספים כדי לשרת את עניינים. כך בעלי השליטה שיבשו לחלוטין את מערך קבלת ההחלטות בחברה".

"ניגוד עניינים קשה"

"המענקים בסכום כולל של כ-56 מיליון שקל, שינו את מערך התמריצים של חברי ההנהלה והציבו אותם בניגוד עניינים קשה, בנוגע לפעולה בעלת חשיבות דרמטית לחברה. משהובטחו המענקים, נוצר לחברי ההנהלה אינטרס חריג להשלים את מהלך החלוקה, ויהיה מה. מעשה זה גם מסכל את ביצוע החלטות החברה בקשר למדיניות תגמול העובדים.

מהעו"ד פיני רובין וליאור פורת ממשרד גורניצקי ושות' המייצגים את החברה לישראל נמסר כי אין ממש בטענות העולות מהבקשה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות