אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעמד הביניים בישראל - גדול ועני ביחס למדינות המפותחות צילום: שאול גולן

מעמד הביניים בישראל - גדול ועני ביחס למדינות המפותחות

63% מהישראלים הם בעלי הכנסה בינונית ברמה של 50-10 דולר ליום, אך במדינות כמו ארה"ב או גרמניה הכנסתם של מרבית האזרחים גבוהה מכך. היכנסו למפה האינטראקטיבית ובידקו מה מצבנו ביחס לעולם

18.07.2015, 08:09 | מעין מנלה
ההכנסה הממוצעת לאדם ליום בישראל גבוהה יותר מאשר הממוצע בעולם אך לא בהשוואה למדינות המפותחות. מרבית אוכלוסיית העולם משתכרת פחות מ-10 דולר ליום. למעשה, 15% חיים מפחות מ-2 דולר ליום והכנסתם של 56% נעה בין 2 דולר ל-10 דולר ליום, כך עולה מדו"ח של PEW שפורסם השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

הדו"ח, שמספק תמונת מצב של חלוקת ההכנסות באוכלוסיה מראה שאין דבר כזה "מעמד ביניים" עולמי. בעלי הכנסה בינונית, אשר לפי הגדרות הדו"ח נעה בין 10 ל-20 דולר ובעלי הכנסה בינונית גבוהה שנעה בין 20 ל-50 דולר ליום מהווים 22% מאוכלוסיית העולם. עם זאת, רמת הכנסה בינונית לפי הדו"ח מקבילה בערך לקו העוני במדינות מפותחות רבות, ביניהן גם ארה"ב וישראל. כלומר, עניים במדינות המפותחות נחשבים לפי הדו"ח כבעלי הכנסה בינונית. למעשה, מי שנמצא מתחת לקו העוני בארה"ב ממוקם ב-16% העליונים ברמת ההכנסה בהשוואה עולמית. לשם המחשה, קו העוני בהודו מוגדר כהכנסה של 1.90 דולר ליום בעוד שבארה"ב מדובר ב-15.77 דולר ליום.

היכנסו למפה ובידקו מהי התפלגות ההכנסות באוכלוסייה במדינות השונות:

הדו"ח מחלק את אוכלוסיית העולם לחמש קבוצות על פי הכנסה: עניים, שחיים מ-2 דולר ליום ומטה, בעלי הכנסה נמוכה שהכנסתם היא 2 עד 10 דולרים, בעלי הכנסה בינונית עם 10 עד 20 דולרים ליום, בעלי הכנסה בינונית גבוהה שהכנסתם היא בין 20 ל-50 דולר ביום ובעלי הכנסה גבוהה – כל מי שהכנסתו גבוהה מ-50 דולר ליום. הוא משווה את נתוני 2001 ל-2011 במונחים של כוח קניה (PPP).

המצב בישראל טוב יותר מאשר מדינות כמו הודו, סין או רומניה, אך כאשר מסתכלים על המדינות המפותחות התמונה פחות מעודדת. בישראל 41% מהאוכלוסיה הם בעלי הכנסה בינונית גבוהה, 22% בעלי הכנסה בינונית נמוכה, 21.5% בעלי הכנסה גבוהה ורק 0.4% בעלי הכנסה נמוכה. כלומר, מרבית הישראלים (63%) הם בעלי הכנסה נמוכה מ-50 דולר ליום. לשם השוואה, בארה"ב מרבית האוכלוסיה (56%) משתכרים מעל 50 דולר ליום, בגרמניה כמעט 70% ובטורקיה, הונגריה ופולין – רק 2%.

בהודו קו העוני נמוך מ-2 דולר ליום, צילום: shutterstock בהודו קו העוני נמוך מ-2 דולר ליום | צילום: shutterstock בהודו קו העוני נמוך מ-2 דולר ליום, צילום: shutterstock

בדו"ח, כמו בדו"חות כלכליים אחרים, משתמשים במושג הכנסה בינונית כמונח מקביל ל"מעמד הביניים". עם זאת, למושג "מעמד הביניים" יש משמעויות מעבר להכנסה בלבד כמו למשל גישה להשכלה גבוהה, עבודות צווארון לבן, ביטחון כלכלי, או יכולת לרכוש דירה.

המחאה החברתית ב-2011, יחסית לעולם שיעור בעלי הכנסות הביניים בישראל גבוה; ביחס למדינות המפותחות הם נחשבים עניים, צילום: אפרת לובל המחאה החברתית ב-2011, יחסית לעולם שיעור בעלי הכנסות הביניים בישראל גבוה; ביחס למדינות המפותחות הם נחשבים עניים | צילום: אפרת לובל המחאה החברתית ב-2011, יחסית לעולם שיעור בעלי הכנסות הביניים בישראל גבוה; ביחס למדינות המפותחות הם נחשבים עניים, צילום: אפרת לובל

בין השנים 2001 ל-2011 קטן שיעור העניים בעולם בחצי (מ-29% ל-15%), שיעור בעלי ההכנסה הנמוכה, גדל מ-50% ל-56% ושיעור בעלי ההכנסה הבינונית כמעט הכפיל את עצמו מ-7% ל-13%. במספרים, מדובר ב-784 מיליון אנשים עם הכנסה בינונית.

לפי הדו"ח ברמה העולמית, אם כן, שיעור בעלי ההכנסה הבינונית גדל וזה קרה בעיקר בסין, דרום אמריקה ומזרח אירופה. במדינות אפריקה, מרבית ממדינות אסיה, כולל הודו – השינוי היה פחות משמעותי. בסין, למשל, שיעור בעלי ההכנסה הבינונית גדל מ-3% ב-2001 ל-18% ב-2011. מדובר ב-203 מיליון אנשים שעברו את סף ההכנסות של 10 דולרים ליום בעשר השנים האלו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
מקומם ומדאיג
מעמד הביניים בישראל ממשיך להישחק,מעמד זה שהוא הגדול ביותר במדינה ונושא במרבית הנטל הכלכלי,הבטחוני והחברתי במדינה עומד לקרוס ועושה רושם שלאף אחד שם למעמלה לא באמת איכפת,למעט מספר זעום של ח"כים שבאמת מנסים לקדם רפורמות ולא רק לדבר על המצוקות כמו מרבית חבריהם לכנסת,אני לא כלכלן אבל גם בור כמוני יודע שאם המצב לא ישתנה בקרוב אנחנו נהפוך ליוון 2 או למדינת עולם שלישי כמו סין והודו שרומסות את רוב האזרחים רק כדי שיחידי סגולה יוכלו להמשיך ולהתעשר!!!
www.alexd.website , חדרה  |  20.07.15
25.
יש לכם טעות בסיסית
הטעות היא שבכל הכתבות האלה משווים את ישראל למדינות המפותחות. צר לי לבשר לכם שעם כל הכאב (אני גר בארץ), ישראל היא לא מדינה מפותחת. מדינה שהיושבים בראשה בעשורים האחרונים התגלו כפושעים וגנבים היא מדינה מושחתת ולא מדינה מפותחת. מדינה שבה גובים עשרות אחוזי מס על דלק וקניית רכב, אבל לא מספקים תחבורה ציבורית קלה ונוחה, היא לא מדינה מפותחת. אז נכון שישראל יותר מפותחת מסודן ומבוליביה, אבל עדיין... תכירו במציאות.
20.07.15
24.
ל 15 JHHO
"בארה"ב הוא בקושי חי מזה". תן לי דבר אחד שיקר יותר בארה"ב ! בתים- זולים יותר. מים,חשמל,ארנונה- פחות מחצי. אוכל- פחות מחצי. רכב,דלק,טיפולים,חלפים- פחות מחצי. היית בכלל בארה"ב שאתה אומר את זה???? בארה"ב אתה חי גם עם 30 דולר ביום: פאסט פוד 3 פעמים ביום= 10$ שכ"ד במקום שכוח אל (משהו כמו אילת אצלנו-דירת חדר)= 12$ ביום תחבורה לעבודה (אוטובוס עירוני)= 3$ ביום לא סתם מלא מקסיקנים הולכים לעבוד שם לא חוקי- בגרושים. אתה נותן להם 4$ לשעה והם יקראו לך פראייר.
שחר , אילת  |  19.07.15
לכל התגובות