אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"תוכנית הרפורמות ביוון תהיה האסון המאקרו-כלכלי הגדול בהיסטוריה" צילום: בלומברג

"תוכנית הרפורמות ביוון תהיה האסון המאקרו-כלכלי הגדול בהיסטוריה"

יאניס ורופקיס, שהתפטר מתפקיד שר האוצר של יוון לפני פחות משבועיים: "תוכנית החילוץ השלישית תיכשל, לא משנה מי ינסה ליישם אותה"; לדבריו, "ניתנה לנו בחירה בין הוצאה להורג לכניעה, ראש הממשלה ציפרס בחר בכניעה כאסטרטגיית הפעולה"

18.07.2015, 15:29 | שירות כלכליסט
יאניס ורופקיס, שהתפטר מתפקידו כשר האוצר של יוון לפני פחות משבועיים, סבור כי הרפורמות הכלכליות שנכפו על המדינה "ייכשלו". בראיון ל-BBC טען ורופקיס כי תכנית הרפורמות "תירשם בהיסטוריה כאסון הגדול ביותר של ניהול מאקרו כלכלי".

קראו עוד בכלכליסט

הפרלמנט היווני אישר את התוכנית ביום חמישי, ואתמול (ו') היא אושרה על ידי הפרלמנט הגרמני, כך שניתן אור ירוק להתחיל בשיחות על תוכנית חילוץ שלישית ליוון. התוכנית צפויה להיות בגובה 86 מיליארד יורו שיועברו למדינה בתמורה ליישום צעדי צנע. ואולם ורופקיס פסימי: "התוכנית הזו תיכשל, לא משנה מי ינסה ליישם אותה". הוא אף הוסיף וקבע כי "היא כבר נכשלה".

ורופקיס ואשתו בהפגנה באתונה, צילום: איי אף פי ורופקיס ואשתו בהפגנה באתונה | צילום: איי אף פי ורופקיס ואשתו בהפגנה באתונה, צילום: איי אף פי

לדבריו, לראש ממשלת, יוון אלכסיס ציפרס, שבעצמו הודה כי אינו מאמין בתוכנית הרפורמות, לא היתה ברירה אלא לחתום על ההסכם עם מנהיגי גוש היורו: "ניתנה לנו בחירה בין הוצאה להורג לכניעה, והוא בחר בכניעה כאסטרטגיית הפעולה".

על פי התנאים, יוון צריכה לאשר בפרלמנט רפורמות נוספות עד יום רביעי הקרוב. נשיא היורוגרופ ירון דיסלבלום הזהיר כי על אף ההתקדמות, התהליך אינו פשוט. ההערכה היא כי הכנת תוכנית החילוץ השלישית תיארך ארבעה שבועות. בינתיים המועצה האירופית אישרה העברת חילוץ בגובה 7 מיליארד יורו ליוון מקרן החילוץ של האיחוד האירופי (EFSM), שתאפשר לממשלה לשלם בשבוע הקרוב חובות לבנק האירופי המרכזי ולקרן המטבע הבינלאומית. במקביל, הבנק האירופי העלה את גובה נזילות החירום שהוא מזרים לבנקים היווניים, החלטה שתאפשר להם להיפתח ביום שני הקרוב לאחר שלושה שבועות.

פיטורי שרים ביוון

ציפרס פיטר אתמול בלילה את השרים וסגני השרים שהתנגדו לתוכנית החילוץ שעליה הוא חתם עם מנהיגי האיחוד האירופי.

על השרים שציפרס פיטר נמנה שר האנרגיה פנאגיוטיס לפאזניס, שמנהיג את הפלג השמאלי של מפלגת השלטון סיריזה. שר העבודה, פאנוס סקורלטיס החליף את לפאזניס, ואילו את סקורלטיס החליף השר לענייני רפורמות מנהלתיות יורגוס קטרוגאלוס. בסך הכל החליף ציפרס 9 נושאי תפקידים בממשלתו.

חילופי הגברי בממשלה מרמזים ככל הנראה על כוונתו של ציפרס ללכת לבחירות מוקדמות בספטמבר או באוקטובר, פחות משנה לאחר שסיריזה ניצחה בבחירות. הליכה לבחירות עשויה לשחק לטובתו של ציפרס, שאמנם הצליח לאשר את תוכנית החילוץ בפרלמנט, אך רק בזכות התמיכה הזמנית של מפלגות האופוזיציה הגדולות. כיום עומד ציפרס בראש מפלגה שכרבע מתוך 149 הנציגים שלה בפרלמנט פנו נגדו בהצבעה על התוכנית. צירוף כוחות שלהם ושל כמה מחברי מפלגת "היוונים העצמאיים" עשוי להביא להפלת הממשלה המכהנת ולטרפוד יישום הצעדים שדרשו נושי יוון במסגרת תוכנית החילוץ. ציפרס נהנה כרגע מתמיכה בסקרים ובחירות עשויות להפוך את הזירה הפוליטית באתונה לנוחה יותר עבורו. אם אכן ייערכו בחירות בסתיו, תהיה זו הפעם הרביעית שיוון הולכת לקלפי מאז 2012.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות