אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
Airbnb? רעיון גרוע, זה בחיים לא יתפוס

Airbnb? רעיון גרוע, זה בחיים לא יתפוס

הסטארט-אפ שזעזע את תעשיית המלונאות שווה היום 20 מיליארד דולר, אך פעם אף אחד לא האמין בו; מנכ"ל החברה חושף את ההודעות ששלחו לו קרנות שסירבו להשקיע, בטענה שאין כסף בתיירות שיתופית

16.07.2015, 21:34 | ניצן סדן
על פני השטח, עולם ההייטק הוא עולם של מנצחים ונצחונות: חידושים, אקזיטים והמון, המון כסף. אבל כל יזם יספר לכם שהיה עליו להיכשל הרבה עד שהשיג את ההצלחה הגדולה. וזה בדיוק מה שעשה בריאן צ'סקי, מנכ"ל ומייסד Airbnb - שירות השכרת דירות הנופש שגורם לענקי עולם המלונאות לבכות לפני השינה ושוויו עומד על 20 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

כשרק יצא הסטארט-אפ לדרך, אף אחד לא האמין בו מחוץ לחברה. צ'סקי הצליח לארגן לעצמו פגישות עם שבעה משקיעי הון סיכון גדולים בעמק הסיליקון והציג להם את המודל שלו: חברה שתאפשר לאנשים להשכיר חדרים לתיירים, דרך אתר פשוט.

אתר Airbnb אתר Airbnb אתר Airbnb

החברה ניסתה לגייס 150 אלף דולר לפי שווי של מיליון וחצי דולר - מה שהיה נותן למשקיע 10% ממנה. שניים מאנשי ההון סיכון כלל לא טרחו לחזור אל צ'סקי. החמישה האחרים שלחו לו מיילים מנומסים, אותם פרסם המנכ"ל באתר מדיום.

חלק מאנשי הקרנות נתנו סיבה מעשית ואמרו שתחום התיירות אינו במוקד ההשקעות שלהם בשלב זה. אחרים (שבטח תלשו שערה-שערה מראשם) טענו בזלזול שאין כסף בתחום התיירות, שהשוק הפוטנציאלי אינו גדול מספיק ושהם לא רואים סיבה להיכנס אליו בכלל. אחד אף הגדיל לעשות וכתב שהקרן "לא מצליחה להתרגש" משוק התיירות.

שוק התיירות? לא גדול מספיק שוק התיירות? לא גדול מספיק שוק התיירות? לא גדול מספיק

משקיע אחד אמר שמבנה Airbnb אינו תואם את יעדיה לראייתו ולכן לא ישקיע בה. Airbnb הצליחה לגייס לבסוף את הכסף מקרן גדולה - סקויה, אחת הבולטות בעולם ההון סיכון - והשאר היסטוריה: החברה מצליחה כל כך שבכמה ערים בעולם פנו מלונאים לרגולטורים, בבקשה שיגבילו את פעילותה לפני שתבלע אותם.

150 אלף דולר? לא שווה את הכסף 150 אלף דולר? לא שווה את הכסף 150 אלף דולר? לא שווה את הכסף

נכון שלא כל סטארט אפ הוא Airbnb ולא כל מה שנשמע כמיזם מטורף מתגלה כהצלחה ברבות הימים - אבל יזם צריך להאמין בפרויקט שלו, ולא לאבד מוטיבציה אל מול אטימות קרנות ואנג'לים. "בפעם הבאה שיש לכם רעיון ואנשים דוחים אותו", כתב צ'סקי, "אני רוצה שתחשבו על המיילים האלה". מילים כדורבנות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
אם אתה יזם אז כדאי שתקרא (כנס כנס)
ראשית דע לך שכל יזם מחכה לרגע שבו הוא יוכיח למשקיעים הזחוחים והמנותקים כמה הם טעו. קחו לדוגמא את אנדרסון והורביץ (ה-VC !!!) ש: - נמנעו מהליתקל בפייג (גוגל לעתיד) כי הם מבזבזי זמן - גחגחו מציקפוינט - לעגו לסיסקו ויש עוד המון אם אתה יזם אמיתי אל תפסיק להאמין (לא בצורה עיוורת) תקשיב לסביבה , תתמקד בשוק ובלקוחות ולעולם אל תתיחס ברצינות למשקיעים: הם פה בשביל לתת קצת ולקחת כמה שיותר ובדרך עושים נזק נוראי. בהצלחה לכל היזמים
שם וכינוי  |  17.07.15
10.
עוד דוגמה להתפעלות מה"חדשנות" של כלכלת הכלום.
Airbnb לא המציאו שום דבר, הרעיון שלהם ישן ובוצע הרבה לפניהם ע"י עשרות אתרים אחרים אבל הם, כמו כמה חברות אחרות, זכו באהדת התקשורת שקיבלה, משום מה, את בשורת ה"חדשנות" שלהם (כפי שהיא עושה עם עןד הרבה חברות ובראשם אפל). פשוט לא יאומן איך חברה שההכנסה שלה, ע"פ הדיווחים (זו חברה פרטית והיא אינה מחוייבת לספק דיווחים או דוחות) היא כ מיליארד דולר אבל כנראה לא מרוויחה (או עם רווח נמוך מאוד) שווה 20 מיליארד בכוד שחברות אחרות, כמו HomeAway, שעושות אותו הדבר, והרבה לפני ש Airbnb "המציאו" את התחום ומרוויחות הרבה כסף שוות פחות. כל הבועות הכלכליות האלו פשוט יתפוצצו לנו בפרצוף יום אחד בצורה כזאת שהמשבר של 2008 ושל 1929 יראו כמו משחק ילדים. אפל, כפי שציינתי, עומדת בראש הפירמידה של ההתפעלות הבלתי מובנת של התקשורת כולה (כמעט) מדברים סטנדרטיים בסה"כ אבל באפל, לפחות, יש משהו מאחורי ההצלחה, זו חברה שקיימת כבר שנים, שמייצרת מוצרים והיא בעלת נכסים אבל חברות כמו Airbnb הן פשוט אוויר שמועלה לגדולה ע"י שוק ההימורים הגדול ביותר בעולם וכידוע בשוק ההימורים רק ה"בית" מרוויח.
אמיר  |  17.07.15
9.
המשקיעים אולי הפסידו, בדיעבד, אולם הרעיון המקורי יכול להצליח רק בשוליים. למה?
התשובה ניתנת במגמה המסתמנת להסב דירות מגורים לדירות להשכרה קצרת טווח, רווחית מאד. אם מגמה זו תתפשט, הרשויות יאסרו אותה, ובצדק, כפי שנעשה במספר ערים. ראשית, בשל גריעת דירות להשכרה ל"עמך", ושנית, בשל שיבוש החיים הרגילים בבניינים בהם מושכרות דירות לדיירים מזדמנים.
הרשלה  |  17.07.15
לכל התגובות