אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק שכירות הוגנת תעלה להצבעה רק בנובמבר צילום: עמית שעל

הצעת חוק שכירות הוגנת תעלה להצבעה רק בנובמבר

לפי ההצעה, יוקם מאגר נתונים ובו מחירי השכירות בכל הארץ. כל משכיר יחויב להעביר לרשם שכירויות שיתמנה, חוזה חדש בתוך חודש מהחתימה

20.07.2015, 08:41 | אמיתי גזית

ההצבעה על הצעת חוק שכירות הוגנת שיזמה ח”כ סתיו שפיר ומקודמת על ידי יו”ר סיעת כולנו ח”כ רועי פולקמן נדחתה למושב הכנסת הבא, בנובמבר.

קראו עוד בכלכליסט

פולקמן התכוון להעלות את ההצעה להצבעה בוועדת השרים לחקיקה אתמול (א') על מנת לזרז את ההליכים לאישורה בקריאה טרומית, אך החליט ברגע האחרון לדחות אותה כשהסתבר לו שאין לה רוב בקרב השרים.

ח"כ רועי פולקמן, צילום: מיקי אלון ח"כ רועי פולקמן | צילום: מיקי אלון ח"כ רועי פולקמן, צילום: מיקי אלון

לפי ההצעה, יוקם בישראל מאגר נתונים פתוח לעיון הציבור שבו יוצגו מחירי השכירות בכל רחבי המדינה. כל משכיר יחויב

להעביר לרשם שכירויות שיהיה כפוף למשרד המשפטים או משרד הבינוי פרטי חוזה חדש בתוך חודש מהחתימה עליו, והפרטים יהיו חשופים לציבור כמו גם פרטים היסטוריים מחוזים קודמים באותה דירה - ללא ציון שמות המשכיר והשוכר. כך מקווים יוזמי החוק ליצור מנגנון פיקוח של השוק החופשי שיאפשר לשוכרים להתמקח על שכר הדירה שלהם.

בנוסף, נבחנת האפשרות להעניק לבעלי דירות שלא העלו את שכר הדירה במשך שלוש שנים הטבות במס שבח.

כמו כן נשקלת הטלת חובה על המשכירים לעמוד בהוראות מחייבות לגבי

גודל הדירה ומפרט מינימלי מחייב. מנגנונים אלה מהווים תחליף להצעתה המקורית של שפיר, שביקשה להגביל את היכולת להעלות שכר דירה אך נתקלה בהתנגדותה של שרת המשפטים איילת שקד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות45 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

45.
בסיעת כולנו - כל צעד רפורמה/הצעה מלווה באפס הגיון רציונלי והמוון מאגלומניה פופוליסטית
אין רפורמה והבטחה והצהרה של כחלון וחבריו שאין בה סימני שאלה של רציונליזים בריא והגיוני . החל מהצהרת תוכנית למשתכן שהוגדר בתיקצבו של 1.7 מיליארד שח ומטפס ל -2 מיליארד שח מבלי שיש בכלל הסבר למקורות 300 מליון שח החריגה בתיקצוב... כל בר דעת שמביט על התנהלות סיעת כולנו וכחלון בפרט מגלה שיש כאן צעדים מתוך מאגלומניה שמלווה בדיקטטורה ושאיננה תואמת את כללי השוק החופשי ומדינת דמוקרטיה. תוכניות כחלון ושות. יעוררו המוון תביעות בבג"ץ החל מאיכות הבניה באמצעות קבלנים זרים והעדר כל אחריות לבניה בעתיד ...ועוד ועוד הצהרות והבטחות והצעות שאין להן כל אחיזה להתממשות במציאות ממשלת ישראל על דורותיה כולל ממשלה זו ובמבט לדרך התנהלות הממשלה היום - הציבור מזלזל ובז לממשלה הזו וכל הצהרות והבטחות נבחריה שאיתם נמנע כחלון וסיעתו. תרבות הישראבלוף והקומבינות והשחיתות הושרשו במשכן הכנסת וממשלות ישראל באופן שמעורר בחילה בציבור. נבחרי הציבור העושקים קופת המדינה בשכר של מילירדים ופנסיה עם הטבות ינוקא של מילירדים הם אלו שידאגו לזוגות צעירים ומחיר שכירת הדירה במחיר מפוקח /יוזיל את מחירי הדיור כאן ??? הציבור מבין שכספי המדינה בכל מס אמת שהציבור משלם מפטם אוכלי חינם פופוליסטים בממשלות ישראל באפסס דאגה אמיתי לרווחת מדינת כלל אזרחיה . כל משכיר יחויב להעביר לרשם שכירויות שיהיה כפוף למשרד המשפטים או משרד הבינוי פרטי חוזה חדש בתוך חודש מהחתימה עליו, והפרטים יהיו חשופים לציבור כמו גם פרטים היסטוריים מחוזים קודמים באותה דירה - ללא ציון שמות המשכיר והשוכר... כחלון מנסה לתפור עוד תפקידים למקורביו אההה ??? היגיעה הזמן שחברי הכנסת יבינו שהם עובדי מדינה אוכלי חינם שעושקים את קופת המדינה ומתקיימים על גב עושק כספי משלם המיסים בישראל !! היגיעה הזמן לחשוף שהגנב מ-120 כוכלי חינם הגנבים פטור מחובת דיווח /תשלום מס אמת וכל חובה לעניין קנינו ורכושו הפרטי - הדירות אינן בבעלות האפוטרופוס הכללי של יחידת שר המשפטים..דירות אינן בבעלות דיור ציבורי ...מה בדיוק מידע זה יוביל את כחלון להבין ??? הרי כחלון ושות. משולים ל"סוסים" שדוהרים בקצב האור להתרסקות בתהום עמוק שמתקרב וקרב ובא לכחלון וממשלתו גם ..תרתי משמע.
הפסיכיאטר התורן  |  22.07.15
44.
שוק "ההשכרה המזדמנת" בישראל הוא נכס חשוב מאוד למערכת הדיור במשק מדינה נאורה!
אמנם ...המדיניות הממשלתית מנסה להגדיל את היצע הדירות לשכירות בישראל באמצעות סבסוד כבד של קרקעות, על-חשבון תקציב המדינה. באותה עת, פועל שוק דיור גדול להשכרה שלמעשה "מסבסד את עצמו" ללא כל עלות לתקציב המדינה !!! לשוק השכירות הזה אין שם וזהו שוק "שכירות מזדמנת". תרון חשוב של שוק ההשכרה המזדמנת הוא, שמדובר בפיזור עירוני וארצי, הכולל מלאי מאוד מגוון, תוך שילוב בתוך אזורי מגורים "רגילים". ניסיונן של מדינות אחרות מראה שמתחמים גדולים המיועדים מראש לדירות להשכרה, מועדים לבעיות. שוק זה - "שכירות מזדמנת" מספק כרבע מיחידות-הדיור במשק, 50% בתל-אביב ובאזורים מסוימים בעיר אפילו 70%. רוב השוכרים אינם זונחים את הרצון לרכוש דירה, אלא שוכרים בשלבי מעבר בחיים. בדיון הציבורי הלוהט על דיור להשכרה נשמעות טענות, ששכירות מסובסדת נהוגה "בכל העולם"', והדוגמאות הן ברלין, וינה, אמסטרדם, ושטוקהולם (באופן שגוי משווים גם למנהטן). ואכן, בערים אלה שיעור משמעותי של שכבות הביניים מוכנות לגור בשכירות קבועה, אולם אלה הן דוגמאות יוצאות-דופן אפילו ב-OECD . בטכניון, הוצג על-ידי מומחים אירופים מחקר השוואתי על שכירות במדינות הים התיכון, שתרבותן דומה לנו. המחקר הראה, שגם במדינות אלה דיור בשכירות (מזדמנת) נתפס רק כשלב ביניים, ומשקי-הבית מעדיפים רכישה. יצוין, כי במדינות אלה הפיקוח על מחירי השכירות שהונהג אחרי מלחמת העולם השנייה, בוטל, ולא שוקלים להחזירו. ברוב ארצות אירופה, אוסטרליה, דרום אמריקה, סין, טייוואן ועוד קיימת העדפה של דיור בבעלות שמוצע במודל היצע דירות בבעלות משקיעים " ב- "שכירות מזדמנת" . מדינת ישראל מנסה כל מספר שנים להשיק תוכנית חדשה לעידוד בנייה ממוסדת של דיור ייעודי להשכרה לשכבות הביניים. האחרונה בסדרה היא "דירה להשכיר". כולן נכשלו והניבו מספר זעום של יחידות-דיור. הבעיה היא, שמחירי הקרקע והמיסוי על בנייה בישראל גבוהים מאוד (אולי בין הגבוהים בעולם). הקמת דיור ייעודי להשכרה דורשת מהיזמים להיערך נוסף לבנייה ולמכירה גם לניהול הדיור, לתחזוקתו ולחידושו לאורך זמן. לכן נדרשת תשואה של 9%-10% - שפירושה בישראל, מחירי שכירות ברמה שמשקי-הבית לא יכולים לשלם (בערי השדה בארה"ב ובקנדה עדיין יש כדאיות כזו). לעומת זאת, בשוק השכירות המזדמנת בישראל, התשואה היא של 2.5%-5% בלבד. בעלי הדירות מוכנים להשכיר בתשואה נמוכה יחסית משום שהם מצפים ששווי הדירה יעלה. כאשר התשואה יורדת עוד יותר, כפי שכבר קרה בעבר, עלולים בעלי הדירות להסתפק בציפיות לעליית שווי הדירות, ולהשאיר חלק מהדירות נעולות. שוק "ההשכרה המזדמנת" בישראל הוא נכס חשוב מאוד למערכת הדיור במשק. במקום לראותו כאויב, יש לראותו כתופעה מבורכת. יש להסדירה בדרכים חכמות בלי לגרום נזק ל"ביצי הזהב הקטנות", הפזורות בכל הארץ, ונותנות שירות חשוב לתושבים ללא עלות נוספת לתקציב המדינה. אליכם -סיעת כולנו וח”כ רועי פולקמן
סוף מעשה במחשבה רציונלית תחילה  |  22.07.15
43.
רכישת דירה הינה ככל מוצר בשוק החופשי ומהווה קנינו הפרטי של האזרח !!
גם הטלת מס רכישה של 80% לא ימנע ממשקיעים לרכוש דירה להשקעה לעת פנסיה במדינה שבה הממשלה מקצצת ברווחת האזרחים- הזקנים-החולים משנה לשנה !! במדינה שאין לכל אזרח פנסיבה כשל חבר כנסת וכחלון של 80.000 שח לעת זקנה - ההשקעה בדירה מהווה את האפיק לאבטחת הזקנה והנפילה למחלה !! במדינה שבה נבחרי הציבור מממנים מקופת המדינה משכורות לעובד המדינה שנבחרי הציבור הינם חלק ממנה על גב עושק והטלת מיסים על האזרחים משלמי מס אמת לאורך כל חייהם - ההשקעה ברכישת דירה בכלל ודירה להשקעה הינה ההשקעה הבטוחה ביותר בראייה לתווך השנים הבאות כאן ובכלל העולם. להטיל מס על שכר דירה זה לא ימנע מהמשקיעים לרכוש דירות להשקעה והמיסים יגולגלו על השוכרים בדמי השכירות . להטיל חובה על שכירות "מגונת" על בעלי הדירות וכביכול להעניק להם מענק של 5000 שח לשנה במהלך 3 שנים בכפוף לא העלאת שכר הדירה - זה מגוחך מאחר ובעלי הדירות ישכירו בכל מקרה במחיר הרצוי להם ו/או יעדיפו להשאיר דירות ריקות ולא לשלם מס על הכנסות משכר דירות שבבעלותם. במקום שהמדינה תתן מענה ופתרונות דיור על ידי בניה של 250.000 יחדיות דיור בתוך פחות משנה לצעירים במרכז הארץ ולא רק בפריפריה כפי שכחלון מתמקד ..לא יחול כאן כל שינוי במחיר הדירות ואחוז לוקחי המשכנתאות !! העליהום שכחלון מנסה לקומם על בעלי הדירות והפיכתם לאויבי העם והצעירים מחוסרי הדיור גורמים ל"אפקט כחלון " תרתי משמע - ללקיחת יותר משכנתאות ורכישת דירות ללא כל המתנה אצל הזוגות הצעירים והמשקיעים. במלחמות כחלון שוכח שיש רק ותמיד 2 מפסידים !! במדינה שבה אין משקיעים אין גם כלכלה יציבה ולא דירות להשכרה ... במדינה שבה פוליטיקאים שרלטנים מנסים להשליט דיקטטורה כלפי בעלי נכסים שנירכשו ממיטב כספי האזרחים ושנות עבודתם כאן ושילמו מיסים לאורך כל שנות עבודתם וחסכו לכחלון נותר רק לקפץץץץ... ביום שבו משכירי הדירות יאמצו את מגמת הפסקת השכירות למשכירים כחלון יהיה בבעיה גדולההה מאווד ... קרב ובא הרגע שבעלי נכסים במרכז הארץ עומדים להתארגן בהעלאת מחיר השכירות ולשקול העמדת דירות ריקות תמורת אפס תשלום מיסים מהכנסות שכר דירה. בשוק חופשי הנוסחא פשוטה - ההיצע בישראל קטןןןןןן מאוד אל מול הביקוש לדירות !! כחלון חייב לחזור לאוניברסיטה וללמוד שיעור ראשון בכלכלה שוב...בכדי להבין את מה שכל סטודנט מתחיל מבין ללא כל קשיי הבנה.
צופיה לבכיה  |  21.07.15
42.
כחלון מחפש להסית את הדיון מבעיית יוקר הדיור והעדר היצע של בניית דירות לזוגות צעירים
כחלון שלא מצליח לתת מענה לבעיית הדיור - כעת בבעיה גדוללללה יותררררר מתגלה שאחוז לקוחי המשכנתאות בעיקרם אלו זוגות צעירים 80% מלוקחי המשכנתאות בחודשים 6-7 -2015 הם זוגות צעירים שהפסיקו להאמין לממשלה ולכחלון !!! מתוך כלל המשכנתאות רק 20% מהם הם של משקיעים בדירה להשקעה !!! מחיר למשתכן לחרדים, קריטריון לצבא- שירות לאומי? מה פתאום! קריטריונים לילדים ומבחני הכנסה?? מה פתאום ! לא סתם ש"ס יושבים בשקט, הם מקבלים מכחלון עשיו מתנה של מיליארדים !! החרדים יקנו דירות במחיר מוזל! ובמקביל ימשיכו לעבוד בשחור ...גועל נפש! פתרונות כחלון זה בלוני הליום מלאי הבטחות לחרדים ואפליית ציבור צעירים שמשרת -עובד ומשלם מיסים כאן ! כל בר דעת מבין שצריך לרוץ לקחת משכנתא עכשיו ומהר ולקנות דירה בטרם נשלם עליה עוד 10% יקרר יותר בעוד אפקט דפקט כחלון https://youtu.be/6IVuHxTLwsY
קקון אלי ונירה , זוג צעיר , תל אביב  |  21.07.15
41.
כחלון שבונה דירות למשתכן החרדי ומפטם במיליארדי שח טפילים במצוקת פתרון דיור לצעירים?
מתווה תוכניות הדיור הגרנדיוזית של כחלון המכריז שכל קרקעות המדינה ישווקו מעתה בשיטת מחיר למשתכן, שכל הדירות יימכרו בשיטת דירות למשתכן, וש־80% יימכר לזוגות צעירים והיתרה למשפרי דיור. מחיר למשתכן היא שיטת שיווק שבה הקבלנים שניגשים למכרז לא מתבקשים להציע את המחיר הגבוה ביותר לקרקע, אלא את המחיר הסופי הנמוך ביותר לדירה, שבו היא תימכר אחרי הבנייה. 1.בשביל לתת הנחות משמעותיות על הדירות צריך לתת לקבלנים הנחה גדולה על הקרקע. באיזורי הביקוש מדובר בהנחות שיכולות להגיע למאות אלפי שקלים לדירה. מישהו צריך לספוג את ההנחה הזו, והמישהו הזה הוא קופת רשות מקרקעי ישראל (רמ”י). לא בטוח שיש שם מספיק כסף 2.בשביל לחלק דירות במחיר מופחת צריך להגדיר קריטריונים לזכאות. ההסכם הקואליציוני אמנם קובע שידובר רק בזוגות צעירים שאין להם דירה, או רווקים מעל גיל 35 בלי דירה, אבל אלה לא קריטריונים מספיקים. הניסיון מראה שברגע שהמדינה מנסה לקבוע קריטריונים לזכאות, העסק הופך לפוליטי כפי שגילינו לעניין ביטול חובת השרות בצה"ל ובדיקת כושר השתכרות של המועמדים לקבלת ההטבה. 3.רמת הבנייה. הקבלנים יידעו להעניק הנחות על הדירה תוך שהם מעגלים פינות ברמת הבנייה. בשביל להימנע מזה המדינה תצטרך להגדיר את רמת הבנייה בעצמה וזה כבר עניין מסובך. וגם אם המדינה תקבע סטנדרט, זה לא אומר שהיא תדע איך לפקח על זה 4.כחלון דרש פירוק המונופול שיש כיום לרמ”י ולפרק את השלבים הראשונים - איתור הפרויקטים, התכנון והשיווק שלהם. הוא מתכוון שמלבד רמ”י, יעסקו בכך גם קק״ל, משרד הבינוי, חברת עמידר, החברה הממשלתית ערים ואפילו רשויות מקומיות. בשביל שכל אחד מהגופים האלה יפתח יכולות שתאפשר את התחרותיות הזו, נדרשים תיקוני חקיקה נרחבים, תהליכים של רכישת ידע וגיוס כוח אדם מתאים. כל זה עולה כסף לקופת המדינה /מכספי הציבור אבל בעיקר לוקח הרבה זמן. בינתיים מצוקת מחירי הדיור לא נעלמת לשום מקום. ואם לפי האוצר המחירים עולים כי הביקוש גבוה וההיצע נמוך, הרי שכל רפורמה של כחלון תגרור ירידה בקצב השיווק הנוכחי של הקרקעות בידי רמ”י, דבר שעלול להביא לזינוק גדול במחירי הדיור !!! כחלון מתכנן להפוך את עצמו לדיקטטור נדל״ן. הוא מבקש לקחת לעצמו את כל הסמכויות שאפשר, בשביל שאף אחד לא יוכל לעצור את תוכנית הדיור שלו. הוא יהיה שר האוצר, ראש רמ”י, ראש מנהל התכנון, ראש הקבינט לענייני דיור ושר הבינוי יהיה איש מפלגתו. הוא ימנה גם את כל ראשי מחוזות התכנון במנהל התכנון. גם יו”ר הוועדה הארצית לתכנון ובנייה יהיה מינוי שלו, והרשימה עוד ארוכה. זה מעיד על כך שהוא מבין עד כמה גרנדיוזית התוכנית שלו, אבל גם שהוא מבין שהוא יזדקק לשיתוף פעולה נרחב. וכאן הוא עשוי להיתקל במכשול בדמות שני גופים שלא נמצאים בשליטתו - הרשויות המקומיות והכנסת. וליתר דיוק חברי הכנסת. לא בטוח שכל חברי המשכן ישושו לשתף עימו פעולה. כחלון ראה מה קורה לקודמו בתפקיד לפיד, כשיו”ר ועדת הפנים היתה מירי רגב מהליכוד - כשהיא היתה אמורה לאשר את אחת מהצעות החוק בענייני הדיור של האוצר (הקמת הוותמ”לים), היא דרשה בתמורה את סירוס הכוונות של האוצר בתחום תאגידי המים. דרשה, סחטה וקיבלה. בקואליציה הזו זה יהיה רק יותר מסובך. הציבור חשף את הבלוף שמאחורי מתווה תוכניות הדיור הגרנדיוזית של כחלון וממשלתו !
אופיר בן מלאכי , נהריה  |  21.07.15
לכל התגובות