אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דודו זקן מודאג מהמינוף של משקי הבית: מהדק את הפיקוח על הבנקים צילום: ענר גרין

דודו זקן מודאג מהמינוף של משקי הבית: מהדק את הפיקוח על הבנקים

לפי מכתב ששלח המפקח על הבנקים, החל מהרבעון השני של 2016, יהיה על הבנקים לדווח על מידע של התפלגות האשראי לפי הגובה ההכנסה של הלקוח ולפי תיק הנכסים שבידו

13.07.2015, 12:59 | תומר ורון
בנק ישראל מודאג מהעליה החדה בהלוואות הצרכניות של משקי הבית ודורש מהמערכת הבנקאית דיווח רבעוני שיכלול מידע רחב יותר מהמידע שקיים כיום אצל הרגולטור.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב ששלח המפקח על הבנקים, דודו זקן, לבנקים השונים הוא דורש כי אלו יתחילו החל מהרבעון השני של 2016 לדווח לפיקוח על הבנקים על מידע של התפלגות האשראי לפי הגובה ההכנסה של הלקוח ולפי תיק הנכסים שבידו, וזאת בכדי לקבל מידע מקיף יותר על רמות המינוף של משקי הבית.

כמו כן, הדוח שיוגש אחת לרבעון יכלול התפלגות של האשראי לפי קטגוריות שונות ולפי דירוג האשראי של הלקוח. בכך למעשה יוכל הבנק לבחון את הגידול המסיבי באשראי הצרכני לפי עשירונים ולפי רמת הכנסה ולא להסתכל רק על נתון אחד כולל שאינו משקף את מצבם האמיתי של משקי הבית.

הדרישה של בנק ישראל מגיעה כאשר ברקע חוק נתוני אשראי ארצי שיעניק דירוג אשראי לכל אזרח מתקדם וצפוי לעבור כבר בחוק ההסדרים של התקציב הקרוב. על פי הוועדה הבינמשרדית שקידמה את מאגר נתוני האשראי הארצי, חוק שכזה יכול לשפר את איכות הבקרה הרגולטורית ואת היקף הנתונים שיהיו בידי הרגולטורים הישראלים.

אשראי, צילום: בלומברג אשראי | צילום: בלומברג אשראי, צילום: בלומברג

בחודש אוקטובר האחרון יצא כלכליסט לפרויקט בו פנו כתבי כלכליסט לבנקים, לחברות כרטיסי האשראי ולחברות מימון נוספו במטרה לקחת הלוואות מכמה שיותר גופים, בלי שעבודים ובלי ערבים. במהלך שלושה ימים הצליח הפרויקט לקבל מהבנקים והחברות השונות כ-922 אלף שקל וזאת מבלי שהבנקים יודעים שהם מעניקים הלוואות לאנשים שכבר קיבלו הלוואות בבנקים שונים.

מי שעוד לא מודע לכך הוא הרגולטור - בנק ישראל - שבעצם לא יודע למפות את תמונת המצב המלאה: מי הם משקי הבית שמצויים בחובות, מהו החוב הממוצע, מהי הריבית הממוצעת, כמה עומדים בהחזר החודשי וכמה לא ולאן כל הסיפור הזה הולך.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
המפקח לא עושהה את העבודה שלו
דודו זקן היה צריך לשמוע את השיחה שלי עם סניף הישיר הראשון בבנק לאומי הרגע. צילצלתי לתאם חידוש כרטיס אשראי, ואז במשך 5 דקות ניסה הבנקאי לשכנע אותי, שלמרות שיש לי יתרת זכות ניכרת בחשבון, כדאי לקחת הלוואה של מיליון בשביל להשקיע את זה ולעשות 6 מיליון. והכל אגב שיחת שירות טכנית. צריך לבדוק גם אם הבנקים נותנים בונוס לבנקאי על גיוס הלוואות
יואב , תל אביב  |  13.07.15
4.
לא דודו: מי נתן הוראה להקטין הבניה וגרם למינוף יתר.!=בשתף הנגיד והבנקים ?!!
ההוראה ההזויה להקטין הבניה שגרמה לעליית המינוף=ומחירי הדיור= וזאת בנימוק : דאגה לעמיד הבנקים וזאת בשתף של הנגיד ,,,,,,, הבנקי ,,,,והשירקההה היכן הייתם משנת 2011 ראו דברי שר השיכון אטיאס - על ההוראה ההזויה זה גרם ללפיד =לא להגדיל הבניה= וגרם להגדיל הביקוש= הזוי כבר אמרנו זה יגרום לוועדת חקירה בהמשך נב חכ דרש לחקור את בובו בנושא
כותבי תרחישים1-12-15  |  13.07.15
לכל התגובות