אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת UBS: בעלי רשת קלינקה און יועמדו לדין על העלמת מס בכפוף לשימוע צילום: בלומברג

פרשת UBS: בעלי רשת קלינקה און יועמדו לדין על העלמת מס בכפוף לשימוע

בוריס ואבישר ויסמן חשודים שהעלימו מס בהיקף עשרות מיליוני שקלים מהכנסות רשת המרפאות באירופה. עוד שלושה מעורבים יועמדו לדין

14.07.2015, 13:19 | תומר גנון

פרשת העלמת המס באמצעות חשבונות לא מדווחים בבנק UBS השוויצרי: הפרקליטות הודיעה היום (ג') לחמישה חשודים על כוונתה להעמידם לדין בכפוף לשימוע בגין עבירות מרמה לפי פקודת המסים ועבירות הלבנת הון.

 

קראו עוד בכלכליסט

מדובר במעורבים באחת הפרשיות שהסתעפו מהחקירה הראשית: פרשת קלינקה און. על פי החשד, בעלי הרשת, בוריס ויסמן ובנו אבישר ויסמן, העלימו מס בהיקף של עשרות מיליוני שקלים מהכנסות שהפיקה רשת המרפאות הפועלת במזרח אירופה. טיוטה ראשונית של כתב האישום בפרשה נחשפה בעבר ב"כלכליסט".

בנוסף לויסמנים, הודיעה הפרקליטות גם למירון נאמן, לשעבר בכיר בבזק, ולמשה רחמות, מנכ"ל הרשת, שעבדו עבורם כי נשקלת העמדתם לדין בפרשה זו, בגין עבירות של הלבנת הון ועבירות של עזרה לאחר להתחמק ממס. כן זומן לשימוע אריק ישראלי. על פי החשד השלושה סייעו לבעלי הרשת להבריח מזומנים לישראל באמצעות מהמרים שהגיעו לקזינו ברומניה.

בנק UBS בשוויץ, צילום: בלומברג בנק UBS בשוויץ | צילום: בלומברג בנק UBS בשוויץ, צילום: בלומברג

על פי ההודעה, בוריס ואבישר ויסמן שלטו ברשת של עשרות מרפאות בחו"ל, בעיקר במדינות מזרח אירופה. השניים ניהלו את הרשת מישראל וקיבלו את ההחלטות המהותיות המרכזיות לגביה. הם יצרו מבנה אחזקות שנועד להסתיר את שליטתם בחברות אשר שלטו במרפאות. בנוסף, הם פתחו חשבונות בבנק UBS בשוויץ, על שם חברות תושבות מקלטי מס, אליהם העבירו את הכנסות רשת המרפאות. כפי שנחשף ב"כלכליסט", בתיק יש עד מדינה.  

היקף הכנסות המרפאות הגיע למאות מיליוני שקלים. על-פי החשד, מחשבונות אלה הועברו כספים לחשבונות האישיים של השניים בשוויץ, בבנק UBS, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. במשך השנים, הגישו בוריס ואבישר שורה של דיווחים כוזבים לרשויות המס, בהם הציגו את עצמם כשכירים בלבד, והסתירו את שליטתם בחברות, ואת ההכנסות שצמחו להם מן החברות. החקירה הגלויה נגד השניים נפתחה לאחר שבנקאי בכיר ב-UBS, רוני אליאס, נעצר במהלך פגישה עם אבישר בלובי של מלון הילטון בת"א. תמלילי חקירתו נחשפו בעבר ב"כלכליסט".

בנוסף, על-פי החשד יזמו בוריס ואבישר ויסמן שיטה לפיה חלק מהכנסות הרשת מועברות לידם, במזומן, מרומניה לישראל. ההעברות, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, התבצעו בעיקר באמצעות נאמן, רחמות וישראלי.

שאר התיקים בפרשה בבחינה

כאמור, תיק זה נחקר במסגרת פרשת בנק UBS השוויצרי, והוא הראשון שהתקבלו בו החלטות. עניינם של שאר התיקים והחשודים בפרשה זו ממשיך להיבחן. התיק נחקר על ידי פקיד שומה חקירות חיפה והצפון ברשות המסים בסיוע להב 433 - יאח"ה במשטרת ישראל. החקירה לוותה ע"י עורכי הדין ירון גולומב ואלעד פנחס מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ומטופלת על ידם יחד עם עורכת הדין תובל דורי מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

עורכי הדין יעקב וינרוט ועמית חדד המייצגים את בוריס ואבישר וייסמן ביקשו לא להתייחס.

עו"ד אלי סרור ממשרד סרור מור בן הרוש המיצג את אריק ישראל טוען כי מרשו "לא מעורב בפרשה ולא סייע בפרשה".

סרור הוסיף: "כל חטאו - שהכיר את הבעלים ושמרשי עובד ברומניה. מכאן ועד לחשוד בו שהוא מסייע, הדרך ארוכה ולמעשה אינה קיימת. יודגש שהוא עובד בחברה אחרת שאינה קשורה לחברה החשודה בפרשה. די בכך שרואים את הנוסח המעורפל של ההודעה, כדי להסיק שאף רשות המיסים מבינה שלא מדובר בחשד שעתיד להתגבש לכדי משהו ממשי. נראה שהרשות רואה צל הרים כהרים לגבי מרשי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות