אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המועמדת המובילה לרכישת כלל ביטוח נסוגה בגלל סלינגר צילום: נמרוד גליקמן

בלעדי לכלכליסט

המועמדת המובילה לרכישת כלל ביטוח נסוגה בגלל סלינגר

קרן ההשקעות האירופית CVC החליטה לפרוש מהתמודדותה על רכישת השליטה בחברת הביטוח עקב חשש מהגבלות מחמירות שתשית הרגולציה

12.07.2015, 07:11 | גולן חזני

אחת המועמדות הבולטות לרכישת כלל ביטוח, קרן ההשקעות האירופית CVC, החליטה לסגת מהמכרז, כך נודע ל"כלכליסט". הקרן האירופית המנהלת 45 מיליארד יורו קיימה מזה יותר מחודשיים בדיקות ופגישות לשם רכישת השליטה בחברת הביטוח תמורת 4.5 מיליארד שקל.

הרקע להחלטה נעוץ בסירובה של המפקחת על הביטוח דורית סלינגר לאפשר מתן הטבות שיאפשרו את השארת ההנהלה על כנה, ובעיקר את מנכ"ל כלל איזי כהן.

קראו עוד בכלכליסט

מקורבים ל־CVC מסרו כי קיימת אי ודאות אם הקרן אכן תגיש לאי.די.בי הצעת מחיר עבור כלל ביטוח בשל אי בהירות ביחס לשני נושאים מהותיים מול הפיקוח על הביטוח. הראשון, מהלך של שותפות בין CVC לבין מנכ״ל כלל ביטוח ובכירים בחברה, שהקרן רואה בהם תנאי מהותי להצלחתה; והשני הוא מידע חסר ביחס למועד כניסת סולבנסי 2 לתוקף ומידת יישומו בישראל.

 סולבנסי 2 הן הנחיות בינלאומיות להקצאות הון בגין סיכונים בפעילות חברות הביטוח, המקבילה להוראות באזל בבנקאות. המשמעות היא שחברות הביטוח יעברו מהפרשות לפי הכללים הקיימים לשיטה חדשה, שתחייב כל חברה להפריש מיידית מאות מיליוני שקלים נוספים.

למשקיעים הזרים, דוגמת המתעניינים ברכישת כלל ביטוח, אין עוגן בארץ. לתפיסתם, ברוב המקרים לפחות, יש לשלב את הנהלת החברות באסטרטגיית החברה הרוכשת ולהעניק לה תמריצים בהתאם.

מנכ"ל כלל איזי כהן, צילום: אוראל כהן מנכ"ל כלל איזי כהן | צילום: אוראל כהן מנכ"ל כלל איזי כהן, צילום: אוראל כהן

כך, פוסון הסינית, שחתמה על הסכם לרכישת השליטה בהפניקס, בחנה מתן הלוואה למנכ"ל איל לפידות כדי שירכוש מניות של החברה. ככל הידוע גם CVC בחנה אפשרות למתן הטבה לאיזי כהן בדמות הלוואה, רכישת מניות או אפציות. סלינגר הבהירה כי הטבות כאלה לא יזכו לברכת הדרך והפיקוח ימנע אותן.

מניות השליטה בכלל ביטוח היו בידי אי.די.בי, אלא שהמפקחת סירבה להעניק לבעלי השליטה אדוארדו אלשטיין ומוטי בן־משה היתר שליטה בה, עקב קריסת הקבוצה תחת ההנהלה והבעלים הקודמים. המפקחת הורתה להוציא את המניות מידי אי.די.בי ולהעבירן לנאמן משה טרי.

קבוצת סיטי ו־AON בנפילד מובילים את המהלך למכירת כלל ביטוח, ובשבועיים האחרונים נפתחו חדרי מידע למתעניינים. הפרישה של CVC מגדילה את הסבירות כי הרוכש יהיה גוף סיני. בשבוע שעבר נחשף ב"כלכליסט" כי קבוצת לג'נד הסינית, בעלת השליטה בחברת לנובו, מבקרת בארץ ומקיימת פגישות עם הנהלת כלל כדי לקדם את השתתפותה במכרז. מתמודדות סיניות נוספות הן חברת הביטוח הגדולה צ'יינה לייף וקבוצה הכוללת את חברת הביטוח המובילה טיינאן. במכרז משתתפות גם הקרנות ורבורג פינקוס וחברת הביטוח האמריקאית אם טראסט.

במשרד האוצר סירבו להגיב לדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות