אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית"ר ירושלים היא בת ערובה צילום: אוראל כהן

בית"ר ירושלים היא בת ערובה

הבעלים הבא של בית"ר ירושלים יכול לקנות קבוצה לא רעה (למרות התבוסה 5-1 לשרלואה) וקהל אוהדים פוטנציאלי ענקי. אבל הוא יצטרך להגיע עם סכין בין השיניים ותוכנית ברורה של איך נלחמים עם חבורה של מתפרעים פוליטיים

17.07.2015, 12:16 | אוריאל דסקל

שעות ספורות לאחר שאוהדי בית"ר ירושלים התפרעו במשחק הליגה האירופית מול שרלרואה, הגיעה הודעה דרמטית של הבעלים אלי טביב. "ראשית אני חייב לציין כי אני בוש ונכלם בהתנהלות ובהתנהגות של חלק מהקהל הערב", כתב טביב, "כל העולם צפה במופע האימים המבזה של אותו פלג קיצוני אשר בעיני אינו אוהדי הקבוצה כלל. ליבי ליבי עם הצוות המקצועי והשחקנים אשר ערכו הכנה נהדרת וקפדנית למשחק הערב. גם אם לרגעים נדמה היה כי החלטות השופט שנויות במחלוקת, אפשר לומר כי הן היו מושפעות ישירות מהלך הרוח וההתנהגות הביזיונית של חלק פרוע מקרב אוהדי בית״ר".

קראו עוד בכלכליסט

 

התפרעות של אוהדי בית"ר ירושלים בבלגיה התפרעות של אוהדי בית"ר ירושלים בבלגיה התפרעות של אוהדי בית"ר ירושלים בבלגיה

 

לאחר מכן כתב טביב את ההודעה הדרמטית: "אני את דרכי בכדורגל הישראלי ובבית״ר ירושלים סיימתי הלילה. אם לפני כחודש, באקט של לקיחת אחריות, הצהרתי כי אני מעוניין למכור את הקבוצה ועד אז לא אפסיק להשקיע, הערב אני מודיע כי אני עוזב הכל וחוזר לארצות הברית. אמנה נאמן מטעמי עד שיגיע מי שמוכן לקחת על עצמו את המועדון".

קודם כל, נחמד שאלי טביב, שהורשע במספר עבירות, סוף סוף "לוקח אחריות" ועוזב את הכדורגל הישראלי (לפחות מודיע על כך). בכל זאת, לפי תקנון ההתאחדות הוא מעולם לא היה יכול להיות בעלים של קבוצת כדורגל בישראל - ובטח שלא של שלוש קבוצות כדורגל. אגב, טביב שקל לעזוב הקיץ כשחיפש מימון לקבוצה ובסוף התרצה לאחר שקיבל הבטחות כאלו ואחרות והצליח לבנות קבוצה בזול, יחסית.

דבר שני, זה אותו אלי טביב שלפני שנתיים הכריז: "אני ישבתי עם האנשים האלה. מדובר באנשים טובים שהתקשורת יוצרת להם דימוי שלילי". חברי לה פמיליה, הארגון הקיצוני שגם ממומן על ידי גורמים פוליטיים קיצוניים, הזמינו את טביב לפגישות ואירועים, ואף הביעו תמיכה בבעלים אחרי שזה הורשע בהכאת אוהד הפועל תל אביב. "אנו רוצים להביע תמיכה בבעלי הקבוצה אלי טביב בעקבות הרשעתו", מסרו מלה פמיליה ב-2014. "מאחלים לך שתהיה חזק ושתדע להצעיד את ביתר גבוה ומאמינים כי תעשה הכל על מנת שזה יקרה". בירושלים מדווחים שחלה התקררות ביחסים בין לה פמיליה וטביב אבל המועדון עמד מאחוריהם בכל דבר. מרכישת ציוד עידוד ועד פיטוריי המאמן מנחם קורצקי, שהיה שנוא על ידי האוהדים. אלי טביב הכריז פעם-פעמיים שהוא יכול להחתים שחקן ערבי ושלא יהיו מחאות נגדו, זה נעשה כמס שפתיים. טביב לא באמת התכוון להביא שחקן ערבי כדי להילחם במה שהוא מכנה "הקומץ".

בית"ר ירושלים היא קבוצת הכדורגל השלישית הכי אהודה בישראל (אחרי מכבי תל אביב ומכבי חיפה). על פי סקר כלכליסט כ-12% מהישראלים אוהדים או מרגישים סמפטיה לבית"ר ירושלים - מדובר על מספרים גבוהים ביותר של אנשים שרק רוצים לחזור למשחקי הקבוצה ולהרגיש שייכות למוסד המכובד הזה. אסור לחשוב שכל אוהדי הקבוצה הם מתפרעים חוליגנים. עם זאת, וזה יסכימו גם האוהדים השרופים ביותר, הקומץ השתלט על היציע כבר ממזמן. ובעידוד הקבוצה. רבים מאוהדי בית"ר המתונים כבר לא מעוניינים להגיע למשחקים, חלקם אף פתח קבוצת כדורגל משלו, בית"ר נורדיה. אל טביב, למרות דבריו הקשים, היה הבעלים שחיבק באופן פומבי את "לה פמיליה". הוא בעצמו הורשע בעבירות של אלימות.

בית"ר ירושלים היא בת ערובה של קבוצת מופרעים שמתרחבת ומתחזקת מדי יום. האירועים בבלגיה יחלישו את עוצמת המותג אבל יחזקו את "לה פמיליה" וחוליגנים נוספים אם לא יהיה בעלים שבסיוע המשטרה, ההתאחדות לכדורגל, עיריית ירושלים ואפילו המשטרה, ילחמו בהם. כשז'ואן לאפורטה, נשיא ברצלונה לשעבר, נבחר ב-2003 לנשיאות המועדון, אחד מהדברים הראשונים שעשה זה להילחם נגד קבוצת אוהדים פרועה למדי - Boixos Nois. הוא מנע מהם את הכרטיסים שקיבלו בחינם למשחקים והפך אותם לארגון שעובד מחוץ למועדון ולא איתו. הוא ספג על המהלך ביקורות רבות אבל המהלך הזה אפשר לאלפים רבים להגיע למשחקים במקומם ולא לפחד שהם יהיו חלק מהתפרעות אוהדים.

הבעלים הבא של בית"ר ירושלים יכול לקנות קבוצה לא רעה (למרות התבוסה 5-1 לשרלואה) וקהל אוהדים פוטנציאליי ענקי. אבל הוא יצטרך להגיע עם סכין בין השיניים ותוכנית ברורה של איך נלחמים עם חבורה של מתפרעים פוליטיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
הפתרון מאוד פשוט, אבל לאף אחד אין ביצים ליישם אותו
קצת עבודה של המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט, ומקימים כלוב ברזל גדול בחצר מגרש הרוסים. שלוש שעות לפני כל משחק של בית"ר יוכנסו כל המתפרעים והמזיקים בפועל ובפוטנציה לכלוב ויצאו חצי שעה אחרי גמר המשחק. כן, גם אם המשחק הוא בחו"ל, ולא, לא יותר להם להכניס כל מיני מכשירי רדיו, סמארטפונים וכיו"ב לכלוב. אם הם רוצים, הם יכולים להביא ספר, כזה ישן עם דפים מודפסים. לא צריך להילחץ, יש גם ספרים עם ציורים מאוד יפים. לחילופין הם יכולים לבהות בסורגים. אחרי חצי שנה כזו, לשמחתם של כל העוברים ליד האטרקציה התיירותית החדשה, התופעה תתמעט מאוד.
המסביר  |  18.07.15
8.
המועדון אולי שבוי, אבל שבוי מרצון
קודם כל לעניין טביב - זה ההיה רק עניין של זמן עד שזה יקרה. טביב פשוט חיכה להזדמנות לעזוב והפאשיסטים של לה פמיליה פשוט נתנו לו הזדמנות. אבל אל תדאגו, הוא לא יעזוב עוד הרבה זמן - עד שימצוץ כל שקל שיש במועדון וישאיר מאחורי עיי חורבות, בדיוק כמו שעשה בכפ״ס והפועל. לגבי טיעון ההנהלה השבויה - מדובר בשבויה מרצון כבר 20 שנה ויותר. זה לא מהיום ש״אוהדי״ ביתר לא מוכנים לקבל ערבים, ואף הנהלה לא עשתה שום דבר כדי להלחם בזה.
ערן  |  17.07.15
6.
בית"ר ירושלים תנוהל בידי ארגון פשע. בחזית יועמד קוף
כלומר איש עסקים לגיטימי שישמש עבור הארגון כדמות ייצוגית וכמלבין כספי הפשע הראשי. זו הדרך היחידה שבה יימצא רוכש למועדון, ומכיוון שכך בדיוק מנוהל עוד מועדון כדורגל אחד לפחות בישראל (וכולם יודעים) אין מניעה לכך שהתכנית הזו תוצא לפועל גם בבית"ר. ומכיוון שבארגון פשע ידובר, רחמנות על החוליגנים של לה פמיליה שיצטרכו לחזור מהר מאוד לחורים שלהם.
רן לוי  |  17.07.15
לכל התגובות