אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי.בי.איי ומגדל שוקי הון ממזגות את פעילות הברוקראז' צילום: אילן בשור

אי.בי.איי ומגדל שוקי הון ממזגות את פעילות הברוקראז'

מנכ"ל אי.בי.איי, עדו קוק: "אנחנו מתמחים בהענקת שירותים למוסדיים ומגדל בקמעונאים ולכן נהנה משני העולמות"; אי.בי.איי יחזיק ב-80% מהחברה הממוזגת

19.07.2015, 13:38 | רעות שפיגלמן

בית ההשקעות אי.בי.איי, בניהולו של עדו קוק, ומגדל שוקי הון בניהולו של יוסי בן ממזגות את פעילות חברי הבורסה שלהן.

קראו עוד בכלכליסט

אי.בי.איי יחזיק את הנתח העיקרי מהחברה הממוזגת (80.1%) ומגדל שוקי הון בשאר (19.9%). מהלך המיזוג החל בחודש האחרון והושלם היום, ויפעל תחת החברה הממוזגת שתמשיך להיקרא IBI שירותי בורסה.

   

עדו קוק, מנכ"ל בית ההשקעות אי.בי.איי אמר בשיחה ל"כלכליסט" כי "עולם הברוקראז' הוא עולם מאוד תחרותי, בייחוד בתחרות של חברי הבורסה שאינם בנקים מול הבנקים. יש משמעות רבה למיזוג וליתרון לגודל לאור התחרות והרגולציה בענף".

קוק ציין כי המיזוג הוא למעשה סינרגיה של פעילות שני בתי ההשקעות בתחום: "אי.בי.איי מתמחה בהענקת שירותי בורסה ללקוחות מוסדיים ומגדל שוקי הון מתמחה בהענקת שירותים יותר ללקוחות הקמעונאיים ולכן נהנה משני העולמות". בנוסף למגדל שוקי הון יש גם פעילות ענפה יותר של מסחר תוך יומי והסכם עם בית השקעות זר לפעילות ברואקראז'.

העסקה כפופה לאישור סופי של הממונה על ההגבלים העסקיים והבורסה לניירות ערך בתל אביב. את מגדל שוקי הון מייצגים בעסקה עו"ד שירי שחם ועו"ד דני מרקוביץ ממשרד יגאל ארנון ושות', לצד עו"ד ירון טל, יועץ משפטי ראשי וסמנכ"ל במגדל שוקי הון. את IBI בית השקעות מייצג עו"ד אודי אלפסי ממשרד גרוס, קליינהנדלר, חודק ושות', לצד עו"ד עידית עמיר, סמנכ"ל יעוץ משפטי ורגולציה ב- IBI בית השקעות.

חדר מסחר (ארכיון), צילום: צביקה טישלר חדר מסחר (ארכיון) | צילום: צביקה טישלר חדר מסחר (ארכיון), צילום: צביקה טישלר

מיזוג חברי הבורסה יביא לעליית מחירים בטווח הקצר

ההגבלה הקיימת כיום בשוק עבור חברי הבורסה שאינם בנקים (חש"בים) לבצע את פעילות הברוקראז' שלהן דרך צד קשור עד היקף של 20%, הביאו לכך שבתי ההשקעות מבצעים מכרז וצריכים לקבל את ההצעה הזולה ביותר. מי שמציע את המחירים הזולים ביותר אלו הבנקים שגם לא צריכים להעמיד הון עצמי ספציפי. כך הבנקים דוחקים את היקף הפעילות בבורסה של בתי ההשקעות מה שמביא למיזוגים.

בהתאם לכך כלל פיננסים מכרו את פעילות חברי הבורסה שלהם בסוף 2013 לבנק ירושלים. ההערכות הן כי מיזוג חברי הבורסה יביא לעליית מחירים בטווח הקצר, שמצד אחד זה טוב לחברי הבורסה שהם לא בנקים שסובלים מהמחירים הזולים שמציעים הבנקים, אך מצד שני בטווח הארוך יותר חברי הבורסה הקטנים צפויים להידחק מאוד לשוליים.

גורם המקורב לעסקה הסביר ל"כלכליסט" כי "מיזוג אי.בי.איי ומגדל נעשה בעקבות נפח הפעילות המצומצם של מגדל שלא מרוויחה מפעילותה חבר בורסה, לעומת היקף פעילות גדול יותר כחבר בורסה שיש לבית ההשקעות אי.בי.איי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות