אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
IBM עקפה את אינטל בטכנולוגיית השבבים צילום: בלומברג

IBM עקפה את אינטל בטכנולוגיית השבבים

רעידת אדמה בשוק המעבדים: IBM חשפה שבב שיוצר בטכנולוגיית 7 ננומטר, קטן אף יותר מהשבבים שתייצר אינטל בקריית גת. מדובר בקפיצת דרך משמעותית, אליה תכננה אינטל להגיע רק ב-2020

12.07.2015, 15:51 | הראל עילם

אחרי שנים שבהן אינטל הובילה את השוק השבבים בתחום טכנולוגיית הייצור, גנבה ממנה IBM את הכתר. החברה חשפה במהלך סוף השבוע את השבב הראשון בעולם שיוצר בטכנולוגיית 7 ננומטר - ובכך הקדימה את כל שאר המתחרות ברמה של שנים.

קראו עוד בכלכליסט

אינטל מצידה עדיין מייצרת כיום שבבים ב-14 ננומטר, ועובדת כיום על השלמת מפעל יצור חדש בקריית גת שיתחיל בקרוב לייצר שבבי 10 ננומטר. השבב המסחרי הראשון של אינטל ב-7 ננומטר מיועד לצאת רק בסביבות 2020. יצרנית השבבים הטייוואנית TSMC עובדת גם היא על יצור שבבי 7 ננומטר, אבל הם לא מיועדים לצאת לפני 2017.

עובדים במעבדת IBM עובדים במעבדת IBM עובדים במעבדת IBM

כל החברות המובילות בתעשייה כיום נלחמות כנגד מכשולים פיזיקליים משמעותיים על מנת לייצר שבבים קטנים יותר ויותר (כאשר יחידת המידה היא בננומטרים לטרנזיסטור בודד). ככל השבב מיוצר בטכנולוגיה מדויקת יותר, הדבר לא רק מאפשר יצירת שבבים קטנים יותר, אלא גם מהירים, קרים וחסכוניים יותר באנרגיה – זאת מכיוון שהמרחק בין טרנזיסטור לטרנזיסטור הוא קטן יותר.

IBM טוענת כי במעבר בין 14 ל-7 ננומטר הצליחה להוריד ב-50% את צריכת האנרגיה של השבב ולשפר את ביצועיוב-50%. החברה מייעדת את טכנולוגיית היצור למעבדים המיועדים לשרתים. הדבר יכול להוריד בחצי את צריכת האנרגיה של מחשבי על, חוות שרתים ומרכזי ענן וביג דאטה, מה שיוכל להוזיל שירותי אחסון, להוריד עלויות תפעול בחברות אינטרנט ולהשפיע בכך על שווקים רבים. עם זאת, השבב שיוצר כעת הוא ניסוי טכנולוגי בלבד ועדיין אינו מוכן ליצור המוני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
עוד פיל לבן מבית יבמ
זוכרים את הפיתוחים המדהימים כמו ה- microchannel? OS2? Tunnel microscope? וגם בתחום המעבדים, יבמ הייתה ראשונה להוציא מעבד 5GHz, ואיפה הוא היום? כמה שרתים מבוססים המעבד הנ"ל ראינו? לא ממש הרבה. יבמ באופן מסורתי לא מסוגלת למסחר את החידושים שלה. רישמו לפניכם, בעוד עשר שנים יבמ תהיה פחות מחצי ממה שהיא היום. גם כעת זו חברה בירידה מתמדת מרבעון לרבעון. צער לי לומר זאת, אבל יבמ זה סוס מת.
אחד שיודע  |  14.07.15
11.
תגובה 6 אופיינית לצורת החשיבה באינטל
באינטל תמיד מסתכלים פנימה במקום החוצה. עסוקים במריבות ומלחמות בין ארגונים ופחות בתחרות האמיתית מבחוץ. סמסונג כבר היום מייצרת באותה גיאומטריה כמו אינטל והפער שהיה לטובת אינטל הולך ונעלם. גם חוק מור הוא לא שהיה והמזעור לא בהכרח נותן ייתרון בביצועים.
שגב  |  13.07.15
10.
ל- 6, תקשיב ל 8
כל חברות הצ'יפים מלבד אינטל מזמן סגרו את בתי היציקה הפרטיים ועברו לייצור משותף בטאיוון. ביחד הן מרימות יכולות שמשתוות לאינטל, וכנראה בפחות כסף. העצמיות של אינטל מקורה בימי התחרות על המקום ב PC, היום מוצר נכחד לעומת מליירדי הסמארטפונים שליבותיהם מבוססי רישיון מחברת ARM
13.07.15
לכל התגובות