אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפנסיה התקציבית תוביל למשבר חברתי צילום: אוראל כהן

הפנסיה התקציבית תוביל למשבר חברתי

לאורך זמן אין דרך לממן את הפנסיה התקציבית ולכן האפשרות להצטרף אליה נסגרה. כל אלה שנותרו בחוץ, צריכים לממן מכספי המסים שלהם את הפנסיה התקציבית של מי שהרוויחו

16.07.2015, 08:11 | שאול אמסטרדמסקי
פנסיה תקציבית היא התגלמות האחריות של מדינה לעתיד עובדיה, אבל לאורך זמן אין דרך לממן את כל הטוב הזה. לכן בתחילת שנות האלפיים האפשרות להצטרף לפנסיה התקציבית נסגרה בפני עובדים חדשים.

העניין הוא שכל האנשים שנותרו בחוץ, אנחנו עם הפנסיה הרגילה, שלא מובטח להם דבר, צריכים לממן מכספי המסים שלהם את הפנסיה התקציבית של מי שהרוויחו. זו בעיה חברתית.

אנשי הפנסיה התקציבית לא אשמים בכלום, הזכות שלהם לפנסיה מוקנית. ואולם, בשל פערים בין הפנסיה שלהם לשל האחרים ובשל התארכות תוחלת החיים היא הפכה לזכות יתר.

אדם בגיל הפרישה. האפשרות להצטרף לפנסיה התקציבית נסגרה בפני עובדים חדשים, צילום: שאטרסטוק אדם בגיל הפרישה. האפשרות להצטרף לפנסיה התקציבית נסגרה בפני עובדים חדשים | צילום: שאטרסטוק אדם בגיל הפרישה. האפשרות להצטרף לפנסיה התקציבית נסגרה בפני עובדים חדשים, צילום: שאטרסטוק

משרד האוצר מציע לשריו פעם בכמה זמן אפשרויות להתמודד עם הבעיה. שרי האוצר, מצדם, לרוב מורידים אותן מהשולחן כי אינם רוצים להתעמת עם ההסתדרות.

הפגיעה בגמלאים, שהפנסיה הזאת היא מקור ההכנסה היחיד שלהם, צריכה להיות מצומצמת ככל האפשר. ואולם, אפשר למשל לחייב את מי שעדיין עובד להגדיל את ההפרשות לפנסיה תקציבית, ואפשר להשוות את הטבת המס הגבוהה, שגם ממנה נהנים מקבלי הפנסיה התקציבית.

לבסוף אפשר לעשות משהו עם מקבלי הפנסיה התקציבית הגבוהה במיוחד. לא המורים, שמקבלים 6,000 שקל בחודש (ברוטו), אלא מי שמקבלים עשרות אלפי שקלים. ניתן, למשל, להטיל עליהם מס מיוחד או לקבוע שבעלי פנסיה תקציבית גבוהה לא יקבלו אותה עד שיגיעו לגיל הפרישה הכללי במשק, צעד שיפגע בעיקר באנשי הקבע שפורשים בשנות ה־40 לחייהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
הכותב אינו מתאר את הבעיה
בפועל אין דרך לממן את הפנסיה התקציבית כי פשוט אין מאיפה. עכשיו השאלה היא ממי יחתכו וכמה. זה לא יהיה קל, הוגן או פשוט אבל כבר עשו את זה בקרנות ההסתדרותיות (מבטחים, מקפת וכו'). מי שדחף את התספורת הזו היה ביבי, וצריך עכשיו ביבי חדש שיפעל שוב בשיטה דומה.
ברטולי  |  16.07.15
6.
הצעות לפתרון הבעיה.
אנשים המקבלים פנסיה תקציבית יוגבלו לחיות עד גיל 72. למקרים חריגים תוקם וועדה אשר בסמכותה יהא לאשר להם עוד שנת חיים. מי שלא יתאבד במועד שנקבע לו יועבר לידי ג'והן מדאעש לטיפול פרטני. תוקם וועדה נוספת אשר תחשב רטרואקטיבית את השעות הנוספות שכל איש קבע שיצא לפנסיה לא קיבל כולל שבתות וחגים כמובן בתוספת ריבית והצמדה כחוק. ינסו נא נערי האוצר לגעת בפנסיות של חברת החשמל, עובדי הנמלים, התעשייה האווירית ובאם יצליחו לקזז מהם שקל שינסו לדבר עם אנשי הקבע שאין להם וועד עובדים, אשר אלפים מהם פוטרו בשנים האחרונות מבלי שאיש יצפצף צפצוף קלוש לזכותם. יקוצץ התשלום מכספי המיסים שלנו בסך מיליארדים להתנחלויות ולתחזוק מערך אדיר של בטלנים המכונים תלמידי ישיבות ואשר אומנותם היחידה הינה להתרבות ולגדל דורות חדשים וגדולים יותר של בטלנים מקצועיים. אולי תוקם וועדת חקירה ממלכתית לבדוק את שריפת כ 14 מיליארד שקל עפ"י הנטען על הכנות לתקיפה באיראן אשר ראשי המוסד השב"כ הרמטכ"ל וכל מי שמוח לו בין אוזניו הבין כי לא תתבצע לעולם. אבל הלא הכי קל זה להתנפל השכם והערב על ציבור שלא יכול לענות להשמיץ את אנשיו לשאוף לפגוע בהם ע"י הפרת הבטחות מפורשות וחתומות של המדינה. למה ? כי זה הכי קל !
אורי  |  16.07.15
לכל התגובות