אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"שוק הסלולר בדרך לחזרה לרציונאליות"

"שוק הסלולר בדרך לחזרה לרציונאליות"

מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר ערן יעקובי אומר כי המיזוגים בשוק הסלולר הם בשורות חיוביות גם לצרכן: "רמת תחרות ראויה תיטיב עם הצרכן בנושא קידמה, שקיפות ועלות-תועלת"

14.07.2015, 12:25 | אופיר דור

"ישנם יותר ויותר סימנים כי התחילה הדרך חזרה לעבר רציונאליות מסוימת בשוק הסלולר. הדרך עוד ארוכה, אולם נדמה לנו כי התשובה לגבי התחתית של מניות הסלולר מתבהרת", כך כותב היום (ג') מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר ערן יעקובי. מניות סלקום ופרטנר נמצאות במגמת עלייה בימים האחרונים, אף שהתחרות בשוק הסלולר היא עדיין אגרסיבית למדי והיקף הניודים בין החברות גבוה.

קראו עוד בכלכליסט

ההתקדמות לקראת רציונאליות נובעת לדעת יעקובי מתחילת מגמת המיזוגים בשוק הסלולר, שבאה לידי ביטוי ברכישה של פלאפון את youphone ושל סלקום את הום סלולר. לאחר עסקאות אלו, נותרו למעשה שני מפעילים וירטואליים בשוק הסלולר, רמי לוי שעובד יד ביד כמשווק של פלאפון וטלזר, שפונה לשוק העובדים הזרים.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

"כבר בתחילת הרפורמה הצהרתי כי למפעילות הווירטואליות נעשה עוול כאשר הכניסו אותן לענף והבטיחו להן הבטחות ובאותה עת גם הכניסו שני מפעילים מלאים לענף, גולן טלקום ו-HOT mobile", כותב יעקובי. "כפי שניתן לראות מידי חודש בטבלאות הניודים, לא היה קשה להצהיר כמה פעמים בעבר כי תפקידם של המפעילים הווירטואליים בענף הסתיים. אם בכל העולם הענף מתכווץ למעט מפעילים בודדים בשל עתירות ההון, בישראל מישהו חשב ששמונה מפעילים לכ-8 מיליון תושבים, הוא מהלך של המצאת גלגל חדש. אנו מעריכים כי אלו הסנוניות הראשונות בנושא הקונסולידציה בשוק התקשורת".

לדברי יעקובי, "חזרה לשפיות מסויימת בענף אינה בהכרח תהליך רע עבור הצרכן הישראלי שהתרגל למחירי סלולר מהנמוכים בעולם. רציונאליות בענף, תוך שמירה על רמת תחרות ראויה תיטיב עם הצרכן בנושא קידמה, עלות-תועלת, שקיפות, הרחבת סלי מוצרים ושירותים ועוד".

יעקובי. "בישראל מישהו חשב ששמונה מפעילים לכ-8 מיליון תושבים הוא מהלך של המצאת גלגל חדש" יעקובי. "בישראל מישהו חשב ששמונה מפעילים לכ-8 מיליון תושבים הוא מהלך של המצאת גלגל חדש" יעקובי. "בישראל מישהו חשב ששמונה מפעילים לכ-8 מיליון תושבים הוא מהלך של המצאת גלגל חדש"

יעקובי מתייחס בסקירה שפרסם גם לנושא בוער נוסף בשוק התקשורת והוא גורלה של גולן טלקום. "שר התקשורת (ראש המממשלה) יצטרך בקרוב להחליט מה עושים עם גולן טלקום שפירקה את רוב הרשת שלה מתוך ציפייה להמשיך להיות הילד המוגן של משרד התקשורת ומתוך תקווה כי יאושר לה לאחד רשתות עם סלקום", כותב יעקובי. "כרגע גולן לא מקבלת אישור להסכם השת"פ עם סלקום ומנגד אין לה רשת כפי שחויבה. אם המדינה תדרוש מגולן לעמוד בכל ההתחייבויות שלה או שתחליט לחלט מהחברה כספים, הרי שגולן טלקום תיאלץ להשקיע או להיפרד מכמה עשרות מיליוני שקלים ולחזור לגודלה הטבעי בענף. עצם העובדה כי במשרד התקשורת כבר מרגישים אי נוחות לאור התנהלות החברה, מעידה אולי על כך שבקרוב מאד הגנת הינוקא תוסר מהחברה המשרתת כבר כ-800 אלף מנויים. אולי עוד ניצנים של חזרה לשפיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
יש להניח שמר שלמה פילבר מנכ״ל מ.התקשורת דוגל בשקיפות לתחרות כשכל שחקן שווה בין שווים
מי שמחולל את התחרות בשוק ומי שמוריד את המחירים זה גולן. בחודשים האחרונים שומר גולן על פרופיל מאד נמוך. לכאורה הוא מתכנס כדי לארגן את שורותיו לקראת כניסתו לתחום הטלוויזיה. אך בואו לא נתבלבל לרגע. אחת הסיבות המרכזיות לשמירה על השקט מצד גולן, היא העובדה שכל דאגתו נתונה כרגע לדבר אחד בלבד: להסכם איחוד הרשתות שלו עם סלקום. הוא עוצר את נשימתו מלכת כדי לא לעורר קולות ורעשים מתוך מטרה להעביר את ההסכם במשרד התקשורת. אישור ההסכם במתכונת שגולן מבקש היא יותר מאשר זכייה בפיס. ההסכם עבורו הוא מתנה שתאפשר לו במינימום השקעה להמשיך ולכרסם לכל השחקנים בשוק את הרגליים. בדומה לעבר הקרוב, מינימום הוצאות, מחירים טורפניים, והשגת נתחי שוק הולכים וגדלים כדי להפיל שחקן קיים. שלמה פילבר מנכ״ל משרד התקשורת, בגישתו חייב להביא לכך שגולן לא יקבל את אישור ההסכם כמו שהוא רוצה קרי, לא לאשר את ההסכם אלא אם יוכנסו בו תיקונים משמעותיים שיאלצו את גולן להשקיע ברשתות דור שלישי ורביעי גם יחד כדי שיפעל כשחקן שווה בין שווים ולא כמו מי שהסירו מעליו כל מגבלה ואמרו לו לך תקרע את השוק.
17.07.15