אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלוביץ' עושה רוח באירלנד: אנלייט רכשה פרויקט אנרגיה ב-14.5 מיליון שקל צילום: יובל חן

אלוביץ' עושה רוח באירלנד: אנלייט רכשה פרויקט אנרגיה ב-14.5 מיליון שקל

הפרויקט נמצא במו"מ לסגירה פיננסית עם בנק מוביל באירלנד שצפויה להסתיים בתוך מספר חודשים. אנרגיית הרוח מהווה כיום את מקור האנרגיה המתחדשת העיקרי באירלנד

15.07.2015, 14:55 | אורן פרוינד

חברות האנרגיה הישראליות ממשיכות להתרחב בתחום הרוח בעולם. אנלייט אנרגיה מתחדשת מקבוצת יורוקום שבשליטת שאול אלוביץ' השלימה היום (ד') עסקה לרכישת מלוא האחזקות בפרויקט לייצור חשמל מאנרגיית רוח באירלנד תמורת 14.5 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

אנלייט, המנוהלת על ידי גלעד יעבץ, רכשה פרויקט המצוי בתחילת שלב ההקמה, בהספק של כ- 14 מגה-וואט. המיזם, הממוקם בצפון מערב אירלנד, פותח על ידי יזם פרטי על קרקע המצויה בבעלותו ועתיד לכלול 6 טורבינות רוח בהספק של 2.3 מגה-וואט לטורבינה. הפרויקט השיג את מלוא האישורים התכנוניים והרגולטוריים הנדרשים להקמה והחל בשלבי בנייה, כאשר בשלב זה כבר בוצעו עיקר תשתיות הקרקע הנדרשות. הפעלתו המסחרית של הפרויקט צפויה עד סוף שנת 2016.

הפרויקט נמצא במו"מ לסגירה פיננסית עם בנק מוביל באירלנד שצפוי להסתיים בתוך מספר חודשים. החברה מעריכה כי סך ההון העצמי שיועמד על ידה במסגרת המיזם יעמוד על בין 21-23 מיליון שקל. על פי הערכות החברה, ההכנסות ברוטו מן הפרויקט תעמודנה בממוצע על כ- 12.5 מיליון שקל לשנה למשך תקופה של 25 שנה ותגדלנה בכך את צבר התקבולים ממכירת חשמל של החברה במעל לכ-300 מיליון שקל.

טורבינות רוח, צילום: בלומברג טורבינות רוח | צילום: בלומברג טורבינות רוח, צילום: בלומברג

אנרגיית הרוח מהווה כיום את מקור האנרגיה המתחדשת העיקרי באירלנד עם הספק מותקן של מעל 2,000 מגה-וואט ופוטנציאל שוק של כ-3,500 - 4,000 מגה וואט עד לשנת 2020. על פי הרגולציה באירלנד נקבעו יעדים של 40% מייצור חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת עד 2020, תוך קיום הסדרה ממשלתית מבוססתREFIT (תעריף הזנה לרשת) - תעריף קבוע ל-15 שנה, צמוד מדד העומד על כ- 6.97 יורו סנט לכל קילוואט/שעה מיוצר. בנוסף לכך בהתאם להסכם של חברת הפרויקט עם חברת החלוקה, הפרויקט יזכה לתעריף נוסף של 0.74 יורו סנט לכל קילוואט/שעה מיוצר במהלך 15 השנים הראשונות.

אנלייט, מחזיקה בפרויקטים של רוח בישראל, פולין ואירלנד, שהגדול ביותר הוא פרויקט "עמק הבכא" ברמת הגולן שנמצא בשלבי תכנון בשיתוף עם חברת KV של משפחות סיטון וטאוויל וד"ר אלי בן־דב, לשעבר בכיר בחברת החשמל - הנחשב לאב המייסד של תחום אנרגיית הרוח בישראל.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות