אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יאסו: הבורסה ננעלה בעליות חדות אחרי ההסכם האירופי-יווני צילום: רויטרס

יאסו: הבורסה ננעלה בעליות חדות אחרי ההסכם האירופי-יווני

מדדי ת"א 25 ות"א 100 עלו ב-1.2% וב-1.1%, בהתאמה. ת"א בנקים קפץ ב-2.4%. מדד הפחד צלל ב-19%. סלקום עלתה ב-3.6% ופרטנר קפצה4.2%. מזרחי-טפחות: "הנזילות באירופה תגדל"; שוק האג"ח הממשלתי ירד בעד 0.4%

13.07.2015, 17:32 | מיקי גרינפלד

דיווח שוטף מהמסחר בבורסה של תל אביב: כל העדכונים החשובים של החברות בשוק של ת"א, המניות הבולטות, המחזורים והניתוחים של האנליסטים המובילים בשוק ההון הישראלי.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים תקשורת נפט וגז יתר 50 ביומד

מדדי אג"ח

תל בונד 20  תל בונד 40  תל בונד 60

אג"ח ל-10 שנים אג"ח ל-5 שנים אג"ח לכ-30 שנה 

 

"הדמוקרטיה בגוש היורו מתה - הסכם יוון גרוע יותר מהסכמי ורסאי של 1919" כך אומר היום האנליסט האנגלי מארק אוסטוואלד, בתגובה להסכם בין יוון לאירופה. אורית לוין ממזרחי טפחות: "הנזילות באירופה תגדל, צפוי פיחות של היורו כנגד הדולר לאזור 1.05 ואף פחות מכך" מיקי גרינפלד, 6 תגובותלכתבה המלאה

-----------

 

17:25 - יוון הקפיצה את המדדים בבורסה

 

מניות הבנקים והסלולר הקפיצו את המדדים בבורסה לעליות חדות לאחר החתימה על ההסכם בין אירופה ליוון. ת"א בנקים קפץ ב-2.4%. מדד הפחד צלל ב-19%. סלקום עלתה ב-3.6% ופרטנר קפצה4.2%. שוק האג"ח הממשלתי ירד בעד 0.4%.

 

17:20 - גאון מוכרת את תנובות שדה ומטע

 

שיווק בוטנים מקבוצת גאון אחזקות (21.25%) מוכרת את מלוא אחזקותיה (84%) בחברת תנובות שדה ומטע. מנכ"ל תנובות המחזיק ביתרת המניות, טרם החליט אם ימכור אף הוא את מניותיו בחברה. גאון אחזקות מחזיקה בחברת במשותף עם משפחת ליבנה 50% ממניות שיווק בוטנים, ואת המחצית השנייה מחזיקה תנובה. תמורת העסקה מוערכת בסכום של 87 מיליון שקל כאשר את המניות ירכוש גוף שטרם נחשפה זהותו.

 

16:05 - ענבל אור לשימור?

 

חברת אינוונטקשבשליטת ענבל אור מעדכנת שקיבלה הודעה מהבורסה לפיה החברה אינה עומדת בכללי השימור בעניין שווי החזקות ציבור והון עצמי גם על-פי הנתונים לסוף חודש יוני (הודעה ראשונה ניתנה בינואר האחרון עם ארכה עד סוף חודש יוני). ככל שהחברה לא תעמוד בכללי השימור עד ליום 5 באוגוסט 2015 תידון האפשרות להעברת החברה לרשיממת השימור ב-10 באוגוסט. "החברה פועלת על מנת לעמוד בכללי השימור והיא תעדכן בנושא בהתאם לכל דין".

 

16:00 - מובילות את המדדים

 

ת"א 25: כילבראש המדד עם עלייה חדה של 3.2%, שטראוסאחריה עם פלוס 2.4%.

ת"א 100: גילתמובילה את המדד עם זינוק של 5.8%, סלקוםבמקום השני עם קפיצה של 5.6%.

15:30 - כיטוב פארמה חושבת שתרוויח

 

הודעה מעניינת של כיטוב פארמה, וכניסה שך המניה להפסקת מסחר עד ל-15:41: על פי הדיווח, החברה צפויה לשפר את מעמדה לנוכח כללי הוראות בטיחות חדשים שקבע הפד. על פי הכללים, בהוראות בטיחות בתרופות NASID (אנטי דלקתיות ללא סטרואידים) יודגש ביתר שאת כי השימוש בהן עלול להעלות את הסיכון להתקפי לב ולשבץ מוחי, וזאת אף בשימוש קצר טווח.

 

ואולם, בתרופה של כיטוב, הפד אישר כי  בנוסף להוראות הבטיחות הנדרשת לתרופות מסוג NSAID כאמור, תציין תווית ההתרופה כי התרופה מסייעת להפחתת לחץ דם ולכן מפחיתה את הסיכון להתקפי לב, שבץ ואירועים קרדיו-וסקולריים נוספים. כך, מציינת כיטוב, ככל שתאושר התרופה לשיווק, עשויה התרופה להיות התרופה היחידה בשוק הכוללת NSAID, אשר תכלול בתווית הוראות, אשר מדגישות בצורה מפורשת כי התרופה במקביל מסייעת להפחתת לחץ דם ולכן מפחיתה את הסיכון להתקפי לב. "לדעת החברה, הוראות התווית של התרופה כאמור המתווספות להוראות הבטיחות עשויות להוות חיזוק חיובי משמעותי ליתרון התחרותי העתידי של התרופה בשוק אל מול יתר התרופות מסוג NSAID הכוללות את הוראות הבטיחות בלבד", מציינת כיטוב.

 

14:45 - המשקיעים הרבה יותר רגועים

 

ועוד תוצאה של ההסכם באירופה: מדד ויקס תל אביב הבוחן את רמת הסיכון בשוק, הידוע בכינויו מדד הפחד, צולל בשעה זו ב-17.3%.

 , צילום: תומי הרפז צילום: תומי הרפז  , צילום: תומי הרפז

14:40 - פיצוץ בשיחות בין מגה לנושים הפיננסיים

 

אסיפת הנושים הפיננסיים של מגה התפזרה בלי הצבעה על רקע חילוקי דעות. קודם לכן דחתה בעלת השליטה אלון רבוע כחולאת דרישת הפועליםשהבעלים יזרימו 500 מיליון שקל כתנאי להסכמתו להסדר. בתוך כך, מגה עדיין לא השיגה גם את הסכמת משכירי הנכסים להסדר שהציעה ותצטרך להעביר את ההכרעה בנושא לשופט בית המשפט המחוזי אילן שילה בדיון שיקיים מחר.

14:15 - ירושלים ברוקראז' על מגה והמתחרות

 

מאיר סלייטר, מנהל מחקר ירושלים ברוקראז': הנושים השונים צפויים לאשר את ההסדר, מאחר שמדובר ברע במיעוטו אשר עדיף על הקפאת הליכים מבחינת כולם. התרחיש המרכזי בשנה הקרובה צפוי להיות מכירת סניפים של הרשת לרשתות המתחרות והמשך סגירת סניפים. הקיטון הצפוי בשטחי המסחר היא מגמה חיובית לענף. היא אף עשויה לעצור לזמן מה את פתיחת שטחי המסחר החדשים מאחר שהשחקנים השונים יהיו עסוקים בלספוג את שטחי המסחר שזה עתה רכשו ממגה.

 

לחברות הציבוריות יש יתרון ברכישת סניפים, מאחר שהן יכולות לגייס כסף בקלות יחסית. להערכתנו, לויקטורי ולרמי לוי יש פוטנציאל רכישה של כ- 10 סניפים כל אחת. רכישה בכמות גדולה יותר עלולה להכביד על הרשת מבחינה ניהולית. חשוב לציין שהרשתות חיכו זמן לא קצר להזדמנות הזו, בעיקר ויקטורי, לה יש בקנה תכנון לפתיחת סניף אחד בלבד. רכישת הסניפי צפויה לספק צמיחה משמעותית לכל אחת מהרשתות, אשר מנהלות נכון להיום כ- 30 סניפים כל אחת. במקביל, יציאת שחקן מהשוק צפויה להקל על כל התעשייה להעלות מחירים, מה שעשוי לתמוך בשיפור רווחיותן הנמוכה של החברות.

 

התפתחויות אלה משחקות לידן שלרמי לויוו יקטורי, ולכן הן מגלמות פוטנציאל צמיחה גבוה עבורן. הרשתות עשויות לרכוש כמות סניפים מכובדת אשר יספקו להן צמיחה בשנתיים הקרובות. שוויי השוק הנוכחיים אינם מגלמים צמיחה זו, כל שכן בתרחיש בו מחירי המזון יחזרו לזחול כלפי מעלה והמרווחים בשוק ישתפרו. שוק המזון מתחיל להפשיר והראשונות לצאת מההקפאה צפויות להיות רמי לוי וויקטורי.

 

ויקטורי , צילום: צפריר אביוב ויקטורי | צילום: צפריר אביוב ויקטורי , צילום: צפריר אביוב

 

13:30 - תמונת מחזורים בחצי היום

 

באמצעו של יום המסחר עומד המחזור על רמה גבוהה יחסית של 858 מיליון שקל. לאומימרכז את המחזור הגבוה בת"א 25 (ובבורסה), 43.5 מיליון שקל. בראש המחזורים של ת"א 75 עומדת טאואר, שמרכזת מחזור של 12 מיליון שקל.

13:10 - הסכם פנסיה חדש בפרטנר

 

לאחר יותר משנה וחצי של משא ומתן חתמה קבוצת פרטנר על הסכם פנסיה חדש ל-4,000 עובדיה מול הקרנות הפניקסו כלל. ההסכם כולל שיפור משמעותי בתנאים כאשר דמי הניהול על ההפקדות השוטפות שישלמו עובדי פרטנר יעמדו על 0.9% במקום 4% עד היום – שיפור של 78%. דמי הניהול מהסכום הצבור ירדו מ-0.25% ל-0.19% - שיפור של 24%.

13:00 - תמונת מצב בנקים

 

תל אביב בנקים עולה ב-1.3%. בינלאומיעולה ב-2.2%, פועליםעולה ב-1.7%, לאומי ב-1.2%, דיסקונטב-0.8% ומזרחי טפחות ב-0.4%. לאומי מרכז את המחזור הגבוה בבנקים, 42.8 מיליון שקל .

11:40 - סלקום השלימה רכישת הום סלולר

 

אחרי ש-youphone נרכשה על ידי פלאפון בשבוע שעבר, סלקום השלימה את רכישת הום סלולר, המפעיל הווירטואלי מבית הום סנטר. סלקום עדיין לא דיווחה על השלמת העסקה לבורסה, ככל הנראה כיוון שזו לא אושרה עדיין על ידי משרד התקשורת ורשות ההגבלים העסקיים. הום סלולר מתארחת על רשת סלקום מאז הקמתה ולכן סלקום היתה המועמדת הבולטת לרכישתה.

 

11:10 - המניות החלשות בת"א 100

 

במדד ת"א 25 בזקבודדת באדום, עם ירידה של 1.3%, המפסידה הגדולה בת"א 75 היאאפריקה ישראלשמאבדת 1%, ביקוםבירידה של 0.6%, סאמיטנחלשת ב-0.5% ומיטרוניקס עם ירידה של 0.1%.

 

10:35 - הירוק השתלט על ת"א 100

 

כל מניות ת"א 25 נסחרות בשעה זו בעליות - בהובלת כילו החברה לישראל שמטפסות -2.4% ו-2.2% בהתאמה.

בת"א 75 נסחרות 69 מניות בעליות - בהובלת אלון רבוע כחולו אלקו שמתחזקות ב-4.6% ו-2.7% בהתאמה.  

המדדים בירוק, צילום: שאטרסטוק המדדים בירוק | צילום: שאטרסטוק המדדים בירוק, צילום: שאטרסטוק

 

10:20 - מענק המדען הראשי לבונוס

 

בונוס ביוגרופמדווחת כי המדען הראשי נתן אישור מענק לתמיכה בתוכנית המחקר והפיתוח שלה, לשנת 2015, בתקציב מאושר של עד 6.4 מיליון שקל. הסכום משקף גידול בשיעור של כ- 60% בהשוואה לסכום המענק שקיבלה בונוס בשנה שעברה.

 

10:10 - יש הסכם ביוון - המדדים מטפסים

 

הושג הסכם בין גוש היורו ויוון. "לאחר 17 שעות של משא ומתן, אנחנו קרובים להסכם. אירופה חזקה", מסר ראש ממשלת לוקסמבורג חוויאר בטל. במקביל, ראש ממשלת בלגיה צייץ בקיצור "הסכם".אישור נוסף הגיע מצידו של נשיא המועצה האירופית דונלד טאסק, שגם כן פנה לטוויטר כדי להכריז "מנהיגי גוש היורו השיגו הסכם פה אחד. מוכנים להעניק ליוון חילוץ מתכנית ה-ESM בתנאי לרפורמות רציניות ותמיכה פיננסית".

 

הפרטים על ההסכם שהתגבש יפורסמו בקרוב במסיבת עיתונאים שתתקיים בבריסל. אז נגלה האם ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס נכנע לדרישות הנושים שכללו העברה של נכסים יווניים בשווי 50 מיליארד יורו לקרן חיצונית ואיום ליציאה זמנית של יוון מגוש היורו אם לא תעמוד בתנאים.

 

מדדי ת"א 25 ות"א 100 עולים עתה ב-1%, ת"א בנקים ב-0.9%.  

 

 9:50 - פתיחה עולה בבורסת ת"א

 

מדד ת"א 25 עולה ב-0.7%, ת"א 100 עולה ב-0.6%, ת"א בנקים עולה ב-0.6%. שוק האג"ח נכנס ליום המסחר בירידות שמגיעות לעד 0.6%- בסדרות הארוכות. האג"ח השקלית ל-10 שנים (0825) מאבדת 0.61%, התשואה קופצת ב-7 נ"ב ל-2.58%.

8:40 - מגה עוברת לשיחות עם הבנקים

 

רוב הספקים הגדולים והקטנים הצביעו אתמול בעד הסדר החוב במגה של אלון רבוע כחול. שטראוס שמסרה כי לא תוכל להגדיל את חשיפת האשראי שלה כלפי מגה. קוקה קןלה הצביעה גם בעד ההסדר, אך צירפה מסמך עם דרישות לערבויות והזרמת הון, שהסכמתה כפופה לקיום אותן דרישות. בעקבות כך, נספר קולה כמתנגדת להסדר. עם זאת, ההסדר מתייחס לחובות העבר לספקים בגובה 800 מיליון שקל אולם הספקים מתנים את המשך אספקת הסחורה החל מחודש אוגוסט בקבלת ביטחונות חדשים.

 

במקביל, על רקע דרישת הבנקים ובראשם בנק הפועלים להעמיד בטוחות ולהזרים עוד מאות מליוני שקלים למגה, דחתה אלון רבוע כחול את אסיפת הנושים הפיננסיים שהיתה אמורה להתקיים אתמול להיום. ההערכות בקרב נושים מרכזיים הן כי גורלה של מגה לא יוכרע באופן סופי בדיון שצפוי להתקיים. ״ניתן להעריך שבית המשפט ישלח את החברה לנסות לשפר את ההסדר באמצעות הוספת בטוחות בהתאם לדרישות הנושים", אמר ל"כלכליסט" אחד מנושיה של מגה.

8:20 - הפסד על הנייר לחברת החשמל

 

קופת הפנסיה של עובדי חברת החשמל רשמה תשואה שלילית של 6% ביוני. הרקע לתשואה השלילית הוא הירידות באיגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות הארוכות במהלך החודש. קרן הפנסיה של עובדי חברת החשמל מנוהלת על ידי בית ההשקעות אינפיניטי השקעות של אמיר אייל, עם היקף נכסים מנוהלים של כ־27 מיליארד שקל, והמשמעות של ירידה של 6% בתשואות היא הפסד על הנייר של כ־1.6 מיליארד שקל.

 

7:50 - אג"ח ממשלתיות

 

האיגרת השקלית ל-10 שנים (0825) פותחת את היום בתשואה של 2.51%. בארה"ב עומדת תשואת האג"ח האמריקאית ל-10 שנים על 2.38%, ובגרמניה עומדת תשואת האיגרת המקבילה על 0.90%.

7:30 - נכנסים לשבוע המסחר הבינלאומי

 

המסחר בבורסת ת"א יתנהל היום במקביל לפתיחת שבוע המסחר בשווקים הבינלאומיים, וכשהמשקיעים בעולם ממתינים לתגובה יוונית לדרישות החריפות של אירופה, כמו גם לעדכונים על הסכם בין המעצמות לאיראן.

 

באסיה נרשמת הבוקר מגמה חיובית, עם עלייה של 2.3% בשנגחאי. בורסות אירופה ייפתחו בהמשך על רקע המתח הגובר בשיחות יוון אירופה, עם הלחץ העז המופעל על ראש ממשלת יוון ציפרס להסכים לצעדים החריפים שדורשת ההנהגה האירופית. סימני השאלה סביב תשובת יוון מותירה את החוזים העתידיים על המדדים האירופים ללא תנועה מהותית.  

ההצעה שעל השולחן תחייב את יוון להעביר בחקיקה פנימית את הרפורמות המדוברות עד יום רביעי בערב. אם לא תעשה זאת - היא "תזכה" בהרחקה זמנית מגוש היורו. על פי התוכנית, שאותה דוחקים מנהיגי אירופה ביוון לקבל, היא תיאלץ לוותר על נכסים חיוניים בהיקף של 50 מיליארד יורו, שיימכרו כדי לכסות את חובותיה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת פרנסואה הולנד ונשיא המועצה האירופית דונלד טאסק דחקו בציפרס מוקדם יותר לקבל את התוכנית.

 
 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות