אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיוע מפתיע למשבר הדיור: הסוכנות תגייס מיליארד שקל לבניית 3,000 דירות צילום: אלכס קולומובסקי

בלעדי לכלכליסט

סיוע מפתיע למשבר הדיור: הסוכנות תגייס מיליארד שקל לבניית 3,000 דירות

תבנה את הדירות על קרקעות שבבעלותה, כולל בגוש דן. בכוונת הסוכנות היהודית לגייס כ־400 מיליון שקל בהנפקת אג"ח או הלוואה פרטית ו־600 מיליון שקל מתרומות וסיוע ממשלתי

14.07.2015, 06:52 | גולן חזני

הסוכנות היהודית פועלת להקמת 3,000 דירות באזורים שונים ברחבי הארץ על קרקעות שבבעלותה, כולל באזורי הביקוש בגוש דן, כך נודע ל"כלכליסט". בימים אלה מנהלת הסוכנות מגעים לשכירת חברות ייעוץ ועורכי דין ללוות את המהלך. הסוכנות פועלת לגיוס של כ־400 מיליון שקל בהנפקת אג"ח או הלוואה פרטית, כשעלות הבנייה צפויה להגיע למיליארד שקל. יתרת הכסף צפויה להגיע ממסע תרומות מיוחד של המוסד שבראשו עומד נתן שרנסקי לצד סיוע ממשלתי.

קראו עוד בכלכליסט

בעיקר לעולים ונזקקים

הבנייה תהיה הן בבנייה חדשה של פרויקטים והן בהרחבת פרויקטים קיימים של עמיגור, החברה הבת שבונה ומפעילה דיור להשכרה לאוכלוסיות חלשות. בימים אלה החלה הסוכנות במגעים מול משרדי הבינוי והאוצר כדי לגבש יחד את הפורמט המתאים לשיווק הדירות כשהאפשרויות הן כדירות להשכרה, דיור בר־השגה, או דיור מוגן, או שילוב של שלוש האפשרויות. משרדי הממשלה עשויים להשתתף במימון הפרויקטים.

שר האוצר משה כחלון. הנחה נוספת במחיר למשתכן, צילום: עומר מסינגר שר האוצר משה כחלון. הנחה נוספת במחיר למשתכן | צילום: עומר מסינגר שר האוצר משה כחלון. הנחה נוספת במחיר למשתכן, צילום: עומר מסינגר

הסוכנות, שהיא מוסד ללא כוונת רווח, מחזיקה היסטורית בקרקעות המדוברות, וחבר הנאמנים, הגוף המנהל של הסוכנות, קיבל החלטה בישיבה שקיים לפני כחודש בתל אביב להירתם לסיוע במאבק במחירי הדיור. הדגש הוא על סיוע לאוכלוסיות חלשות, של עולים ונזקקים, שרובן זכאיות לסיוע ממשלתי. הבנייה תבוצע על ידי החברה הבת עמיגור, שנוסדה ב־1972 ופועלת בעיקר בתחום דיור לגיל הזהב ודיור ציבורי. החברה מנהלת למעשה 20 אלף יח"ד שברשותה, אותן היא בנתה ומשכירה לאוכלוסיה במצוקה ועולים חדשים. שכר הדירה הממוצע שלה עומד על 280 שקל לדירה.

הפרויקט המדובר הוא יוצא דופן מבחינת החברה, והאינטנסיבי ביותר בתולדותיה. בעשר השנים האחרונות בנתה עמיגור 1,300 יח"ד לקשישים

בעלות של 67 מיליון דולר. המימון לבנייה הגיע מקרן וינברג בארה"ב (30%), ועידת התביעות נגד גרמניה (חלק מהדירות הוא לניצולי שואה) – 30%, וממשלת ישראל (40%).

ההשקעה בפרויקט היא מהותית מבחינת הסוכנות, ולצורך כך הוחלט לגייס מימון של כחצי מיליארד שקל, ככל הנראה בהנפקת אג"ח, אם כי קיימת אפשרות גם של הלוואה פרטית מצד הגופים המוסדיים. את המגעים מול המוסדיים ינהל סמנכ"ל הכספים משה עשירי. בנוסף יופנו לפרויקטים כספי תרומות וסיוע ממשלתי. החזר ההלוואות ייעשה בתמיכה ממשלתית ומשכר הדירה של הפרויקט.

מימין: נתניהו ושרנסקי. החברה הבת עמיגור תבצע , צילום: אלכס קולומויסקי מימין: נתניהו ושרנסקי. החברה הבת עמיגור תבצע | צילום: אלכס קולומויסקי מימין: נתניהו ושרנסקי. החברה הבת עמיגור תבצע , צילום: אלכס קולומויסקי

כבר נקייה מחוב

בדו"חות הכספיים של 2014 ציינה הסוכנות כי באוקטובר האחרון פרעה את יתרת חובותיה לבנקים ולראשונה בתולדותיה היא נקייה מחוב בנקאי. תהליך הורדת החוב ארך כמה שנים ונועד להקל על מצבה הכספי של הסוכנות. הכנסות הסוכנות עמדו על 481 מיליון דולר ב־2014 לעומת 480 מיליון ב־2013. עם זאת הסוכנות סיימה את השנה בגרעון נטו של 47 מיליון דולר שנבע בעיקר מעלייה בחבות הסוכנות לקרן הפנסיה של עובדיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות