אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זקן מרכך את המגבלות על שכר יו"רי הבנקים צילום: ענר גרין

זקן מרכך את המגבלות על שכר יו"רי הבנקים

הטיוטה העדכנית שנשלחה לבנקים אינה כוללת תקרת שכר, והמפקח על הבנקים מוותר על דרישתו להצמיד את שכר היו"ר לשכר הדח"צ

16.07.2015, 19:50 | תומר ורון
אחרי התגובות האגרסיביות של הבנקים לכוונת הפיקוח על הבנקים למתן את שכרם של יושבי ראש הדירקטוריון, דודו זקן, המפקח היוצא על הבנקים, מרכך את המגבלות האחרונות. הטיוטה העדכנית שנשלחה אתמול (ד') לבנקים אינה כוללת את את תקרת השכר ליושבי הראש - תקרה שנעה בטיוטה הקודמת ששלח בחודש שעבר על 2.5-1.5 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

זקן מוותר בטיוטה החדשה על דרישתו להצמיד את שכר היו"ר לשכר הדח"צ בבנק ובכך מבטל את מקדמי ההכפלה אותם קבע. עם זאת, הטיוטה העדכנית עדיין אוסרת על מתן בונוסים ואופציות ליו"ר בנק.

פיני רובין, צילום: עמית שעל פיני רובין | צילום: עמית שעל פיני רובין, צילום: עמית שעל

בטיוטה הקודמת קבע זקן מקדם הצמדה שישדרג את שכרו של יו"ר הבנק. הנוסחה אמרה ששכר יו"ר יכול להיות עד פי 4 מהתגמול שמקבל דירקטור חיצוני מומחה. אם דירקטור חיצוני מומחה מקבל 127 אלף שקל בשנה, יו"ר הדירקטוריון היה מקבל לפי הנוסחה שנגנזה תגמול שנתי קבוע של עד 508 אלף שקל. שכרם של דירקטורים כולל גם תגמול על מספר הישיבות שבהן השתתפו, וגם ביחס לכך הטיוטה הקודמת אפשרה שדרוג לשכר היו"ר וקבעה מקדם של עד פי 2: כלומר, אם הגמול על השתתפות בישיבה של דירקטור חיצוני מומחה עומד על 4,880 שקל, היו"ר יכול היה לקבל 9,760 שקל לישיבה לכל היותר.

ביטול מקדמי ההכפלה משאיר את זקן לדרוש דרישות אמורפיות יותר שכן הטיוטה העדכנית דורשת מהבנקים לקבוע את שכר היו"ר לפי גודל הבנק, שכרם של הדירקטורים ושיקולים ערכיים כפי שעלו בדרישות בנק ישראל בעבר.

בשבוע שעבר הבנקים תקפו את הטיוטה של זקן באמצעות איגוד הבנקים."המפקח מתיימר להרחיב את סמכותו בעניינים אשר בכל הכבוד אינם בסמכותו ועל ידי כך עושה אתה מה שלא העז ולא רצה המחוקק, בכבודו ובעצמו, עד עצם היום הזה", כתבו עו"ד פיני רובין עו"ד אלית אלקון בתגובה ששלחו למפקח, "ההתערבות בשכרו של היו"ר מהווה, לעניות דעתנו, פגיעה בזכויות יסוג, ובעיקר בחופש העיסוק ובזכות הקניין ולא ניתן להגביל זכויות יסוד אלא בחוק".

הבנקים לא הסתפקו רק בתגובה של רובין ואיגוד הבנקים שצורפה לחוות דעתו של פרופ' שרון חנס, אלא הגדילו לעשות ושלחו אף תגובות פרטניות למפקח. הפועלים אף הצטייד בנושא בשירותיו של עו"ד דודי תדמור, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות