אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השרים מתכוננים: קיצוץ רוחבי של 3% בתקציב משרדי הממשלה

השרים מתכוננים: קיצוץ רוחבי של 3% בתקציב משרדי הממשלה

עלות ההסכמים הקואליציוניים נאמדת בכ־8.5 מיליארד שקל ונתניהו יבקש כנראה להגדיל את הגירעון מעבר ל־3% מהתוצר. בקואליציה לא ששים להתגייס למען קיצוצים בתקציב לאחר שהדרישות של כחלון לבדו נאמדות ב־1.5 מיליארד שקל

18.07.2015, 20:35 | אורי תובל ועמרי מילמן

הממשלה לא תדון גם מחר (א') במסגרת התקציב לשנים 2016-2015 – נושא שהיתה אמורה לעסוק בו כבר בשבוע שעבר – וזאת בשל המשבר בקואליציה סביב התקציבים שהובטחו בהסכמים הקואליציוניים. גורם המקורב למשא ומתן העריך שמכיוון שראש הממשלה בנימין נתניהו מתקשה לשכנע את שותפיו שיסכימו לוותר על מה שהוסכם רק לפני חודשיים, ומכיוון שאינו מעוניין בהעלאת מסים, ככל הנראה יחליט על הגדלת הגירעון אל מעבר ל־3% מהתוצר. הממשלה אמורה לדון בתקציב לכל המאוחר בשבוע הבא כדי לאפשר למשרדי האוצר והמשפטים לנסח את חוק התקציב שיוגש לכנסת ב־30 באוגוסט.

קראו עוד בכלכליסט

התקציב הקרוב הוגדר על ידי אחד מבכירי האוצר בתור "התקציב הקשה ביותר בשנים האחרונות". מלבד ההסכמים הקואליציוניים הנדיבים גם מסקנות ועדת לוקר נכנסו לדיוני התקציב. כרגע מסתמן כי יהיה קיצוץ רוחבי של 3% בתקציבי משרדי הממשלה.

שר האוצר כחלון, צילום: אוהד צויגנברג שר האוצר כחלון | צילום: אוהד צויגנברג שר האוצר כחלון, צילום: אוהד צויגנברג

עלות ההסכמים הקואליציוניים מוערכת על ידי האוצר בכ־8.5 מיליארד שקל. להערכת האוצר, צריך לקצץ (או לפרוס) את ההסכמים כך שבתקציב 2016 ישולמו לא יותר מ־4 מיליארד שקל. באוצר אומרים כי כבר בשלב המשא ומתן קואליציוניים הודיעו למפלגות כי דרישות אלה יאלצו את הממשלה לעשות "התאמות לתקציב", כלומר קיצוצים. ייתכן ואם ההערכות הללו היו מתפרסמות בזמן אמת לציבור, ולא נשארות בחדרי הדיונים של המפלגות, הלחץ הציבורי היה מוריד אותם מהעץ הזה מלכתחילה. נראה שבקואליציה גם לא אהבו לשמוע את שר האוצר משה כחלון קורא לשותפיו "להתגייס למען התקציב", בעוד מפלגתו מתעקשת על שלוש דרישות בעלות של לפחות 1.5 מיליארד שקל – העלאת משכורות החיילים, דמי אבטלה לעצמאים והגדלת קצבאות הזיקנה.

ההערכות הן כי קיצוץ רוחבי של 3% יפנה כ־3 מיליארד שקל בתקציב, פחות מחצי מהדרישות בהסכמים הקואליציוניים.

במשרד האוצר אמרו בתגובה לשאלת "כלכליסט" על היקף הקיצוץ הרוחבי כי "לרשות הממשלה יש כמה כלים לצורך התכנסות למסגרות התקציב. בהתאם להחלטת הממשלה, ככל שתתקבל, וסדרי עדיפויותיה בנוגע למימון ההסכמים הקואליציוניים, תקציב הביטחון וגובה הגירעון יוחלט גם על ההתאמות הנדרשות לתקציב. טרם התקבלה החלטה בנושא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
קיצוץ
יש לקצץ מעובדי חברת חשמל מעובדי הנמלים מאנשי הקבע מעובדי הרכבת וכמובן מחברי הכנסת והשרים הם זוללים את כל התקציב אנשי הקבע שודדים את הפנסיה הציבורית ולכן יש גירעון עמוק כל הועדים החזקים שודדים את הציבור רכבת חברת חשמל מקורות ואנשי קבע וכמובן שרים וחברי כנסת המורים בישראל עובדים חצי שנה ואחכ בוכים המורים מרוויחים 6000 שח עד השעה 1 בצהריים וכמובן חצי שנה חופש ביזיון חופש גדול פסח סוכות שבועות יום עצמאות וכו בנוסף יום חופש בשבוע ועוד שנת שבתון אחרי שבע שנים וכמובן כל יום מסיימים ללמד בשעה 1
יואב  |  19.07.15
לכל התגובות