אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הדיור אישר תוספת 8,000 עובדים פלסטינים לענף הבנייה צילום: שאטרסטוק

קבינט הדיור אישר תוספת 8,000 עובדים פלסטינים לענף הבנייה

כמו כן אושרה תוספת של 5,000 עובדים זרים. לגבי העובדים הפלסינים מדובר בשתי פעימות של 4,000 עובדים כל אחת. ההגדלה ההדרגתית נובעת מהקושי של המעברים לקלוט את כניסתם של כל 8,000 העובדים בבת אחת

13.07.2015, 12:31 | דותן לוי

קבינט הדיור אישר הבוקר (ב') את הצעת שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי יואב גלנט להוסיף 8,000 עובדי בניין פלסטינים  (עד לכ-45 אלף) ותוספת של 5,000 עובדים זרים (עד ל-20 אלף עובדים). זאת על רקע עיכוב בהסכם עם הסינים בשל סירובם לבנות מעבר לקו הירוק, ובשל העובדה שהעובדים הישראלים לא מגיעים לעבוד בענף.

לגבי העובדים הפלסינים מדובר בשתי פעימות של 4,000 עובדים כל אחת. ההגדלה ההדרגתית נובעת מכך שהקושי של המעברים לישראל לקלוט את כניסתם של כל 8,000 העובדים. על מנת לעמוד במכסה, משרד הביטחון יזדקק לכ־10 מיליון שקל לביצוע עבודות תשתית להרחבת המעברים והגדלת כוח האדם בהם.

פועל בניין, צילום: בלומברג פועל בניין | צילום: בלומברג פועל בניין, צילום: בלומברג

עובדים ללא ודאות

פועלי הבניין הפלסטינים אחראים לחלק גדול מהיקף הבניה בישראל לאורך השנים, כאשר בשנות השיא נכנסו לארץ למעלה מ־100 אלף פועלים מדי יום. הפועלים עבדו במגוון ענפים – רבים מהם בענף הבנייה. אלא שמאז ימי האינתיפאדה השניה והפיגועים הלך מספרם והצטמצם בשל מדיניות הממשלה שהגבילה את כניסתם לשטחי ישראל, וכיום עומד מספרם על למעלה מ־45 אלף עובדים (לפי נתוני רשות ההגירה).גורמים בענף יודעים לספר כי הבעיה המרכזית עם הפלסטינים היא בחוסר היציבות שאופפת את העסקתם היות ובאופן שגרתי צה"ל נוהג להטיל עוצרים ולסגור את המעברים כל אימת שמתרחש אירוע ביטחוני משמעותי. התלות של קבלנים שהעסיקו פלסטינים רבים הכניסה אותם לפיגור בלוחות הזמנים, מה שהעלה את משך תקופת הבנייה ואת עלות הבנייה. ובסופו של דבר, ההתייקרות הזו מגולגלת באופן טבעי לפתחם של רוכשי הדירות.

גם כיום עובדים פלסטינים בענף הבנייה הישראלי, חלקם עם היתרים וחלקם שוהים בלתי חוקיים אשר לגביהם אין נתונים מדויקים. הבעיה העיקרית עם העובד הפלסטיני כיום, כפי שמצביעים עליה הקבלנים, נותרה זמינותו לעבודה. עובד פלסטיני נדרש לצאת מביתו בשעות הלילה המוקדמות כדי להגיע לאתר הבניה בשעות הבוקר, אך עליו גם לסיים את העבודה בשעה מוקדמת כדי לחזור לביתו בשטחים. מסיבה זו, בין היתר, העדיפו הקבלנים את העובדים הזרים, ובעיקר את הסינים, היות ואלה עבדו שעות רבות בהשוואה לפלסטינים.

מהלך טוב לקבלנים

"מכסת הפלשתינאים מנוצלת כיום במלואה. קבלנים מגישים בקשות לפי מספר פועלים ולפעמים אפילו לפי שמות, ולכן במצב הנוכחי שנוצר אנחנו מברכים על ההקצאה הנוספת הזו. הפלסטינים לא מהווים תחליף לעובדים הזרים, למרות שהם מבצעים את אותה העבודה, היות וזה לא כוח עבודה קבוע ומסודר. מבחינתנו זו הזדמנות טובה לקבל עוד כוח עבודה", אומר אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ.

מעבר לעובדים הפלסטינים הפועלים בארץ, מכסת העובדים הזרים בישראל עומדת על 15 אלף עובדים בסה"כ, כאשר הכוונה היא להגדיל אותה עד לכדי 20 אלף עובדים.

זאת למרות שנכון לאפריל 2015 בענף הבנייה עובדים רק 6,577 עובדים זרים חוקיים ו־1,017 עובדים זרים לא חוקיים, כלומר המכסה רחוקה ממיצוי ולכן לא ברור מדוע יש צורך להגדילה.

היקף העובדים החוקיים מתחלק ל־3,200 עובדים סינים, שפועלים בישראל מאז 2006 ובמסגרת החלטות הקבינט תוארך שהותם בשנתיים נוספות.

עובדים נוספים מגיעים ממדינות כמולדובה (1,600 עובדים), בולגריה (600 עובדים) וטורקיה (כ־1,000 עובדים). ובקרוב אמורים להגיע גם כ־400 עובדים נוספים מרומניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

34 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
@@ צעירם מפוקחים ורציונליים חושפים פופוליזים של כחלון @@
נדמה כי תכניתו הסדורה של שר האוצר מתנפצת על תחושות הכאן ועכשיו. לא עוד אסטרטגיה שתביא לתיקונים בטווחים ריאליים המאפיינים את שוק הנדל"ן, אלא פתרונות מיידים, פתרונות קסם, שלאחריהם השר יוכל לגזור את הקרדיט הפוליטי בעודו בתפקידו. באופן תמוה, היה מצופה ממשרד האוצר להפיק לקחים מתוצאות מימוש התכנית להעלאת מס הרכישה, שכאמור, הביאו לשיא ביקושים של כל הזמנים ולפגיעה אנושה במלאי הדירות שנותר בשוק לאחר חודשיים סוערים במיוחד. קשה לשכוח את קריאתו הכמעט נואשת של כחלון למי שהוא מכנה "משקיעים" לא לזלול את כל היצע הדירות ולהשאירם לזוגות צעירים. זוהי קריאה של מי שלא מאמין בכוחו שלו לשנות את נתיב מחירי הדיור לכיוון מטה או אפילו לשמור על יציבות מחירים. בניתוח שלל ההצעות וההכרזות האחרונות, ברור כי משרד האוצר חזר לטקטיקה של תקופת מעבר במקום טיפול שורש במצוקת הדיור ההולכת ומחריפה - וכאן טמונה הסכנה האמתית.בדיוק כמו שהעלאת מס הרכישה תדלקה את שוק הדיור הרותח גם כך, והביאה לכך שכל היזמים מעדכנים כלפי מעלה את מלאי הדירות המצומצם שנותר בידם. בעבר הלא רחוק, חלק מהאסטרטגיה של שרים שונים הייתה לייצר הצהרות ותכניות על מנת לגרום לרוכשי הדירות להאמין. לעצור מיידית את הביקושים על סמך תפישה כי אוטוטו המחירים יורדים ובכך לייצר לחץ ולשנות את מאזן הכוחות בשוק החופשי. טוב יעשה כחלון באם יעצור, ייקח נשימה עמוקה, יתייצב מול הציבור ויודיע לו שהוא כאן כדי לטפל במחירים בטווח הארוך, ועד אז הוא משאיר לכוחות השוק לעשות את שלהם. שהרי מזמן לא ניסו את השיטה הזו. אין ספק שהרבה מזה תלוי מה יחשבו יועציו הפוליטיים שתהיה תגובת הציבור למהלך מציאותי שכזה. אנחנו היום -אנחנו הציבור הפסיק להאמין ולקוות !!!! אלו שגמלה בליבם ההחלטה לרכוש דירת מגורים, כבר לא מחכים ואינם סומכים על הצהרות הממשלה והצהרות כחלון הם עטים לרכוש את חלומם. !!!!!!!!!!!!! אלו צעירים שכבר הבינו את הכלל העגום בשוק הדיור הישראלי , מי שממתין, יקנה בהמשך במחיר גבוה יותר!!!!!!!!!!!!!!!!!! מסקנה : כל עוד ימשיכו כחלון וצוות יעוצים שלו והיחצנ"ים שלו ברשת בכל פוסט כאן לפזר סרטוני שקרים עם תחשיבים הזויים על ירידת מחירי הדיור וימשיכו לחשוב שהציבור מטומם .... אזי ...זה רק מוביל את כחלון והאוצר לשבור שיאים בחסות הפופוליזים ותהילת הפופוליזים ב"הטלת תכניות חילוץ למרחקים קצרים"... והמשך הפרחת בלוני הצהרות והבטחות חסרות כל סיכוי אמיתי לביצוע במציאות שאליו נקלע שוק הדיור בישראל!!
צעירים למען צעירים  |  15.07.15
33.
מ-9 חברים בממשלה היוצאת --- קבינט הדיור צמח ל-15 חברים בממשלה החדשה !
מ-9 חברים בממשלה היוצאת --- קבינט הדיור צמח ל-15 חברים בממשלה החדשה. !!!! כחלון ילחם ברגולציה ובסרבול בענף הנדל"ן ויוזיל מחירי נדל"ן ????? תראו מה קרה לקבינט הדיור עצמו.. מ-9 חברים בממשלה היוצאת, קבינט הדיור צמח ל-15 חברים בממשלה החדשה. קבינט ענק שכולל 15 פוליטיקאים !!!!!!!! פוליטיקאים שלגמרי בצדק מבחינתם יחפשו את הכשלים ואת הבעיות בכל הצעה שתונח על השולחן (ואין הצעה ללא כשלים ובעיות, ודאי בעניין מורכב כמו נדל"ן). 15 פוליטיקאים שידאגו בעיקר להראות לכחלון שהם שם, תרתי משמע . רגע לפני שהם מיישרים קו ומצביעים פה אחד לדרישות כחלון , ורק שיעז כחלון להרגיז אותם מחר או מחרתיים כשר אוצר.... כחלון מבין ויודע שבעצם הממשלה לא ממש יכולה , ודאי שלא "בתוך דקה" לאשר הוזלות במחירי הדיור ולתמוך בכלל הרפורמות שכחלון מפזר , וכפי שהבטיח לנו לפני שנה ושנתיים, כשישב באקדמיה בנתניה, ועדיין נישא על כפיים בשל הצלחת רפורמת הסלולר.. מי שציפה לחגיגיות, קיבל סופית תחושה של אותו מנגנון משילות מקולקל. מי שמצפה שכחלון יבנה דירות כאן במהירות האור ויאמין להצהרות/הבטחות כחלון ולא יקנה דירה כעת ומיד ישלם ביוקרררררר עבור מחיר הדירה לתפארת האמון בפופוליסט כחלון ! הצפי לעליה במחיר הדירות בישראל הינו כ-8% נוספים בשנת 2016 - תוספת למחירים של 2015
ישראלי רציונלי  |  14.07.15
32.
אז לקנות או לחכות??? @@@@@@ התשובה: לקנות !@@ לקנות כעת ולא לחכות!!
כחלון ................ אנחנו חייבים לרוץץץץץץץץץ לקנות דירה ומיד ולהפסיק להאמין לך !!!!!!! לקנות מיידית דירה ולא להאמין לכחלון ולהמלצות יחצנ"י כחלון השרלטן השקרן !! כל מי שמביט על שוק הדירות וניתוחי כלכלנים באוצר על מחירי הדירות בשוק הישראלי מבין כי הצפי הוא עליה נוספת במחירי הדירות 8%+ במהלך 2016 במחיר הדירות!!!!!!!!!!!! מצער שהאוצר וכחלון מסתיר עובדה זו מעיני כולנו בתחמנות . כחלון ממשיך לפזר בלוני הבטחות ...הצהרות...ורק מי שמגדיל ראש וקונה דירה/דירה להשקעה כעת ללא כל המתנה להבטחות כחלון ירוויח ובגדול גם ואם הריבית במשק ייעלה שהרי במקביל מחירי הדירות והתשואה מהדירה תעלה במקביל ואת זאת כל סטודנט מתחיל לכלכלה יודע..)) להזכירכם ...ההמתנה לא לרכוש דירה ולחכות לרכוש דירה במע"מ אפס על פי תוכניות לפיד גרמו לעליה של 6% במחירי הדירות והפכו אותנו לפראיירים !
צעירים למען צעירים  |  14.07.15
31.
אשכרה כחלון ושות. עובדים עלינו ....======== זה הזמן לרוץץץץץץץץץץץץץץץץץץץ דירה
כחלון הצהיר כי ההנחה על הקרקעות תהיה בשיעורים משתנים של 10%–60%. לפי הערכות, באזור המרכז, שבו ממילא אין למדינה קרקעות בהיקפים גדולים, ההנחה תהיה נמוכה בעוד בפריפריה היא תהיה גבוהה יותר ואף תגיע לרף המקסימלי. אם כל הקרקעות היו נמכרות בהנחה וכל הדירות שנבנות עליהן היו נמכרות במחיר מפוקח, שיעור ההנחה הממוצע לדירה היה עומד על 3.5% בלבד. לדוגמה, אם המכרז שנערך לפני שלושה חודשים בשכונת אגמים באשקלון היה נעשה במתכונת של מחיר למשתכן, היה היזם זוכה להנחה של כ־10,000 שקל בלבד בעלות הקרקע ליחידת דיור. בחריש, שבה מחיר הקרקע במכרזים האחרונים לשכונת המגף עמד על כ־11 אלף שקל, מדובר בהנחה של כ־7,800 שקל. בתוצאה הסופית ההנחה לדירה שם היתה עומדת על פחות מ־1%, 0.77% ממחיר הדירה שעומד על כ־915 אלף שקל. הנחה משמעותית יותר ניתן יהיה לראות רק כאשר כמה משתנים מהותיים יחברו יחד, למשל הנחה של 60% באזורים שבהם הקרקע יקרה במיוחד. כך, ברעננה מחיר השומה לקרקע עומד על 780 אלף שקל לדירה - כך שאם המדינה תחליט לספק עליה הנחה בשיעור של 60%, מדובר יהיה בכ־500 אלף שקל שיירדו ממחיר הדירה. מכיוון שהמחיר הממוצע לדירה באותו מקום הוא 2.1 מיליון שקל, מדובר בהנחה משמעותית של 23% ממחירה. עם זאת, כמות הקרקעות של המדינה במרכז הארץ כאמור נמוכה, ובכל מקרה סביר להניח שהיא לא תציע עליהן את שיעור ההנחה המקסימלי. !!!!!!! מסקנה :שיעור ההנחה אינו צפוי לעלות על 10% ממחיר השוק היום !!!!!!!!!!!!!!! הנחה כזו סך הכל מחזירה אותנו לרמת המחירים של תחילת 2014, כלומר אינה נותנת מענה למרבית המשפחות שיצאו ממעגל רוכשי הדירות עקב עליות המחירים של השנים האחרונות הצפי לעלייה במחיר הדירות בשנת 2015 הינו +8% ============= ================ובשנת 2016 6%+ מצער שהאוצר מסתיר עובדה זו מעיני הציבור
הרואה למרחקים  |  14.07.15
30.
ל-13 @@@@ סרטוני השקרים וההפחדות של יחצנ"י כחלון לא משכנעים @@@@
אתה המפיץ את הסרטון שקרים זה בכלל הרשת בכל פוסט מטעם כחלון אה ??? באימא שלך יחצ"ן נוכל מטעם כחלון השרלטן תנוח קצת .....חחחחחחחחח זהו סרטון של יחצנ"י כחלון שמפחידים קונים לא לקנות דירה !! ?????????? סרטון של שרלטן עלום חזות שמפזר בחסות כחלון שקרים הזויים לציבור !! להמליץ לציבור לא לקנות דירה ולחכות שתהיה כאן הוזלה ??? !! פחחחחחחחחחח איכססססססססססססססססססססס הכל שקררררררררררר ואחיזת עיני העם !! כמה נבזה צריך להיות בכדי להטעות הציבור ברמת בנבזיות מר כחלון ??? כמה שקרים עוד יפזרו יחצנ"י כחלון בנבזיות בכלל הרשת בחסות כחלון ? @@@@@@@ צעירים בישראל התפקחו @@@@@@@ @@@@@@@@@@ צעירם בישראל רצים לקנות דירה עכשיו ויפה שעה 1 קודם @@@@@@@@@@@@ מי שלא יקנה דירה כעת ישלם משכנתא 31 שנים !!! @@@@@@@@@@מי שיחכה 5 שנים,ולא יקנה דירה כעת @@@@@@@@ @@@@@@ יגיע לדירה 31 שנים אחרי @@@@@@@
חושפים שרלטני כחלון  |  14.07.15
לכל התגובות