אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבי שקד: "לא בהכרח נכון לעשות אקזיט כמו Waze וישקר" צילום: בועז אופנהיים

תחקיר כלכליסט

אבי שקד: "לא בהכרח נכון לעשות אקזיט כמו Waze וישקר"

מייסד ענקית ההימורים 888 אבי שקד אוהב להצטייר כסוציאליסט וציוני, אף שהחברה שהקים רשומה בגיברלטר. כעת הוא רוכש ענקית נוספת בתחום תמורת 1.4 מיליארד דולר, ומספר לכלכליסט על המניות שנעל בכספת, על התנגדותו לאקזיטים ועל סלידתו מהתנהלות בעלי מגה

19.07.2015, 06:49 | גולן חזני

עסקת ענק נסגרה בסוף השבוע בתחום ההימורים המקוונים. חברת 888, שבשליטת אבי שקד ומשפחתו, תרכוש את חברת Bwin - שתיהן ענקיות הימורים באינטרנט - לפי שווי של כ־900 מיליון ליש"ט, שהם כ־1.4 מיליארד דולר. 888, שנסחרת כיום בבורסה של לונדון לפי שווי של 625 מיליון ליש"ט, מפעילה שירותי הימורים מקוונים ללקוחות פרטיים, ובנוסף מוכרת תוכנות ושירותים נלווים שמאפשרים לחברות אחרות להפעיל אתרי הימורים בעצמן. מייסדי החברה אמנם ישראלים והיא מחזיקה מרכז פיתוח בארץ, אבל בפועל היא רשומה בגיברלטר.

קראו עוד בכלכליסט

אבי שקד, מי שייסד את חברת ההימורים ב־1997 עם אחיו אהרון שנפטר, מחזיק ביחד עם יורשי אחיו כ־51% ממניות 888 והאחים שי ורון בן־יצחק מחזיקים ב־11%. אחרי הרכישה בעלי מניות Bwin יחזיקו ב־49% מהחברה הממוזגת, שקד ויורשי אחיו יחזיקו כל אחד ב־13.3% והאחים בן יצחק ב־5.7%. בראיון בלעדי ל"כלכליסט" בעקבות עסקת הענק אומר שקד שאינו מאמין באקזיטים, אלא בהתרחבות של חברות ישראליות.

 , צילום מסך: www.888.com צילום מסך: www.888.com  , צילום מסך: www.888.com

מה המשמעות של העסקה בשבילך?

"היא מרגשת אותי. לא היתה עסקה בסדר גודל כזה בישראל בתחום ההייטק (רכש מצד חברות ישראליות, ג"ח). אני מנסה להתוות דרך חדשה לדור הצעיר שיודע מה זה אקזיט אבל לא יודע מה זה חברה ל־100 שנה. אקזיט הוא לא דבר לא נכון, אבל יש עוד צדדים למטבע. אם זה נכון לטבע, אז צריך לתת כתף ולא לעשות בהכרח את מה שווייז וישקר עשו. זו הדרך שלנו לבטא את האמון במדינת ישראל, ביכולת הטכנולוגית שלה ובעתיד שלה. אני רוצה להזכיר שהאחזקה בחברה הנרכשת תעבור אלינו רק בעוד כמה חודשים, כשיסתיימו הבדיקות הרגולטוריות".

אתה מדבר על לחנך את הישראלים לא לבצע אקזיטים, אבל החברה שלך בכלל לא ישראלית.

"נכון, היא רשומה בגיבלרטר ומשלמת שם מסים, מסיבה פשוטה מאוד. בישראל לא קיבלנו אישור להקים חברת הימורים. פנינו לראש הממשלה בתקופה שאביגדור ליברמן היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אבל סירבו לתת לנו. זו היום חברה בינלאומית, אבל המייסדים והדנ"א מאוד קשורים לישראל".

בסופו של דבר אתם חברת הימורים באינטרנט. זהו תחום שנוי במחלוקת, לפחות בארץ.

"אנחנו פעילים במדינות שהתרבות שלהן שונה משלנו, וכל הפעילות תחת רישיון. אין שום פעילות עסקית בישראל. אנחנו מעסיק שמוביל את התעשייה ומפרנס מאות משפחות בישראל".

כספות נעולות, אוקיינוסים ומפלגת העבודה

המניות של אבי שקד ב־888 מצויות בידי נאמן. כמה שנים לאחר שהוקמה החברה הוא העביר אותן לחברת נאמנויות במודל שלא מאפשר לו לקבל אותן בחזרה, אלא רק למשוך שכר חודשי עבורו ועבור שני בניו. "כשהעברתי את המניות שלי הבנקאי אמר לי: 'אתה מבין שאתה מכניס את הכסף שלך לכספת, זורק אותה לאוקיינוס ואת המפתח זורק לאוקיינוס אחר?'", אומר שקד. ההליך הזה משקף את רצונו של המיליארדר מסביון להצטייר כמי שאינו מונע מתאוות ממון.

שקד נולד בנתניה, למד הנדסה כימית והחל את דרכו העסקית בקבוצת הטלקום MCI בארה"ב. ב־2005 ניסה להיכנס לחיים הפוליטיים והתמודד בפריימריז של מפלגת העבודה, אבל לא הצליח להתברג למקום ריאלי.שקד הוא סרבן סדרתי להצעות רכש. בתחילת השנה הציעה עוד ענקית הימורים, ויליאם היל, לרכוש את 888 תמורת 750 מיליון ליש"ט, אבל הצעתה נדחתה, וזו אינה הפעם הראשונה - לדברוקס הציעה לרכוש אותה ב־2009 וטדי שגיא ב־2011.

אם היית מסכים להצעת הרכישה יכולת לשלשל לכיסך כ־300 מיליון דולר. יכולת לפגוש המון כסף, וסירבת.

"הביטוי לפגוש כסף הוא לא בלקסיקון שלי. הביטוי להתוות דרך בהחלט כן. לפני עשרים שנה עשינו היסטוריה כשהיינו חברת האינטרנט הראשונה בארץ. לפני עשר שנים עשינו את הצעת המכר הגדולה בהיסטוריה של המדינה, והיום אנחנו עושים היסטוריה שלישית עם הרכישה הגדולה ביותר. אני מקווה שחברות נוספות לא יתייחסו לאקזיט כאל ערך עליון".

השותפים שלך לא הסכימו איתך בהצעה של ויליאם היל. הם ביקשו למכור.

"בוא נסתכל על העובדות. הסכמנו לוותר על 48% מההון שלנו (התשלום במניות, ג"ח), זו לא הלוואה. הדירקטוריון החליט כך עבור הציבור. ברוב החברות הציבוריות בעולם אין בעל שליטה, הדירקטוריון מקבל החלטה והאסיפה הכללית אומרת כן. אצלנו המייסדים מחזיקים 60%, והם אלה שנתנו את הטון ואמרו להנהלה - אנחנו מוכנים לוותר על 48% מההון שלנו, קחו את המניות ותשתמשו בהן. זו הדרך שאני אוהב להתוות לציבור. במקום להנפיק אג"חים ואחר כך לבצע מחיקות, לעשות את הדברים הפוך. קודם להכניס את היד לכיס, לומר לחברה: קחו, תשתמשו בזה. ככה גם הסכנה פחותה, גם האתגר גדול יותר וגם סימון המטרה קל יותר, כי לא צריך להחזיר לבעלי השליטה את הכסף שהשקיעו. זה לא חוב, זו נתינה.

"כך אפשר להביא חברות לממדים גדולים יותר. אם אתה גדל אורגנית, אתה יכול לסמן את גרף הצמיחה שלך, אבל אין בו קפיצה. אתה לא יכול לקבל חזרה. אני מדגיש את זה כי שאלת על שאר בעלי המניות. זו אחזקה משותפת, פה אחד, וככה כולם חושבים. זה נדיר ויפה".

לפי המידע שבידי שאר בעלי המניות דווקא רצו למכור לוויליאם היל, ואתה התנגדת.

"העובדות מדברות בעד עצמן".

ההחלטה לסרב לוויליאם היל התקבלה פה אחד בדירקטוריון?

"בוא נעזוב את העבר. העובדות הן שלא נענינו לעסקאות אקזיט".

לעולם לא תמכור את החברה?

"אסור להגיד דבר כזה כשהחברה היא ציבורית. הוא לא נכון כלפי בעלי מניות מטעם הציבור".

איך ייראה עתיד החברה הממוזגת?

"יהיה יותר קשה, אבל אנחנו סומכים על היכולת הטכנולוגית של הישראלים, לידע ולתעוזה שלהם אין אח ורע בעולם. אם נצליח? נראה בעוד עשרים שנה".

המיליארדר מסביון שרצה להיות סוציאליסט

אף שהוא בעל הון, שקד שואף להציג עצמו כבעל תפיסת עולם סוציאליסטית וחברתית. שרגא בירן, מבעלי רשת מגה הקורסת, שמבצע בימים אלה הסדר חוב, הוא דמות דומה מבחינה זו.

שרגא בירן, צילום: עמית שעל שרגא בירן | צילום: עמית שעל שרגא בירן, צילום: עמית שעל

מה אתה חושב על שרגא בירן?

"לא מסתדר לי שבעל שליטה בחברה מתנער ממנה כשהיא בקשיים. אני מקווה שדוגמאות הפוכות, של בעלי שליטה שמסכימים לוותר על חלק מההון שלהם בשביל החברה יהיו דומיננטיות יותר. אצלנו אין פנסיונרים שקנו אג"ח והפסידו את כספם ואין ציבור משקיעים שנאלץ לספוג מחיקות. זו דרך שונה ואני מקווה שאחרים יילכו בעקבותיי".

עקבת אחרי הסיפור של מגה?

"זה עצוב שהבעלים והתנועה הקיבוצית מתנהגים ככה לעובדים, לספקים וללקוחות. בושה".

מה גרם לשינוי הזה מצד הקיבוצים?

"הם שינו את פניהם".

אולי הם נגררים אחרי בעל השליטה הדומיננטי?

"היו כבר מקרים ששותף אחד נתן כתף יותר מאחרים, ראה מקרה ערוץ 10. לא תמיד נותנים לעסק ליפול".

מה היית עושה אחרת מבירן?

"לא הייתי מגיע למצב של גיוס אג"חים מהציבור. האיש עשה עד היום די הרבה. יכול להיות שהיה צריך לפרוש לפני כן. אני מעיד על עצמי שפרשתי לפני. לא צריך להגיע לגיל 84 בשביל לפרוש. אני לא מקבל שום צורה של פגיעה בספקים, לקוחות, מלווים ומשקיעים, בסדר הזה".

שאפת להיות חבר כנסת. מה תפיסת העולם שלך לגבי הגז?

"קודם כל שמדינת ישראל תקבל את אספקת הגז לדורות הבאים. הייצוא צריך לחכות. משאב לאומי צריך להישאר בבעלות המדינה".

יזמים השקיעו הון וסיכנו את כספם.

"נכון, ומגיע להם להרוויח, אבל הרווח צריך להיות סביר. 5000% זה לא רווח סביר, 40% כן. אפשר להסתפק ב־40% רווח למשקיעים ואת היתר להפנות למדינה, לכלכלה, לחינוך, לבריאות, לרווחה. יש מספיק מה לעשות עם הגז במאה השנים הקרובות".

למי הצבעת בבחירות?

"המחנה הציוני".

אתה עדיין מרגיש שייך לשם, למרות שלא הצביעו עבורך בפריימריז?

"הבוחרים לא נתנו לי מספיק קולות, והם כנראה צודקים. כנראה לא הייתי מוכן. הם רצו יותר ניסיון של שירות ציבורי מזה שהיה לי, והצדק איתם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

35 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
הערכה הדדית שהפכה להפניית עורף מאכזבת
היכרותי אתו החלה בשנים בהן התגורר ועבד באחד מישובי עמק הירדן, היכרות שהיתה מלווה בתחושת אמון והערכה הדדית. בעבור השנים הופתעתי מאוד מדפוס התנהגות מתסכל מצידו שהתבטא בהפניית עורף מבישה, כשברקע לא נמצאה שום כוונה לטובת הנאה אישית.
ש.  |  02.06.17
33.
לכל המתלהמים הבורים
מי שלא מכיר איך תעשיית ההימורים עובדת שלא יגיב. לא הרס משפחות ולא נעליים. הימורים זה תחום שנמצא תחת פיקוח מאוד הדוק, להבדיל מפלטפורומות "השקעות" מאוד מסוכנות של פורקס ואופציות. ספק המשחקים מתחייבים לחשוף את הסתברויות המדויקות של סיכוי הזכייה. איפה ראיתם חברת פורקס שמתחייבת לסיכויים מסוימים?! אסור לחברת המשחקים להבטיח רווחים פוטנציאלים לשחקנים. חובה לזהות ולחסום שחקנים כפייתיים, מרמים ומלביני כספים. איפה כל זה באופציות הבינאריות?
קול שפוי  |  20.07.15
לכל התגובות